Gélový telový peeling

Naspäť13. 02. 2024 Návody

Gélový telový peeling si ľahko môže vytvoriť doma každý začiatočník v tvorbe kozmetiky

 

Prinášame vám návod na jednoduchý gélový telový peeling, ktorý si pomocou mica práškov a vonných či esenciálnych olejov môžete prispôsobiť podľa vašich predstáv. Jeho výroba nie je zložitá, a tak je to vhodný výrobok aj pre začiatočníkov!

 

GÉLOVÝ TELOVÝ PEELING - SUROVINY

 

Gélový telový peeling je výrobkom na vodnej báze, ktorý ale obsahuje zahusťovadlo – guarovú gumu, ktorá pomáha aj rozptýleniu malého množstva vonného oleja vo výrobku. Ako peelingové častice boli zvolené jojobové guľôčky nakoľko sa nerozpúšťajú vo vode, preto sa do tohto receptu nehodí cukor či soľ, ako peelingový materiál.

 

Fáza                           INGREDIENCIA                         %

A                          Demineralizovaná voda                    78,03
A                                Aloe vera šťava                            5,00
B                                     Glycerín                                   8,00
B                       Pigment, dvojfarebný, zlatý                 0,05
B                       Mica prášok Brushed Bronze               0,10
B                        Mica prášok Coppery Blush                0,05
B                                  Guarová guma                          1,30
C                                Jojobové guľôčky                        6,00
C                        Vonný olej, Marocký jantár                 0,25
C                                 Kyselina mliečna                         0,22
C                                    Euxyl K903                               1,00
                                  Sklenený kelímok                           ---

Na bielom pozadí sú položené suroviny na tvorbu gélového telového peelingu v plastových obaloch a hnedých papierových sáčkoch. 

GÉLOVÝ TELOVÝ PEELING - SUROVINY

 

1.    Všetky pomôcky, nádoby či obaly vydezinfikujte, napríklad etanolom.
2.    Odvážte suroviny fázy A, dobre premiešajte.
3.    V druhej nádobe zmiešajte suroviny fázy B, miešajte, kým sa nevytvorí hustá kaša bez hrudiek.
4.    Prilejte vodné suroviny (fáza A) ku zmesi pigmentov a guarovej gumy (fáza B), dobre miešajte, zmes sa pomaly začne zahusťovať.
5.    Následne skontrolujte pH zmesi, napríklad indikátorovými papierikmi a upravte pomocou kyseliny mliečnej do rozmedzia 4,5 až 5,5. Kyselinu pridávajte po kvapkách a vždy skontrolujte pH po každom prídavku. Uvedené množstvo kyseliny mliečnej je totiž len orientačné, viď Tipy a triky.
6.    Po úprave pH zamiešajte do zmesi zvyšné suroviny fázy C. Ideálne je výrobok nechať v zakrytej nádobe odstáť cez noc, aby získal výslednú viskozitu a následne naplniť do obalov. Peeling je následne pripravený na používanie.

 

 

GÉLOVÝ TELOVÝ PEELING - TIPY A TRIKY

 

Pri výrobe gélového telového peelingu sa môžete stretnúť napríklad s problémami pri úprave pH. Preto vám prinášame pár rád, ako zvládnuť túto časť prípravy telového peelingu čo najľahšie.


pH výrobku je nutné upraviť nielen kvôli správnej účinnosti konzervantu, ale výsledný peeling bude lepšie tolerovaný pokožkou, nakoľko pH v rozmedzí 4,5 a 5,5 je fyziologické pH pokožky. Pri úprave pH postupujte pomal a kyselinu mliečnu pridávajte po kvapkách. Zmes vždy dôkladne premiešajte a skontrolujte pH pred ďalším prídavkom. Uvedené množstvo kyseliny mliečnej je totiž len orientačné a vaša skutočná spotreba závisí od mnohých faktorov, ako kvalita surovín, presnosť váženia, zámeny v recepte a iné.


Ako peelingové častice nepoužívajte cukor a soľ, pretože tieto látky sa rozpustia vo vode prítomnej vo výrobku. Zároveň, peeling je oplachový produkt, preto ho po vmasírovaní do pokožky opláchnite jeho zvyšky z kože čistou vodou.

 

GÉLOVÝ TELOVÝ PEELING - SUROVINY A ICH VÝZNAM

 

Na nasledujúcich riadkoch vám prinášame význam jednotlivých surovín v recepte. Zároveň sa dozviete viac aj o ich prípadných zámenách a možnostiach, ako si prispôsobiť výrobok presne na mieru.

 

DEMINERALIZOVANÁ VODA

 

Základom väčšiny druhov kozmetiky je demineralizovaná voda. Nepoužívajte vodu z kohútika či filtrovanú, stále v nej budú obsiahnuté minerály, ktoré môžu narušiť stabilitu výrobku. Alternatívou môže byť destilovaná voda alebo kvetinové hydroláty, ktorými môžete nahradiť aj celý podiel vody v recepte.

 

ALOE VERA ŠŤAVA

 

Aloe vera šťava je skvelou surovinou na starostlivosť o podráždenú pokožku. Jedná sa už o zriedenú a konzervovanú aloe vera šťavu, podobnú svojimi vlastnosťami hydrolátom. Aj preto môže byť táto surovina nahradená hydrolátom či demineralizovanou vodou, avšak každá takáto zámena vyústi v zmenu potrebného množstva kyseliny mliečnej na úpravu pH.

 

PIGMENTY

 

Na zafarbenie výsledného výrobku bola použitá zmes pigmentov od mica práškov po dvojfarebné pigmenty. Výber pigmentu je skutočne na vás, siahnite pokojne aj po kozmetických glitroch. Avšak, jojobové guľôčky sú hnedé, a tak budú viac viditeľné pri použití svetlejších pigmentov.

 

GLYCERÍN

 

Vo vode rozpustným alkoholom na zvlhčenie pokožky je práve glycerín. Glycerín zároveň pomáha urýchliť hydratáciu guarovej gumy, a tak sa budú tvoriť menšie hrudky tejto gumy a rýchlejšie získate jednoliaty gél bez hrudiek. Glycerín je tak možné z výrobku aj vynechať, ale potom bude trvať dlhšie než sa guarová guma plne hydratuje.

 

GUAROVÁ GUMA

 

Na vytvorenie gélovitej konzistencie vo výrobku je nutné použitie zahusťovadla, v tomto prípade guarovej gumy. Práve zmenou obsahu guarovej gumy môžete vytvárať hustejšie alebo redšie gély. Alternatívou k tejto gume je xantánová guma, ktorá však zahusťuje o niečo intenzívnejšie, preto obvykle postačí pridať iba 1 %.

 

JOJOBOVÉ GUĽÔČKY

 

Peelingovou zložkou výrobku sú práve peelingové guľôčky. Jedná sa o biologicky rozložiteľné peelingové častice získané z jojobového oleja. Alternatívu k nim predstavujú akékoľvek iné vo vode nerozpustné peelingové častice ako jahodové semiačka či jemne mletý pemzový prášok. Pohrať sa takisto môžete s obsahom peelingových čiastočiek v gélovom peelingu a prispôsobiť si ho tak podľa vašich potrieb.

 

VONNÝ OLEJ

 

Pre všetkých milovníkov voňavej kozmetiky sme do výrobku pridali nádherne drevito voňajúci vonný olej Marocký jantár. Avšak, vy si zvoľte váš vonný olej, ktorý vám vyhovuje najviac. Alternatívu k vonným olejom predstavujú esenciálne oleje, pri nich vždy dodržujte dávkovanie, napr. podľa štandardov IFRA, aby ste predišli alergickej reakcii. Alebo si pripravte neparfumovaný výrobok vynechaním vonného oleja a doplnením vodou.

 

KYSELINA MLIEČNA

 

Na úpravu pH bola zvolená práve kyselina mliečna, ktorá sa už predáva vo forme vodného roztoku, a tak ju môžete priamo pridať do výrobku. Jej alternatívou je kyselina citrónová, ktorú je však nutné najskôr rozpustiť v pomere 1:1 v demineralizovanej vode a výsledný roztok použiť na úpravu pH. Úpravu pH je nutné vždy previesť pre funkčnosť konzervantu a dobrú toleranciu výrobku pokožkou. Informácie, ako na to, nájdete v časti Tipy a triky.

 

EUXYL K903

 

Konzervantom v gélovom telovom peelingu je práve Euxyl K903. Tento konzervant je aktívny v kyslom pH, preto je ho nutné upraviť, napríklad kyselinou mliečnou. Konzervant z výrobku nevynechávajte, nakoľko kvôli obsahu vody by sa peeling veľmi rýchlo pokazil. Euxyl K903 môžete nahradiť aj iným širokospektrálnym konzervantom. Vždy si však overte, v akej oblasti pH je konzervant aktívny a podľa toho upravte pH výrobku.

Gélový tekutý peeling vo veľkom priehľadnom sklenenom poháriku, obsahuje trblietky, ktoré sú nabraté aj malej plastovej naberačke. 

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.


Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.


Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

ZÁVER

 

Domácitelový peeling prinavráti pokožke sviežosť a jemnosť, vďaka jojobovým guličkám. Doprajte si relax a používajte produkty prírodnej domácej kozmetiky, ktoré si sami vyrobíte.

Ďakujeme Ivane Jačalovej za skvelý postup na tvorbu tohto peelingu.

S vašimi otázkami sa na nás pokojne môžete obrátiť. Napíšte nám na marketing@handymade.sk

Neprestávajte tvoriť a vyrábať.

Do zmydelnenia, priatelia.