ZÁKLADNÉ SUROVINY

KOZMETICKÉ SOLI

 

Kozmetické soli majú svoje nezastupiteľné miesto nielen pri výrobe kúpeľových prípravkov, ale aj pri starostlivosti o pleť či údržbe a čistení domácnosti. Zistite viac o najbežnejších druhoch kozmetických solí, a aké je ich použitie nielen v kozmetike, ale aj pri starostlivosti o vašu domácnosť.

Hrubozrnná kozmetická soľ s lupeňmi ruží a drevenou lopatkou v sklenenom pohári.

Zdroj: Adobe Stock

 

KÚPEĽOVÉ SOLI

 

Najčastejšie si pod pojmom kozmetické soli mnohí prestavia práve kúpeľové soli. A to je aj jedným z najbežnejších využití kozmetických solí. Na kúpeľ sa dajú použiť takmer všetky druhy soli. Viď prehľad nižšie.

 

Kúpeľové soli nemusia byť komplikované, v podstate stačí, keď vyberiete vaše obľúbené kozmetické soli a rozpustíte ich vo vode kúpeľa. Avšak, ak chcete byť kreatívnejší, či obdarovať vašich blízkych, kúpeľové soli možno ľahko ozvláštniť.

 

Jednou z metód, ako si vytvoriť originálne kúpeľové soli, je použiť esenciálne oleje. Stačí pokvapkať soľ pridávanú do kúpeľa.
Ďalšou možnosťou je použiť aj vonné oleje a tým obohatiť kúpeľové soli o rôzne citrusové a exotické variácie.

 

Kúpeľové soli môžete aj zafarbiť. Najčastejšie sa na to používajú mica prášky, ktoré zamiešate do kozmetických solí. Siahnuť môžete aj po ovocných práškoch. Farbivom a zároveň aktívnou látkou s čistiacimi účinkami je zas aktívne uhlie. V prípade ovocných práškov zabezpečte, aby sa nespotrebovaná soľ nedostala do kontaktu s vodou, inak dôjde k rastu mikroorganizmov, prípadne pre istotu použite konzervant.

 

Kozmetické soli môžete zmiešať aj s bylinkami a vytvoriť si tak relaxačný kúpeľ. Opäť tu platí, že takéto nespotrebované soli skladujte mimo dosahu vlhkosti, bylinky by mohli inak splesnivieť.

 

Pokiaľ chcete výraznejšie ošetrenie vašej pokožky, zmiešajte kozmetické soli s malým množstvom vybraného oleja. Získate tak ošetrujúcu zmes pre vašu pokožku. Pozor však pri vystupovaní z vane – oleje spôsobia klzký povrch a je tu riziko pošmyknutia.

 

PEELINGOVÉ SOLI

 

Aj peelingy môžu v sebe obsahovať soli. Tu vždy siahnite po jemnejších druhoch soli (tj. jemne mleté kozmetické soli), aby ste zbytočne nepodráždili vašu pokožku. Oplatí sa to najmä pokiaľ aplikujete peelingové soli na citlivé časti tela.

 

Opäť do peelingov môžete pridať esenciálne oleje. Veľmi obľúbenou kombináciou je zmes kozmetických solí a rastlinných olejov. Samozrejme, zmes môžete aj zafarbiť, napr. mica práškami.

 

Ak chcete, aby vaše peelingy boli pevnejšie, siahnuť môžete okrem olejov aj po rastlinných maslách. Tie roztopíte spolu s olejmi a následne zmiešate so soľou a ďalšími prísadami.

 

SOLI DO MYDIEL

 

Aj domáce mydlá môžete ozdobiť a ozvláštniť prostredníctvom kozmetických solí. Kozmetické soli sa najčastejšie používajú na pokrytie povrchu mydla, kde slúžia nielen ako dekorácia, ale vďaka obsahu minerálnych látok pomáhajú vyživovať aj pokožku. Kozmetické soli môžete aplikovať na povrch mydiel vyrábaných z hydroxidu, ale aj tých, ktoré boli pripravené z mydlových hmôt.

 

ŠUMIVÉ BOMBY A SOLI

 

Šumivé bomby sú skvelým darčekom, ktorý nielen dobre vyzerá zabalený v škatuľke, ale je efektný aj pri samotnom používaní. Šumivé bomby sa pri kontakte s vodou rozpadajú a uvoľňujú tak do kúpeľa látky v nich obsiahnuté. Medzi tieto látky patria aj kozmetické soli.

 

Jemne mleté kozmetické soli, ako napríklad Epsomská soľ, sa pridávajú priamo do zmesi. Hrubozrnné sa umiestnia na dno formy, zakryjú sa hmotou a budú tak tvoriť dekoráciu na povrchu šumivej bomby. Prípadne, malé množstvo môžete pridať aj do zmesi.

 

Epsomská soľ

 

Epsomská soľ sa od tradičnej kuchynskej soli líši tým, že jej základ netvorí sodík, ale horčík. Konkrétne sa jedná o síran horečnatý, z ktorého pozostáva epsomská soľ. Epsomská soľ sa radí medzi kozmetické soli, ktoré určite oceníte po náročnom športovom výkone a aj pokiaľ máte unavené svaly – kúpeľ s epsomskou soľou pomáha uvoľniť svaly a zregenerovať ich.

 

Epsomská soľ patrí medzi kozmetické soli, ktoré využijete nielen pri kúpeli. Je obľúbenou prísadou do telových peelingov, vďaka tomu,
že sa najčastejšie vyskytuje jemne mletá. Oceníte ju aj pri peelingoch nôh – pomáha odstrániť odumretú pokožku na chodidlách.

 

Morská soľ

 

Morská soľ patrí medzi najznámejšie kozmetické soli. Získava sa jednoducho – odparením morskej vody alebo vody z morských jazier. Morská soľ je bohatá na rôzne minerály, vrátane draslíka a horčíka, a podľa miesta pôvodu sa líši v obsahu týchto látok, a tým aj svojím sfarbením či zrnitosťou.

 

Hrubozrnná morská soľ je skvelou prísadou do kúpeľov, oceníte ju aj pri tvorbe mydiel či šumivých bômb. Zároveň má antibakteriálne
a detoxikačné účinky
. Vďaka obsahu minerálov pomáhajú kúpele v morskej soli aj podporiť relaxáciu a zaspávanie.

 

Medzi kozmetické soli sa radí aj jemne mletá morská soľ. Vďaka menším časticiam ju využijete predovšetkým v kozmetike. Hodí sa na telové peelingy a podobne. Morskú soľ využijete aj do výrobkov na vlasy, obľúbené sú spreje s obsahom morskej soli, ktoré dávajú vlasom dovolenkový nádych.

 

Himalájska soľ

 

Himalájska soľ je zaujímavým typom soli, ktorý je charakteristický granulami s červeným, ružovým alebo bielym odtieňom. Toto sfarbenie dodáva himalájskej soli predovšetkým vysoký obsah minerálov ako horčík, draslík, vápnik a predovšetkým železo.

 

Himalájska soľ je kozmetická soľ, ktorú môžete nájsť mletú na rôznu hrúbku. Jemne mletá himalájska soľ sa hodí na použitie do kozmetiky, pretože má antibakteriálne a detoxikačné účinky.

 

Na druhú stranu hrubozrnnú himalájsku soľ využijete v kúpeľoch, pri tvorbe kúpeľových solí, na dozdobenie povrchu mydiel a šumivých bômb. Opäť v kúpeli prináša himalájska soľ benefity pre pokožku – vďaka antibakteriálnym účinkom pomáha bojovať proti akné
a má čistiace schopnosti.

 

SOĽ DO UMÝVAČKY RIADU

 

Aj vaša umývačka riadu ocení soľ. Soľ do umývačky riadu vo forme kryštálikov sa radí medzi priemyselné soli, tj. ktoré nie sú určené
na použitie v kozmetických produktoch. Výhodou používania soli do umývačky riadu je, že zmäkčuje vodu a tým chráni umývačku
pred usadzovaním vodného kameňa. Soľ do umývačky riadu predstavuje čistý chlorid sodný, ktorý prispieva aj k čistote a lesku riadu.