Hydratačný pleťový jogurt

Naspäť13. 02. 2024 Návody

Hydratačný pleťový jogurt bude vaša pleť zbožňovať. Vyrobte si ho s nami podľa tohto návodu.

Chcete si dopriať starostlivosť o pleť, ktorá v sebe kombinuje hydratačné účinky séra s ošetrujúcimi vlastnosťami pleťového krému? Ste na správnom mieste, práve pleťový jogurt kombinuje viaceré hydratačné suroviny s olejmi, vďaka čomu je tak vaša pleť vyživená a ošetrená. Hydratačný pleťový jogurt tak ocení nielen suchá, ale aj mastná či zmiešaná pleť, pretože pokožku zbytočne nezaťažuje nadbytočnými olejmi.

 

HYDRATAČNÝ PLEŤOVÝ JOGURT - SUROVINY

 

Postup výroby hydratačného pleťového jogurtu je podobný výrobe krému avšak pre zvýšenú hydratáciu boli pridané niektoré aktívne látky, ako Vegeluron, ktoré sa starajú o pleť a prinášajú jej stratenú vodu. Vyskúšajte nezaťažujúce zloženie hydratačného pleťového jogurtu aj vy!

 

Fáza                          INGREDIENCIA                            %

A                         Demineralizovaná voda                    67,79
A                               Vegeluron gél                          10,00
B                            Mica Soft Amethyst                       0,01
B                                   Glycerín                                 5,00
C                               Jojobový olej                              1,00
C                             LexFeel Natural                           10,00
C                            Beautyderm K10                           4,00
D                Esenciálny olej, levanduľa širokolistá          0,10
D                              Spectrastat G2                           1,50
D                             Tokoferyl acetát                           0,50
D                             Kyselina mliečna                          0,10
                           Sklenený kelímok, číry                     0,000

Suroviny v hnedých papierových sáčkoch a plastových obaloch z firmy Handymade na tvorbu čiastiaceho pleťového jogurtu. 

HYDRATAČNÝ PLEŤOVÝ JOGURT - POSTUP

 

1.    Všetky pomôcky, nádoby a obaly, ktoré budete používať, vydezinfikujte, napríklad etanolom.
2.    Odvážte demineralizovanú vodu, z nej zhruba 5 g odlejte do inej tepelne odolnej nádoby a pridajte konzervant Spectrastat G2 (konzervant je nutné pred použitím zahriať na 45 °C na vodnom kúpeli, viď Tipy a triky). Do zvyšnej vody pridajte Vegeluron gél, dobre premiešajte a odložte bokom.
3.    Do tepelne odolnej nádoby odvážte suroviny fázy B – glycerín a mica prášok. Dobre premiešajte, aby hrudky mica prášku vymizli a prelejte ku fáze B fázu A. Opäť premiešajte a umiestnite na vodný kúpeľ.
4.    Do tepelne odolnej nádoby odvážte suroviny fázy C – olej, LexFeel Natural a emulgátor. Umiestnite na vodný kúpeľ.
5.    Na vodnom kúpeli zahrievajte zmes fázy A a B, fázu C a konzervant. Všetky nádoby zakryte alobalom. Konzervant zahrievajte iba do teploty 45 °C. Vodnú a olejovú fázu však zahrievajte tak dlho, aby zmesi dosiahli približne rovnakú teplotu a emulgátor Beautyderm K10 je plne roztopený. Neprekračujte teplotu 75 °C.
6.    Ešte na vodnom kúpeli vlejte vodnú fázu do olejovej a začnite miešať ponorným tyčovým mixérom. Za stáleho miešania zložte z vodného kúpeľa a pokračujte v miešaní aspoň 5 minút. S chladnutím bude pleťový jogurt postupne hustnúť. Následne periodicky každých pár minút premiešajte, kým zmes nedosiahne 45 °C. V tomto bode pridajte zmes konzervantu s vodou a opäť dobre zamiešajte.
7.    Pokračujte v občasnom miešaní až kým zmes neochladne pod 35 °C. V tomto bode pridajte esenciálny olej a tokoferyl acetát. Dobre zamiešajte.
8.    Skontrolujte pH napríklad indikátorovými papierikmi, ak je to potrebné, upravte pH pomocou kyseliny mliečnej na hodnotu 4,5-5,5. Uvedené množstvo kyseliny mliečnej je len orientačné! Kyselinu pridávajte po kvapkách, dôkladne zamiešajte a skontrolujte pH, kým sa nedostanete do žiadaného rozsahu.
9.    Výrobok naplňte do vybraného vydezinfikovaného obalu.

 

HYDRATAČNÝ PLEŤOVÝ JOGURT - TIPY A TRIKY

 

Pri výrobe hydratačného pleťového jogurtu sa inšpirujte našimi tipmi a trikmi, ktoré vám uľahčia výrobu a pomôžu vám pri riešení niektorých problémov pri príprave tohto výrobku.


Pre aktiváciu konzervantu Spectrastat G2 je ho nutné zahriať na 45 °C, preto je ho vopred vhodné zmiešať s trochou vody, aby sa vám následne ľahšie dávkoval do pripravenej emulzie.


Pri zahrievaní na vodnom kúpeli nezabudnite nádoby zakryť alobalom, aby do nich nevnikla voda z vodného kúpeľa a zabránili ste nadmernému odparovaniu. Ak chcete byť veľmi dôslední, odvážte vodnú fázu pred zahrievaním a následne po zahrievaní (podložte horúcu nádobu tanierikom pred umiestnením na váhy – teplo poškodzuje váhy) a doplňte chýbajúcu vodu, ktorá sa odparila.


Pred pridaním vodnej fázy do olejovej sa uistite, že majú obe fázy rovnakú teplotu. Pri miešaní tyčovým mixérom začne zmes hustnúť až s chladnutím, zároveň nezabudnite zmes periodicky premiešať mixérom aj počas chladnutia, znížite tak riziko oddelenia fáz.


Vždy skontrolujte pH výrobku pred jeho dokončením a upravte jeho pH na hodnotu 4,5-5,5 pridaním kyseliny mliečnej. Uvedené percento kyseliny mliečnej je len orientačné, pretože skutočné množstvo závisí od kvality surovín, presnosti dávkovania a váženia, či ďalších faktorov, preto pridávajte kyselinu po kvapkách a po každom prídavku ju dôkladne zamiešajte do zmesi a skontrolujte pH.

 

 

HYDRATAČNÝ PLEŤOVÝ JOGURT - SUROVINY A ICH VÝZNAM

 

Chcete sa dozvedieť viac o význame jednotlivých surovín či ich zámenách v návode na hydratačný pleťový gél? Ste na správnom mieste!

 

DEMINERALIZOVANÁ VODA

 

Pre prípravu emulzie potrebujeme vodný základ, a práve tu sa nám hodí demineralizovaná voda. Nenahrádzajte ju vodou z kohútika ani prevarenou vodou – takáto voda obsahuje minerály, ktoré môžu narušiť stabilitu emulzie. Demineralizovanú vodu môžete nahradiť destilovanou vodou či hydrolátmi, ktoré zároveň výrobku prinesú jemnú kvetinovú vôňu.

 

VEGELURON GÉL

 

Vegeluron gél plní v pleťovom jogurte hneď tri úlohy. V prvom rade dodáva gélovitú, jogurtovú konzistenciu výslednému výrobku. Ďalej ho pomáha zahusťovať a v neposlednom rade pôsobí ako aktívna ingrediencia – aktívne hydratuje pleť a považuje sa aj za rastlinnú náhradu kyseliny hyalurónovej.


Ak Vegeluron gél z receptu vynecháte alebo zmeníte jeho množstvo dostanete výrobok s odlišnou textúrou a viskozitou. Nahradiť je ho možné kyselinou hyalurónovou, ale budete sa musieť pohrať s dávkovaním, kým nedosiahnete žiadanú konzistenciu.

 

MICA PRÁŠOK

 

Na zafarbenie výrobku bol zvolený mica prášok. Mica prášky majú výhodu v tom, že sa dobre kombinujú s rozsiahlym spektrom výrobkov, a zároveň sú dostupné v širokej palete farieb. Mica prášok je možné z hydratačného pleťového jogurtu aj vynechať, výrobok bude potom biely.


Ak sa chcete pohrať s intenzitou výslednej farby, zmeňte obsah mica prášku na úkor vody. Nezabudnite ho najskôr rozmiešať v glyceríne – vyhnite sa tak tvorbe hrudiek a prášok bude rýchlejšie rovnomerne rozptýlený vo výrobku.

 

GLYCERÍN

 

Obľúbenou hydratačnou a zvlhčovacou surovinou pre pleť je glycerín. Tento alkohol sa dobre rozpúšťa vo vode a zvláda aj vyššie teploty, preto ho možno rovno pridať do vodnej fázy, ktorá sa bude následne zahrievať. Okrem toho pomáha lepšie inkorporovať práškové suroviny ako kyselinu hyalurónovú, rastlinné gumy či mica prášky, aj preto glycerín z hydratačného pleťového jogurtu nevynechávajte, ak je to možné.

 

JOJOBOVÝ OLEJ

 

Základným olejom fázy C je jojobový olej. Tento luxusný olej skvele ošetruje pleť a má neutrálnu vôňu a farbu, preto nenaruší výsledné vonné a farebné vlastnosti pleťového jogurtu. Ak však máte iný obľúbený tekutý rastlinný olej, pokojne ho zameňte za jojobový olej. Môžete aj zvýšiť obsah jojobového oleja, ak sa vám výrobok zdá nedostatočne premasťujúci pre pleť.

 

LEXFEEL NATURAL

 

Alternatívou ku silikónom v pleťových krémoch je LexFeel Natural. Táto surovina má vzhľad aj vlastnosti podobné olejom, aj preto sa pridáva do olejovej fázy výrobku. Na rozdiel od olejov však minimálne mastí a zaťažuje pleť, preto ho nevynechávajte z výrobku, ak chcete odľahčený produkt, ktorý po sebe nezanechá mastný pocit na pokožke. Nahradiť LexFeel Natural môžete tekutými rastlinnými olejmi.

 

BEAUTYDERM K10

 

Emulgátor alebo látka, ktorá zabezpečí prepojenie vodnej a olejovej fázy, je aj Beautyderm K10. Použitie emulgátora je vo výrobku nutné, inak sa vodná a olejová zložka neprepojí. Zvýšením množstva emulgátora v hydratačnom pleťovom jogurte dosiahnete hustejší výrobok s vyššou viskozitou a naopak. Nahradiť ho môžete inými emulgátormi, napríklad Olivem 1000, avšak rátajte so zmenou viskozity.

 

ESECIÁLNY OLEJ

 

Pre dodanie jemnej kvetinovej vône hydratačnému pleťovému jogurtu sme zvolili esenciálny olej z levandule. Je len na vás, ktorý esenciálny olej zvolíte, pred použitím si však overte jeho dávkovanie (napríklad podľa štandardov IFRA) do výrobkov na tvár. Vyhnite sa citrusovým esenciálnym olejom, ktoré by po vystavení slnku mohli zvýšiť riziko alergickej reakcie.


Parfumáciu môžete aj vynechať alebo siahnuť po vonných olejoch, ktoré vám ponúkajú ešte širšiu paletu možností než esenciálne oleje.

 

KONZERVANT

 

Spectrastat G2 je prírodným konzervantom tolerujúcim širší rozsah pH, a tak sa skvele hodí do veľkého spektra výrobkov. Pred použitím je ho však nutné zahriať, inak nebude aktívny. V tomto prípade tak výnimočne pridávame konzervant pred ochladnutím výrobku a úpravou pH. Avšak, ak budete Spectrastat G2 zamieňať za iný konzervant (siahnite po širokospektrálnych), overte si, či sa dávkuje až do fázy chladnutia a aké pH vyžaduje pre svoju účinnosť. Väčšina konzervantov sa totiž pridáva až pod 35 °C a niekedy je nutné okysliť výrobok, aby bol konzervant aktívny.


Prídavok konzervantu však nevynechávajte, pretože hydratačný pleťový jogurt obsahuje vodu, a bez konzervantu sa rýchlo pokazí (v meradle dní) a nebude použiteľný.

 

TOKOFERYL ACETÁT

 

Tokoferyl acetát alebo vitamín E je skvelým antioxidantom pre pokožku. Okrem toho má však ďalšiu rolu – svojimi antioxidačnými vlastnosťami chráni aj oleje vo výrobku a odďaľuje tak ich oxidáciu.


Vitamín E sa radí medzi aktívne látky, preto ich pridávajte až vo fáze chladnutia. Náhradu za tokoferyl acetát predstavuje tokoferol, prípadne vitamín E úplne vynechajte.

 

KYSELINA MLIEČNA

 

Na úpravu pH bola zvolená kyselina mliečna. Alternatívou kyseliny mliečnej je kyselina citrónová, avšak tá sa predáva vo forme prášku, a tak je nutné si najskôr pripraviť 50 % vodný roztok tejto kyseliny (demineralizovaná voda a kyselina 1:1) a až ten použiť na úpravu pH.


Úpravu pH nevynechajte, pretože výrobok inak nezíska fyziologické pH pokožky (4,5-5,5).

Hydratačný pleťový jogurt bielej farby v sklenenej nádobe s kovovým viečkom na bielom pozadí.

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.


Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.


Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

ZÁVER

Prečistite a zjemnite svoje pokožku vďaka hydratačnému pleťovému jogortu po kadom umývaní. Veríme, že podľa nášho návodu sa vám podarí ľahko si ho vytvoriť.

Ďakujeme Ivane Jačalovej za skvelý príspevok.

V prípade otázok ohľadom surovín alebo ak máte nejaké postrehy ,ktoré by nám pomohli vhodne tento návod doplniť, napíšte nám na marketing@handymade.sk

Do zmydelnenia, priatelia.