Výroba sviečok

Naspäť09. 12. 2019 Články
S rastúcim záujmom o vegánsku kozmetiku tvorcovia receptov nahrádzajú vo svojich formuláciách klasický včelí vosk za vegánske alternatívy.

Najobľúbenejším sa v poslednej dobe stáva najmä na tvorbu sviečok sójový vosk a jeho zmes s kokosovým voskom. Nie je to však jediný vosk, ktorý je výživný a nahradí Vám adekvátne včelí vosk.

V tomto článku si povieme:
- rozdelenie vegan voskov a hydrogenovaných vegan voskov a konkrétne príklady takýchto voskov
- bližšie charakteristiky jednotlivých druhov najobľúbenejšieho sójového vosku
- postup na výrobu prírodnej sójovej sviečky
- tipy a triky pri výrobe sójovej sviečky
- najčastejšie chyby pri tvorbe sójovej sviečky

Ako vlastne vegan vosky vznikajú?

Vegan vosky pochádzajú z listov, šupiek alebo plodov rastlín alebo sa získavajú tzv. odparafínovaním z rastlinných olejov. Proces odparafínovania prebieha ako odstránenie vosku procesom chladenia, lisovania alebo ošetrenia rozpúšťadlom, jedná sa teda o fyzikálnu separáciu a nevyvolávajú sa žiadne chemické reakcie. Či sa jedná o vosk, môžete zistiť a pomocou INCI názvu, ktorý by mal obsahovať pojmy „cera“ alebo „wax“.

Funkciu vosku zastávajú aj vegánske vosky, ktoré vznikajú hydrogenáciou oleja.

Aj v našej ponuke môžete nájsť niekoľko vegánskych verzií tzv. pravých voskov, ale aj vegánskych hydrogenovaných olejov. Obe verzie voskov v sebe nesú výživné vlastnosti rastlín, z ktorej boli derivované.

Vegánske vosky


Medzi vegánske vosky patria:


KANDELILOVÝ VOSK

Tento vosk je považovaný za najlepšiu vegánsku alternatívu k včeliemu vosku. Má sýto žltú farbu a veľmi decentnú vôňu. Pôsobí ako vodotesné činidlo, čím zabraňuje strate vlhkosti pokožky.
Využíva sa na zvýšenie viskozity v emulziách typu W/O (water-in-oil). Kozmetických výrobkom dodáva lesk a tvrdosť. Pridáva sa do vlasových voskov, rúžov, maskár, krémov na tvár, ruky či nohy.
Je teda výborný stabilizátor, zahusťovač, zmäkčovač, emulgátor, či vyživujúci kondicionér.
A samozrejme ho môžete využiť na tvorbu sviečok.
Bod topenia: 68-73 ̊C
KARNAUBSKÝ VOSK

Tento vosk sa nazýva aj Kráľovná voskov, je jedným z najťažších prírodných voskov.
Výnimočne vysoký bod topenia (80-86 ̊C) karnaubského vosku zabezpečuje zvýšenie termostability kozmetických prípravkov, ktoré si vďaka nemu zachovávajú svoje fyzikálne alebo molekulárne zloženie, keď sú vystavené vysokému teplu. Vďaka emulgačným, zahusťujúcim, zmäkčujúcim a zvláčňujúcim vlastnostiam je populárnou hypoalergénnou prísadou do kozmetických prípravkov, ako sú pleťové krémy, dezodoranty, rôzne kategórie make-upu a ochranné prostriedky proti slnku. Vďaka tomu je obľúbenou súčasťou vlasových produktov, ako sú stylingové vosky, ako aj masti, ktoré musia na pokožke zostať po dlhú dobu, aby sa uľahčilo hojenie rán. Taktiež je výborným depilačným prostriedkom.
RYŽOVÝ VOSK

Áno, aj z ryže sa dá vytvoriť vosk  Získava sa odparafínovaním z panenského oleja z ryžových otrúb a je náhradou kandelilového vosku. Používa sa v starostlivosti o pleť a vlasy, pôsobí ako zahusťovadlo, spojivo, plastifikátor a želatinačné činidlo. V balzamoch a rúžoch zabezpečuje tvrdosť, dobrú textúru a pevnosť. Je možné ho kombinovať s väčšinou rastlinných voskov a olejov.
Bod topenia: 79-85 ̊CHydrogenované vosky

Druhou skupinou sú vegan vosky, ktoré vznikajú procesom hydrogenácie.
Hydrogenácia je vlastne proces, akým sa premenia všetky alebo len niektoré nenasýtené tuky na nasýtenú formu. V skratke, v praxi to prebieha tak, že sa rastlinný olej zahreje v tlakovej nádobe na približne 160 ̊C, pridáva sa ako katalyzátor napríklad nikel a následne plynný vodík, ktorých reakciou sa zvýši teplota na 200-230 ̊C, vytvorí sa emulzia, ktorá sa následne ochladí studenou vodou a ďalšími procesmi sa odstráni nikel a plynný vodík.

Vy si tento komplikovaný proces nemusíte pamätať. Stačí, ak vďaka INCI názvu budete vedieť identifikovať, o aký vosk sa jedná. Vosky získané hydrogenáciou majú vo svojom INCI popise „Hydrogenated Vegetable oil“.
 
Spoločnou vlastnosťou hydrogenovaných voskov je ich výrazne nižšia teplota topenia a mäkkosť oproti prvej skupine.

V našej ponuke môžete nájsť niekoľko hydrogenovaných voskov, poďme si ich teda predstaviť:

JOJOBOVÝ VOSK

Jedná sa teda o hydrogenovaný jojobový olej, ktorý samotný je veľmi výživný. Rovnako ako olej aj vosk z neho získaný obsahuje množstvo minerálnych látok, mastných kyselín a vitamínov, ktoré sú výživné pre pokožku, ako suchú, problematickú, či akneóznu.
Využijete ho ako prísadu do mydiel, emulzií, krémov, balzamov, alebo aj na výrobu maskár.
Môžete použiť aj do sviečok (aj ako zmes s iným voskom).
MANDĽOVÝ VOSK

Tento vosk je výbornou vegan náhradou za včelí vosk. Keďže je oveľa mäkší ako včelí vosk, je vhodný na vytváranie hladkých a mäkkých balzamov, ktoré sú obohatené o výživné látky mandľového oleja.
Vosk nedráždi, a preto je vhodný do prostriedkov starostlivosti o citlivú pokožku, ale aj zrelú a problematickú pleť. Môžete ho použiť do mydiel, emulzií, krémov, balzamov, či prostriedkov starostlivosti o vlasy.
Taktiež využijete aj do kontajnerových sviečok (v prípade zmesi s tvrdším voskami viete vyrobiť aj klasickú sviečku).
KOKOSOVÝ VOSK

V našom prípade zmes kokosového a sójového vosku je výbornou voľbou na tvorbu sviečok. Nakoľko má pomerne nízku teplotu topenia (približne 52 ̊C), je vhodný na tvorbu sviečok do nádob. Má vynikajúcu priľnavosť ku sklu, hladký povrch a nevytvára mrazivé efekty. Výborne absorbuje farbivá a vytvára krásne farebné prevedenia vašich produktov. Pokiaľ by ste chceli vytvoriť tvrdšie sviečky, je potrebné primiešať karnaubský, či kandelilový vosk.
REPKOVÝ VOSK

No a na záver naša najčerstvejšia novinka. Repkový olej sa postupne stáva čoraz viac populárnejší na výrobu sviečok, pretože sa vyrába v Európe a je ekologickejší ako jeho sójový náprotivok z USA.
Je mäkký, má konzistenciu masla a okrem sviečok sa môže použiť ako vlasový kondicionér, taktiež zjemňuje pokožku, zvyšuje jej pružnosť a elasticitu a je vhodný aj do balzamov na pery.
V ponuke je čistý repkový vosk aj zmes repkového a kokosového oleja, ktorý je špeciálne namiešaných na výrobu sviečok do nádob a je tuhší ako jeho čistá varianta.
SÓJOVÝ VOSK

Momentálne je najobľúbenejšou variantou na výrobu vegan sviečok. V ponuke je niekoľko druhov.
Mnohí z Vás sa pri kúpe sójových voskov pýtate, ktorý je najlepší, ktorý použiť.
Nižšie uvádzame základnú charakteristiku jednotlivých druhov z našej ponuky:

🔥 Golden Wax 464
Je to čistý sójový vosk od spoločnosti AAK. Má dobrú priľnavosť k nádobám, vytvára výnimočnú vôňu s vonnými aj éterickými olejmi a vytvára jemný krémový biely vzhľad Vašich sviečok.
45-48 ̊C – teplota topenia
57 ̊C – teplota liatia/plnenia
Odporúčané použitie: kontajnerové sviečky, čajové sviečky

🔥 NatureWax C-3
Nature Wax C-3 v podstate predstavuje alternatívu čistého sójového vosku Golden Wax 464, ale od iného dodávateľa (Cargill). Jeho vlastnosti sú takmer identické. Predsa len sa trošku líšia a rozdiel medzi nimi častokrát vidíte až pri samotnom použití.
Ak používate väčšie množstvo na výrobu nielen pre svoje použitie, je dobré si otestovať oba druhy, aby ste prišli na to, ktorá varianta Vašim procesom a produktom vyhovuje najviac.
51-54 ̊C – teplota topenia
71 ̊C – teplota liatia/plnenia
Odporúčané použitie: klasické kontajnerové sviečky (t.j. svietniky), zmäkčovadlo pre stĺpcové sviečky

🔥 Nature Wax C-6
Toto je už zmes sójového a kokosového vosku, ktorý sa hodí na výrobu kontajnerových sviečok (do svietnikov), má výbornú priľnavosť ku sklu a odolnosť voči tvorbe tzv. tukových kvetov (to znamená, že sa zachováva jeho krémová konzistencia a nevytvárajú sa neželané tzv. námrazy).
51-54 ̊C – teplota topenia
79 ̊C – teplota liatia/plnenia

🔥 EcoSoya CB-Advanced
Je to taktiež zmes sójového a kokosového vosku, má vynikajúcu priľnavosť ku sklu, hladký povrch a odoláva námraze. Veľmi dobre sa doň primiešavajú farby, čo zaručuje žiarivý farebný výsledný efekt hotových výrobkov.
43,9 ̊C – teplota, pri ktorej sa vosk začína topiť (mäkne)
68,3 – 87,8 ̊C - odporúčané rozhranie teploty topenia, t.j. teploty liatia/plnenia
Odporúčané použitie: klasické kontajnerové sviečky (t.j. svietniky), ale aj tzv. Candle melts – náplne do ohrievačov vosku

Odpoveď na otázku, ktorý vosk je najlepší, síce úplne nemáme, ale veríme, že dané informácie Vám pomôžu viac sa zorientovať a správne zhodnotiť, ktorý vosk bude pre Vašu tvorbu najvhodnejší.

Vlastnosti sójovej sviečky


Aký je rozdiel medzi sójovou sviečkou a parafínom? Podľa nás výrazný, veď posúďte sami:

🔥 je ekologická - sójový vosk je rastlinného pôvodu a pri horení sviečky sa neuvoľňujú do vzduchu toxíny;
🔥 vďaka nižšej teplote topenia dokážu miestnosť prevoňať rýchlejšie;
🔥 horí rovnomerne a pomaly, pričom doba horenia je oproti klasickým parafínovým sviečkam o 50% dlhšia;
🔥ľahko sa umýva, na umytie skleneného svietnika Vám postačí obyčajné mydlo a voda, sklenený svietnik teda môžete použiť opakovane.Ako postupovať pri výrobe sójovej sviečky?


Pred tým, ako začnete s výrobou vlastnej sójovej sviečky, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov:

👉 Výber surovín – pred prácou je dôležité naštudovať si podstatné fakty o zvolených surovinách:
- teplota, na ktorú treba vosk zahriať
- teplota, pri ktorej sa odporúča vosk liať,
- percento použitia esenciálneho oleja a farbiva, aby ste si vopred nachystali a pripravili správne množstvá.

👉 Výber nádoby – najvhodnejšou formou nádoby na sviečku je tvar pohára alebo valca. V žiadnom prípade nepoužívajte nádobu, ktorej hrdlo je výrazne užšie než dno nádoby. Sviečka Vám v dôsledku nerovnomernej cirkulácie vzduchu a odparovania nebude správne „pracovať“.

👉 Výber knôtu – je veľmi dôležité na základe tvaru nádoby vybrať knôt – ak máte vysokú, ale úzku nádobu, je potrebné zvoliť knôt, ktorý je dostatočne dlhý, ale tenký, inak Vám vytvorí neprimerane veľký plameň a sviečka nebude horieť správne. Ak máte nádobu, ktorá je zas nízka, ale má väčší povrch, je potrebné vybrať knôť dostatočne hrubý a silný, aby plameň dokázal zohriať celú nádobku, inak sa Vám vytvorí tzv. tunel.
Dĺžka knôtu musí byť minimálne o 1-2 cm vyššia, ako je hladina vosku.

👉 Práca s voskom - vosk je potrebné zohriať a roztopiť vo vodnom kúpeli pravidelným miešaním a dosiahnuť teplotu odporúčanú v návode daného vosku, my sme použili Golden 464, ktorý má teplotu približne 75 ̊C. Zároveň dodržať percentuálnu mieru použitia esenciálnych olejov, ako aj farbív.
Pred liatím je potrebné upevniť knôt tak, aby počas liatia a tuhnutia „nebehal“ (my sme použili obyčajné drevené štipce, môžete ale knôty aj oblepiť páskou z oboch strán alebo použiť ako zábrany napríklad ceruzky)


Postup je jednoduchý:


1. Vo vodnom kúpeli si zohrejte vosk na odporúčanú teplotu a nechajte klesnúť na teplotu liatia.
2. Do nádoby na sviečku prilepte lepidlo knôt.
3. Ak chcete do sviečky pridať vôňu (vonný alebo esenciálny olej), farbu alebo glitre, štandardne platí, že by teplota vosku mala byť pod 60 ̊C. Každý vosk má stanovené iné percento odporúčanej dávky vôní, pohybujú sa od 8 do 10%. V prípade farby a glitrov (všetky naše ekoglitre sú vhodné do sójových sviečok) to už závisí od Vašej požadovanej predstavy. Využite aktuálnu akciu na naše základné farby do sviečok.
4. Pri liatí vosku do nádoby je dôležité aj napriek prilepenému knôtu podržať ho vo zvislej polohe, aby sa správne zafixoval.
Sviečku je dobré nechať postáť aspoň 48 hodín, aby dostatočne stvrdla. Keďže väčšie sviečky Vám vydržia horieť aj niekoľko desiatok hodín, je potrebné pri prvom pálení nechať sviečku horieť dostatočne dlho, aby sa prehriala po celom povrchu. V opačnom prípade Vám vyhorí len tunel a jej životnosť sa výrazne skráti, pričom po okrajoch nádoby Vám zostane veľké množstvo nevyužité vosku.

Je tu ešte jedna zaujímavá forma pálenia vosku, tzv. ohrievače vosku. Tu je príprava úplne jednoduchá. Postup je identický ako pri tvorbe samotných sviečok, akurát, že potrebujete iba silikónovú formu s menšími tvarmi, do ktorých ponalievate vosk. Po jeho zatuhnutí vložíte kúsok do hornej časti ohrievača, v spodnej časti zapálite sviečku, ktorá sójový kúsok roztopí a priestorom sa vplyvom tepla šíri príjemná vôňa. Táto forma slúži najmä na prevoňanie miestnosti, no aj samotné svetlo v ohrievači má príjemný a upokojujúci efekt.
Chyby pri výrobe sójovej sviečky


Ak ste už doma skúšali vyrobiť si vlastnú sójovú sviečku a nevyšlo všetko podľa Vašich predstáv, tento príspevok je určený práve Vám ;-) Nezúfajte nad svojím nepodareným výtvorom. V nasledujúcich riadkoch uvedieme niekoľko problémov, ktoré môžu nastať pri výrobe sviečky a vysvetlíme si, ako ich vyriešiť.Mokré škvrny a praskliny vo vosku
Tento nežiadúci efekt môže byť spôsobený príliš rýchlym ochladením vosku. Zároveň tiež nádoby, do ktorých lejete sviečku, by mali mať vyššiu teplotu ako je izbová teplota. V tomto prípade odporúčame dodržať odporúčané teploty pri práci s voskom a zadovážiť si na to teplomer.

Tzv. kvety, mráz na povrchu sviečky
Tento problém môže súvisieť aj s typom vône, ale častejšie vznikajú mrazivé efekty práve v dôsledku nalievania sviečky pri nesprávnej teplote, prípadne aj pri príliš studenej nádobe, do ktorej sviečku lejete. Ak máte problém práve z vytváraním mrazivých obrazcov, skúste pri ďalšej výrobe predhriať nádobu a preveriť si teplotu liatia sviečky pre daný vosk.

Tunel
Zostáva Vám pri horení sviečky po okraji svietnika veľa neroztopeného vosku, ktorý vytvára tzv. tunel? Zjavne ste použili príliš slabý knôt. Pokiaľ nemáte možnosť použiť knôty do menšej nádoby, môžete vyskúsať pri ďalšej výrobe do sviečky umiestniť 2 až 3 takéto knôty.
Každopádne, tunel spôsobuje iba nedostatočný plameň v dôsledku malého knôtu.

Sadze na sviečke
Vytvárajú sa Vám pri pálení sviečky na krásnom krémovom povrchu nepekné tmavé sadze? Zjavne máte opačný problém – použili ste príliš silný knôt, ktorý horí neprimerane silno a okrem sadzí môže ohroziť aj Vašu domácnosť. Tento prípad je nebezpečný a sviečku v prípade príliš veľkého plameňa neodporúčame používať. Ak sa tak aj rozhodnete, nestrácajte takto zapálenú sviečku z dohľadu.

Knôt pri opakovanom zapálení sviečky nehorí správne
Ak ste si zapálili svoju novú sviečku a všetko išlo ako po masle, no pri opätovnom zapálení Vám knôt (bavlnený či drevený) nehorel tak, ako má, stačí pred ďalším zapálením zastrihnúť alebo orezať knôt.
Na záver by sme radi upozornili, že každá jedna kombinácia sviečok (vosk, farbivo, vôňa, knôt) je jedinečná, a preto treba skúšať najskôr v menších množstvách. V prípade, že Vaša sviečka nehorí tak, ako má, skúšajte meniť pri ďalšej výrobe iba jednu zložku. Ľahšie sa tak dopracujete k riešeniu.

Článok pre Vás pripravila

Martina OboňováVyskúšali ste už naše vosky? Používate ich do svojich produktov? Podeľte sa s nami o Vašu tvorbu či zaujímavý recept. Napíšte nám na marketing@handymade.sk.Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.