Objednávky odosielame bez OBMEDZENÍ.

PRÍSADY DO KOZMETIKY

Čo sú to konzervanty?


Konzervanty sú látky, ktoré zabraňujú množeniu baktérií (gram+ a gram-), kvasiniek, húb a plesní tým, že narúšajú bunky a spóry, kde klíčia, a tak znemožňujú ich rast, čím predlžujú životnosť Vášho produktu, v priemere o dobu 2 až 3 mesiacov.
Sú nevyhnutnou súčasťou produktov, ktoré obsahujú vodu, nielen čistú, ale aj suroviny na vodnej báze, ako sú napríklad hydroláty či aloe vera gél. Treba mať však na pamäti, že v podstate väčšina čisto prírodných produktov je náchylnejšia k tvorbe mikroorganizmov.

 


Fakt alebo mýtus?


Možno ste už vo svojom okolí počuli názory typu:
Môj produkt nemôže byť kontaminovaný, lebo pracujem v hygienických podmienkach, kde je všetko čisté.
Sklameme Vás, je to mýtus.

Uvedieme niekoľko najzásadnejších faktorov, ktoré robia z Vášho prírodného produktu doslova raj pre tvorbu mikroorganizmov:
- vysoký obsah vody
- vlhkosť prostredia, v ktorom je produkt skladovaný alebo používaný – ideálnou sa pre tvorbu baktérií stáva vlhké a teplé prostredie kúpeľne
- obsah hydrolátov, rastlinných extraktov či sušených rastlín v produkte
- obsah ílov či prírodných gúm v produkte
- teplota skladovania a teplota, pri ktorej dochádza k aplikácii produktu
- hodnota pH približne od 4,5 do 6,5 (v skutočnosti sa baktériám dokáže dariť v rozmedzí pH 4 až 9, kvasinkám a plesniam od 3 do 9)


Je nutné konzervovať bezvodné produkty?


Nie všetky. Napríklad mydlo vyrobené procesom za studena, kde bol použitý roztok hydroxidu sodného, si nevyžaduje konzervant.
Ak však máte produkt bez vody, do ktorého sa dostáva voda z okolia, odporúča sa takýto produkt konzervovať.
POZOR! Nenechajte sa pomýliť olejovým základom svojho produktu. Pokiaľ by ste totiž použili konzervačnú látku rozpustnú v olejoch, konzervant v olejoch aj ostane, nebude sa pohybovať a účinkovať práve tam, kde sa nachádza voda, čiže jeho použitie sa stane zbytočné. Je potrebné teda použiť konzervant na vodnej báze a zabezpečiť jeho premiešanie s olejovou fázou pridaním emulgátora.Myslite na svoje zdravie


Už samotný fakt, že ste si zvolili výrobu vlastnej prírodnej kozmetiky, hovorí, že Vám ide prioritne o Vaše zdravie. Preto nepodceňujte možnosť výskytu baktérií, ktoré pri zníženej imunite alebo poškodenej pokožke môžu spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Hoci ich voľným okom nevidíme, nachádzajú sa vo Vašom produkte v primeranom množstve a nevidno ich voľným okom ani v počiatočnom štádiu ich premnoženia.
Taktiež by sme chceli upozorniť aj na nadmernú aplikáciu konzervantov do Vašich produktov. Neplatí tu, čím viac, tým dlhšie Vám Váš produkt vydrží. Konzervanty sa používajú v minimálnej miere, od 0,5 do 4%. Pamätajte na to, že ako ničia baktérie, dokážu vo vysokom pomere ničiť aj Vašu pokožku. Vždy sa preto riaďte odporúčaným dávkovaním.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.