Domáce bylinné extrakty

Naspäť29. 12. 2021 Články

Domáce bylinné extrakty sa oplatí pri tvorbe prírodnej kozmetiky využívať. Neviete, čo to je? Objasníme si to spoločne.

 

Domáce bylinné extrakty sú jednou z možností, ako obohatiť kozmetiku o aktívne látky nachádzajúce sa práve v týchto rastlinách. Bežne používané sú extrakty na báze glycerínu alebo etanolu (alkoholu),
pričom každý z týchto druhov extraktov má svoje pre a proti. Nižšie si predstavíme metódy výroby domácich bylinných extraktov, ich dávkovanie a používanie.

Skleneé fľaše s domácimi bylinnými extraktmi a bylinkami položenými na stole.

DOMÁCE BYLINNÉ EXTRAKTY - O ČO SA JEDNÁ?

 

Domáce bylinné extrakty predstavujú koncentrované výťažky z rastlín. Už názvu vyplýva, že sa získavajú extrakciou zo sušených či čerstvých bylín s použitím rôznych extrakčných činidiel. Často sa jedná
práve o etanol alebo glycerín, ktoré majú schopnosť extrahovať niektoré účinné látky z rastlín.

 

Príprava domácich bylinných extraktov nie je veľmi zložitá a dá sa zvládnuť aj doma. Na druhú stranu domáce bylinné extrakty sa od tých kupovaných líšia od várky k várke, zároveň nemáte k dispozícií informácie o dávkovaní, stabilite, pH či optimálnej teplote dávkovania a podobne, ktoré za normálnych okolností dodáva výrobca.

 

Aj preto je nutné používať domáce bylinné extrakty v menších dávkach alebo si pripraviť viacero vzoriek produktu s rôznymi koncentráciami domácich bylinných extraktov a sledovať stabilitu výsledného výrobku či jeho toleranciu pokožkou. Nakoľko domáce bylinné extrakty obsahujú výťažky z rastlín, majú alergénny potenciál u citlivých ľudí, preto je vždy dobré uskutočniť aj kožný test na zistenie potenciálnej alergie na danú rastlinu.

 

DOMÁCE BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZE GLYCERÍNU

 

Domáce bylinné extrakty na báze glycerínu získavajú na popularite najmä vďaka tomu, že neobsahujú etanol, ktorý môže byť dráždivý pre pokožku. Na druhú stranu je glycerín o trochu slabším extrakčným činidlom než etanol, preto sa pri použití glycerínu volí aj postup extrakcie za tepla, vďaka ktorému sa zvýši podiel vyextrahovaných látok. Na druhú stranu niektoré tepelne senzitívne látky bylín môžu byť teplom poškodené či zničené.

 

DOMÁCE BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZE GLYCERÍNU - VÝROBA ZA TEPLA

 

1.    Všetky nádoby a pomôcky, ktoré prídu do styku s extraktom a surovinami vydezinfikujte.
2.    Pripravte si zmes destilovanej vody a sušených bylín v pomere 2:1 (voda:byliny). Vysušené rastliny pre domáce bylinné extrakty nasekajte alebo rozmixujte na drobno pred extrakciou, aby ste urýchlili proces extrakcie.
3.    V zakrytej nádobe udržujte pri miernom vare 30 minút, maximálne však 2 hodiny pokiaľ sa vám zdá,
že daná rastlina vyžaduje dlhší čas extrakcie. Priebežne môžete dopĺňať aj vodu pokiaľ sa odparí, aby nedochádzalo k varu za sucha.
4.    Zmes preceďte cez sitko alebo gázu, zaznamenajte si hmotnosť výsledného koncentrovaného extraktu.
5.    Vo vedľajšej nádobe si pripravte zmes destilovanej vody a glycerínu 1:4. Touto zmesou zrieďte koncentrovaný bylinný extrakt v pomere 1:10 (extrakt:roztok glycerínu).

 

Hotové domáce bylinné extrakty by vďaka vysokému obsahu glycerínu mali vydržať aj bez použitia konzervantu. Ak sa však stane, že dôjde k mikrobiálnej kontaminácií, použite aj konzervant.

 

DOMÁCE BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZE GLYCERÍNU - VÝROBA ZA STUDENA

 

Druhou možnosťou ako extrahovať s použitím glycerínu je použiť metódu za studena. V tomto prípade nedochádza k tepelnému poškodeniu niektorých senzitívnych látok v bylinkách. Domáce bylinné extrakty na báze glycerínu vyrábané za studena majú na druhú stranu mierne nižší obsah vyextrahovaných látok, totiž, ako bolo spínané, glycerín je za studena slabšie extrakčné činidlo než alkohol.

 

1.    Všetky nádoby a pomôcky, ktoré prídu do styku s extraktom a surovinami vydezinfikujte.
2.    Do zaváracieho pohára dajte 2/3 čerstvých alebo ½ objemu sušených bylín nasekaných na drobno.
3.    Byliny zalejte čistým glycerínom tak, aby boli úplne ponorené a v zmesi nie sú bubliny.
Nádobu uzavrite.
4.    Nechajte byliny extrahovať 4-6 týždňov, občas pretrepte. Následne zmes preceďte a získate tak domáce bylinné extrakty na báze glycerínu.

 

Pri extrakcii glycerínom za studena sa výsledný extrakt nezvykne riediť práve preto, že bol vynechaný var, ktorým by sa extrakt inak zakoncentroval.

Sklenená fľaša s domácim bylinným extraktom z rozmarínu. Kúsky rozmarínu sú spolu s fľašou položené na hnedo-čedom drevenom stole.

DOMÁCE BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZE ETANOLU (ALKOHOLU)

 

Domáce bylinné extrakty na báze alkoholu majú výhodu v tom, že si ich môžete pripraviť jednoducho za studena a vďaka dobrým extrakčným účinkom etanolu budú bohaté na aktívne látky. Na druhú stranu pri extrakcii použite vždy čistý etanol, aspoň 95 %, ktorý je zároveň nedenaturovaný. Nedenaturovaný etanol je náročnejší na zaobstaranie, na druhú stranu niektoré denaturačné činidlá môžu byť toxické a nevhodné na aplikáciu na pokožku, preto sa im je dobré vyhnúť.

 

DOMÁCE BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZE ETANOLU - VÝROBA ZA STUDENA

 

1.    Všetky nádoby a pomôcky, ktoré prídu do styku s extraktom a surovinami vydezinfikujte.
2.    V nádobe zmiešajte etanol a sušené byliny nasekané na drobno v pomere 2:1. Nádobu vzduchotesne zavrite, napr. celofánom zaistením lepiacou páskou (pokiaľ nádoba nemá viečko)
a nechajte extrahovať 1 týždeň.
3.    Po týždni sceďte zmes cez sitko alebo gázu, získate tak koncentrovaný extrakt. Extrakt odvážte.
4.    V ďalšej nádobe si pripravte zmes destilovanej vody a etanolu 2:3. Koncentrovaný extrakt zalejte pripraveným roztokom etanolu v pomere 1:10 (extrakt:roztok etanolu). Týmto spôsobom získate domáce bylinné extrakty na báze alkoholu.

 

DOMÁCE BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZE GLYCERÍNU - POUŽITIE V KOZMETIKE

 

Pokiaľ už máte pripravené domáce bylinné extrakty, je čas ich použiť v kozmetike. Použite jednotlivých extraktov v konkrétnych výrobkoch záleží na viacerých faktoroch. Jedná sa predovšetkým o kompatibilitu
s ostatnými surovinami
, optimálne pH a teplotu či maximálnu koncentráciu.

 

Nakoľko bylinné extrakty pripravujete doma, nemáte k dispozícií informácie od výrobcu o spomínaných parametroch a vlastnostiach extraktu. Vo všeobecnosti preto platí, že domáce bylinné glycerínové extrakty sa pridávajú pri teplotách pod 40 °C, aby nedošlo k poškodeniu cenných rastlinných látok.

 

Nakoľko glycerín je vo vode dobre rozpustná látka, domáce bylinné extrakty na báze glycerínu patria
do produktov na báze vody alebo obsahujúcich vodnú fázu. Najvhodnejšie je ich pridávať do výrobkov, ktoré nemajú extrémne hodnoty pH, väčšina extraktov dobre toleruje pH v rozmedzí 4-7.

 

Použitá koncentrácia daného extraktu závisí nielen od toho, koľko je schopná tolerovať vaša pokožka,
ale koncentrácia ovplyvňuje aj stabilitu produktu, predovšetkým emulzií a gélov. Odporúča sa neprekračovať koncentráciu 5 % extraktu, najlepšie je začať s 1 % extraktu a pokiaľ je výrobok stabilný, ďalšiu dávku pripraviť s vyšším podielom extraktu.

 

DOMÁCE BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZE ALKOHOLU - POUŽITIE V KOZMETIKE

 

Domáce bylinné extrakty na báze alkoholu sú takisto použiteľné v kozmetike. Avšak etanol je oproti glycerínu dráždivejšou surovinou pre pokožku, preto je v súčasnosti trend minimalizovať podiel etanolových extraktov v kozmetike.

 

Zároveň, práca s etanolovými extraktmi je náročnejšia v tom, že ostatné suroviny vo výrobku,
napr. aktívne látky, tenzidy, zahusťovadlá atď. nemusia prítomnosť etanolu dobre tolerovať
a môže dôjsť k vyzrážaniu látok či rozpadu emulzie a podobne. Preto vždy skontrolujte, či ostatné suroviny vo výrobku je možné kombinovať s etanolom. Alkohol sa dobre rozpúšťa vo vode, preto pridávajte extrakty do vodnej fázy alebo do produktov na vodnej báze.

 

Opäť platí, že pridávať domáce bylinné extrakty je dobré pri teplote pod 40 °C, aby nedošlo k odpareniu etanolu a tepelnému poškodeniu aktívnych látok v extrakte. Začnite rovnako ako pri glycerínových extraktoch s koncentráciou 1 % a v prípade, že výrobok je stabilný a pokožka ho dobre toleruje, zvyšujte koncentráciu, ale neprekračujte 5 %. Obvykle sa však domáce bylinné extrakty na báze etanolu používajú
v nižších koncentráciách než tie glycerínové.

 

Keďže sa jedná o domácu výrobu, nemáte k dispozícií údaje od výrobcu o optimálnom pH, teplote, použiteľnosti atď. Preto je dobré si pripraviť viacero dávok produktu s rôznymi koncentráciami extraktu a sledovať ich stabilitu a znášanlivosť pokožkou.

 

DOMÁCE BYLINNÉ EXTRAKTY A ZÁVER

 

Tak čo priatelia, skúšali ste už vytvoriť doma takýto domáci bylinný extrakt?

 

Ak áno, určite nám napíšte ako sa vám darilo, s čím ste pracovali a ako ďalej tieto extrakty používate. Tešíme sa na vaše poznatky.

 

Do zmydelnenia, priatelia.