PRÍSADY DO KOZMETIKY

SUŠENÉ BYLINKY V KOZMETIKE

 

Aj vás zaujímajú možnosti, ako využiť sušené bylinky v kozmetike? Je ich možno viac než si myslíte, sušené bylinky môžu byť skvelým prostriedkom, ako nielen ozvláštniť vašu kozmetiku, ale vniesť do nej rôzne účinné látky nachádzajúce sa v týchto rastlinách.

 

Sušené bylinky v miskách s pohármi z hnedého skla položené na stole v miestnosti na bylinky.

Zdroj: Adobe Stock

 

SUŠENÉ BYLINKY V KOZMETIKE A ICH VYUŽITIE

 

Pred tým, než sa pustíme do jednotlivých druhov sušených byliniek, je dobré poznať, kde všade môžete sušené bylinky využiť.
Keďže sušené bylinky po kontakte s vodou vytvárajú dobré prostredie na množenie mikroorganizmov, je potrebné v takýchto výrobkoch používať konzervant, prípadne bylinky po namočení hneď odstrániť.

 

SUŠENÉ BYLINKY A MYDLÁ

 

Najčastejšie sa s bylinkami stretávame v mydlách. Či už sa jedná o mydlové hmoty alebo klasické mydlá vyrábané z hydroxidu,
bylinky sa najčastejšie používajú na dozdobenie povrchu. V tomto prípade si však treba uvedomiť, že sušené bylinky by po namočení mydla mohli splesnivieť, preto ich po prvom použití odstráňte z povrchu mydla. Pri použití byliniek do mydlových hmôt je potrebné rátať
s možnosťou, že časť látok z bylín prejde do mydla a spôsobí lokálnu zmenu farby, čo je viditeľné najmä pri použití priesvitných
mydlových hmôt.

 

SUŠENÉ BYLINKY A KÚPEĽOVÉ SOLI

 

Druhou obľúbenou možnosťou využitia byliniek je príprava kúpeľových solí. Sušené bylinky sa tak zmiešajú so soľami a inými sypkými prísadami. Takúto zmes je dobré skladovať vo vzduchotesných nádobách, aby sa predišlo nežiaducemu pôsobeniu vlhkosti.
Soli s bylinkami naberajte lyžičkou či suchými rukami, aby ste do zmesi nezaniesli vodu.

 

SUŠENÉ BYLINKY A ŠUMIVÉ BOMBY DO KÚPEĽA

 

Na dekoráciu sa hodia sušené bylinky do šumivých bômb do kúpeľa. Najčastejšie sa malé množstvo byliniek vloží na dno formy
a pridá sa zmes na šumivé bomby. Pokiaľ sú sušené bylinky nasekané na menšie kúsky, môžete ich pridať priamo do zmesi.
Tu opäť platí, že hotové šumivé bomby skladujte mimo dosahu vlhkosti.

 

SUŠENÉ BYLINKY A MACERÁTY

 

Sušené bylinky môžete využiť aj na prípravu macerátov. V tomto prípade môžete sušené bylinky macerovať v rôznych látkach. Často sa vyskytujú práve olejové maceráty, kedy sa bylinky zalejú olejom a nechajú sa niekoľko týždňov macerovať, aby sa z nich účinné látky dostali do oleja, ktorý sa následne použije na výrobu kozmetiky.

 

Môžete si vytvoriť na extrakty báze glycerínu, kedy sa sušené bylinky zas nechávajú vylúhovať v roztoku glycerínu.

 

SUŠENÉ BYLINKY A KVETINOVÉ VODY

 

Ďalšou možnosťou, ako využiť sušené bylinky v kozmetike, je si pripraviť kvetinové vody. Nemusíte mať celú destilačnú aparatúru, stačí vám hrniec s vodou a bylinkami, do stredu umiestnite prázdnu misku a počas varu otočte pokrievku naopak, aby skondenzovaná para – kvetinová voda mohla kvapkať do misky uprostred.

 

SUŠENÉ BYLINKY A ODVARY

 

V kozmetike môžete využiť aj odvary z byliniek, ktoré pripravíte iba tým, že sušené bylinky zalejete horúcou vodou (80 °C)
a necháte vylúhovať. Opäť však platí, že takéto výrobky vďaka obsahu látok z byliniek môžu byť náchylnejšie na mikrobiálnu kontamináciu, preto vždy nezabudnite vydezinfikovať všetky nádoby a pomôcky a použiť konzervant.

 

SUŠENÉ BYLINKY A ICH DRUHY

 

Nižšie si predstavíme niektoré najpoužívanejšie sušené bylinky v kozmetike. Zistite viac o ich vlastnostiach, účinkoch a využití v kozmetike.

 

RUŽOVÉ LUPIENKY

 

Jednou z najstarších surovín a sušených byliniek v kozmetike sú práve ružové lupienky. Výrobku dodávajú nielen zaujímavý vzhľad,
ale aj príjemnú vôňu ruží. Ruže sú bohaté na vitamíny, protizápalové, antioxidačné a detoxikačné látky. Patria medzi univerzálne sušené bylinky používané v mnohých druhoch kozmetiky.

 

NECHTÍK LEKÁRSKY

 

Táto sušená bylinka je všeobecne známa svojimi hojivými účinkami na pokožku. Ocení ju slnkom spálená a podráždená pokožka,
napríklad vo forme masti. Často sa používa na macerovanie v oleji. Pomáha zlepšovať textúru pokožky a môže slúžiť ako farbivo.
Pre tento účel sa najčastejšie používajú lupienky nechtíka lekárskeho.

 

Kvety nechtíka lekárskeho využijete na dekoračné účinky, ale aj na spomínané macerovanie.

 

LEVANDUĽA

 

Levanduľa je ďalšou veľmi obľúbenou sušenou bylinkou v kozmetike. Má výraznú vôňu vďaka obsahu esenciálnych olejov.
Pre jej upokojujúce účinky ju možno využiť v mnohých kozmetických produktoch. Olej v nej obsiahnutý má antiseptické vlastnosti,
radí sa medzi univerzálne sušené bylinky, ktoré sa oplatí mať po ruke.

 

HARMANČEK

 

Kvety harmančeka sú súčasťou mnohých kozmetických prípravkov určených na citlivú pokožku. Harmanček je sušená bylinka
s protizápalovými účinkami, čo ocení aj aknózna pleť. Má antiseptické účinky, pomáha upokojovať podráždenú pokožku
a urýchliť jej hojenie. Môžete ho vidieť aj v kombinácií s inými bylinkami.

 

BAZA ČIERNA

 

Kvety bazy čiernej sú skôr známe pre ich využitie v ľudovom liečiteľstve, pomáhajú pri kašli a nachladnutí, ale majú svoje zastúpenie
aj v kozmetike. Kvety bazy čiernej sa radia medzi sušené bylinky vhodné na problematickú a uhrovitú pleť, majú upokojujúci a vyživujúci účinok aj vďaka obsahu vitamínov a antioxidantov.

 

BREZA PREVISNUTÁ

 

Ideálnym doplnkom pri výrobe šampónov je práve breza previsnutá. Vďaka obsahu účinných látok s čistiacimi a antibakteriálnymi účinkami pomáha pri problémoch s lupinami. Podobne ako iné sušené bylinky je tiež bohatá na silice, vďaka čomu listy voňajú. Ich zelená farba môže byť využitá aj ako farbivo.

 

JAZMÍN

 

Doprajte si relaxačný kúpeľ či pleťovú masku s obsahom jazmínu. Táto rastlina, obľúbená aj ako súčasť čajov, má jemnú vôňu
s upokojujúcimi účinkami. Jazmín sa radí medzi sušené bylinky, ktoré na pokožku pôsobia hojivo a majú protizápalové účinky.

 

LIPA

 

Lipa patrí medzi sušené bylinky, ktoré sú známe nielen pre svoje pozitívne a hojivé účinky na pleť, ale aj telo. Kvety lipy majú svoju charakteristickú vôňu, a tak môžu pôsobiť aj ako náhrada parfumácie. Lipa má upokojujúce a protizápalové účinky, čo ocení najmä podráždená pleť. Silice v nej nielen ukľudnujú, ale pomáhajú aj pri zaspávaní.

 

MÄTA PRIEPORNÁ

 

Telová kozmetika sa nezaobíde bez osviežujúcej mäty priepornej. Nielen že si vďaka jej prenikavej vôni môžete pripraviť osviežujúce
a povzbudzujúce sprchové prípravky, využijete ju aj v šampónoch, pri príprave zubnej pasty či iných výrobkov v starostlivosti o telo.
Vďaka obsahu mentolu a rôznych silíc má nielen nezameniteľnú vôňu, ale chladivý a osviežujúci účinok. Táto sušená bylinka zároveň pôsobí antisepticky a protizápalovo.

 

MATERINA DÚŠKA

 

Možno ste si v letných mesiacoch všimli na horských lúkach drobné ružové kvietky s prenikavou vôňou – jedná sa práve o materinu dúšku, ktorá sa dá využiť nielen na toniká a čaje, ale aj v kozmetike. Vďaka vysokému obsahu silíc má charakteristickú vôňu. Má protizápalové
a antiseptické účinky, a práve preto sa využíva vo forme mastí na podráždenú pokožku. Jej vôňa je zároveň upokojujúca, čo oceníte aj pri aromaterapii.

 

MEDOVKA

 

Vďaka vysokému obsahu flavonoidov a vitamínov je medovka ďalšou vyhľadávanou sušenou bylinkou v kozmetike. Má charakteristickú jemnú citrónovú vôňu, a tak pôsobí osviežujúco a povzbudzujúco. Má tak podobné využitie ako mäta prieporná – nájdete ju v sprchovej kozmetike, šampónoch, ale vo forme kvetinovej vody aj v prípravkoch na pleť. Radí sa medzi sušené bylinky obľúbené
aj v kozmetike pre mužov.

 

NEVÄDZA

 

Táto sušená bylinka s krásne do modra sfarbenými kvetmi je nielen súčasťou prírodnej kozmetiky, ale aj ľudového liečiteľstva.
Nevädza podporuje imunitný systém a pomáha pri zápaloch. Aj preto sa používa pri kožných problémoch, ale môžete ju nájsť aj v krémoch používaných pri problémoch so žilami.

 

POMARANČ

 

Medzi exotickejšie sušené bylinky sa radí práve pomarančový kvet. Kvet pochádza z pomarančovníka, a preto sa vyznačuje jemnou citrusovou vôňou, vďaka ktorej je často využívaný v aromaterapii. Vďaka príjemnej vôni má široké použitie od kúpeľových produktov
až po čistiace prostriedky a osviežovače vzduchu. Kvety pomaranča majú protizápalové a hydratačné účinky.

 

REPÍK LEKÁRSKY

 

Repík lekársky je univerzálne sušená bylinka využívaná pri rôznych kožných problémoch. Často sa využíva nepriamo – vo forme odvarov
či obkladov
. Pomáha pri zápaloch, odreninách, nehojacich sa ranách, pôsobí antisepticky. Môžete si z neho pripraviť aj extrakty,
napríklad na etanolovej báze, ktoré môžete využiť v mastiach či krémoch. Výborne sa hodí aj ako prísada do kúpeľa pri kožných problémoch, zápaloch či hemoroidoch.

 

RÍBEZĽA ČIERNA

 

Ríbezľa je sušená bylinka známa vďaka vysokému obsahu vitamínov, ktoré prospievajú taktiež pleti. Aj preto pomáha posilňovať imunitu.
detoxikačné a protizápalové účinky. Vďaka obsahu minerálov aj omega 3 a 6 mastných kyselín sa komplexne stará o pleť.
Môžete si vytvoriť odvar či použiť ríbezľové listy na výrobu pleťových vôd.

 

SLAMIHA

 

Slamihu možno poznáte pod jej druhým názvom – slamienka. Nepatrí medzi najznámejšie sušené bylinky, má však prospešné účinky pre telo a pleť. Oceníte ju najmä pri starostlivosti o podráždenú či začervenanú pokožku, má antiseptické účinky a vďaka obsahu esenciálneho oleja stimuluje obnovu tkanív a bojuje proti voľným radikálom.

 

SLEZ

 

Tmavo fialové kvety slezu sú bohaté na aktívne látky, ako triesloviny a antokyaníny. Aj vďaka tomu sa radí medzi sušené bylinky pomáhajúce pri boji so zápalmi a infekciami. Pri vonkajšom použití ho oceníte pri aplikácií na rany, vredy, opuchy, zápaly, ale aj pri zlomeninách – v týchto prípadoch sa používa ako prísada do kúpeľa. Vďaka jeho výraznej farbe môže slúžiť aj ako čiastočná náhrada farbiva.

 

SEDMOKRÁSKA

 

Sedmokráska sa už tradične používala na ošetrenie rôznych poranení a kožných problémov, vrátane rán, odrenín, modrín, ekzémov
a zápalov. V kozmetike sa pridáva do mydla či krémov, používa sa aj na macerovanie v oleji. Má antiseptické a antibakteriálne účinky.

 

SLNEČNICA

 

Krásne žlté kvety slnečnice si zachovávajú svoju farbu aj po vysušení, a tak sa radia nielen medzi liečivé sušené bylinky, ale zároveň môžu slúžiť aj ako dekorácia vašich kozmetických výrobkov, napríklad mydiel či šumivých bômb. Slnečnica sa takisto používa pri liečbe kožných problémov, napríklad rán, zápalov a podobne.

 

TOPOĽOVKA RUŽOVÁ

 

Topoľovka ružová je sušená bylinka, ktorá slúži ako prvá pomoc pri ošetrení suchej a popraskanej pokožky, najmä prostredníctvom omývania odvarom či formou pleťovej masky. Topoľovku ocení aj spálená a podráždená koža – pomáha ju regenerovať a mierniť bolesť. Môžete si tak pripraviť chladivé gély či emulzie vhodné na ošetrenie pokožky.

 

ŽIHĽAVA DVOJDOMÁ

 

Veľmi známou sušenou bylinkou v našich končinách je práve žihľava dvojdomá. Táto často podceňovaná sušená bylinka má silné čistiace
a detoxikačné vlastnosti. Má zároveň antibakteriálne a protizápalové účinky. Používa sa často aj vo vlasovej kozmetike, nakoľko môže byť nápomocná pri vypadávaní vlasov a podpore ich rastu.