ZÁKLADNÉ SUROVINY

HYDROLÁTY

 

AKO VZNIKAJÚ KVETINOVÉ VODY?

 

Hydroláty boli prvotne získavané ako vedľajší produkt parnej destilácie pri výrobe éterických olejov. Celý proces spočíval v tom, že sa kilogramy danej rastliny vložili do destilačnej nádoby, kde nimi prechádzala vodná para, ktorá so sebou strhávala nielen éterické oleje, ale aj ďalšie prchavé rastlinné látky. V chladiči para následne skondenzovala a vznikol destilát, ktorý obsahoval hornú vrstvu s éterickým olejom a zvyšnú skvapalnenú paru – hydrolát.

 

Vďaka svojmu všestrannému využitiu, vôni a pozitívnym účinkom na pleť však začali byť hydroláty čoraz populárnejšie. Dnes sa tak kvetinové vody získavajú aj cielene, bez produkcie výrazného množstva éterického oleja, čím sa znížila spotreba rastlín na ich výrobu.

 

Hydrolaty 

Zdroj: Adobe stock

 

 

PREČO SIAHNUŤ PO HYDROLÁTOCH?

 

• Hydroláty vzniknuté destiláciou nie je potrebné pred aplikáciou na pokožku riediť či nejako upravovať, pokiaľ si to neželáte.

 

• Kvetinovými vodami možno nahradiť vodné zložky v kozmetike, a tak majú všestranné použite.

 

• Keďže hydrolát je už destilovaný, neobsahuje minerály, podobne ako demineralizovaná voda, a tak sa vyhnete nežiaducej kontaminácii.

 

• Vďaka obsahu prchavých látok z rastlín hydroláty príjemne voňajú a môžu slúžiť ako náhrada parfumácie výrobkov.

 

• Mnohé hydroláty majú upokojujúce, protizápalové a liečivé účinky na pleť.

 

pH hydrolátov je podobné našej pokožke.

 

 

ESENCIÁLNE OLEJE VS. HYDROLÁTY

 

Hoci sa obe tieto zložky vyrábajú rovnakým spôsobom, je tu však výrazný rozdiel v ich použití, ale aj vlastnostiach. Preto je dobré pred začiatkom výroby vlastnej kozmetiky vedieť, aké sú rozdiely v ich použití a funkcii v produktoch.

 

Esenciálne oleje, ako už názov napovedá, sú rozpustné v tukoch. Preto sa budú miešať iba s inými olejmi či nepolárnymi (v tukoch rozpustnými) látkami. Zároveň sú oveľa koncentrovanejšie ako kvetinové vody – na ich výrobu sú potrebné kilogramy rastlín. Aj preto je ich nutné pred použitím riediť a ich koncentrácia v kozmetike sa pohybuje v jednotkách percent.

 

Neriedené esenciálne oleje môžu dráždiť pokožku či spôsobiť alergickú reakciu. Okrem toho sú to veľmi prchavé látky (aj preto majú intenzívnu vôňu), preto sa do kozmetiky pridávajú iba vo fáze chladenia (teplom sa ich prchavosť zvyšuje).

 

Hydroláty, na rozdiel od esenciálnych olejov, predstavujú oveľa zriedenejšiu formu rastlinných výťažkov, preto sa môžu aplikovať na pokožku priamo. Ich základom je voda, preto budú hydroláty miešateľné iba s inými vo vode rozpustnými látkami (ovocné prášky, niektoré vitamíny, atď.). Z rastlín sa do nich dostávajú iné typy látok než do esenciálnych olejov, preto sa od nich môžu líšiť v účinkoch.

 

 

TIPY A TRIKY NA POUŽITIE HYDROLÁTOV V KOZMETIKE

 

Aj vy hľadáte spôsob ako zakomponovať hydroláty do vašej kozmetiky? Inšpirujte sa našimi radami a tipmi, ako tak urobiť čo najjednoduchšie a najefektívnejšie.

 

 

Vyberajte hydrolát podľa jeho účinkov

 

Keďže hydroláty sú tvorené z väčšiny vodou, rozhodujú o ich vlastnostiach práve látky uvoľnené pri destilácií z danej rastliny. To však aj znamená, že ak na danú rastlinu, z ktorej pochádza hydrolát, máte alergiu, siahnite po inom druhu kvetinovej vody.

 

Hydroláty dobre hydratujú pleť a nezaťažujú ju, preto sa hodia k suchému aj mastnému typu pleti. Obzvlášť ich ocení aknózna pleť, kvetinová voda z hamamelu, pomaranča či čajovníka (Tea tree) účinne sťahuje póry a pomáha bojovať so zápalmi kože. Na podráždenú či detskú pokožku sa hodí hydrolát z harmančeka alebo aloe vera, čo má využitie najmä v prípravkoch po opaľovaní.

 

Antiseptické účinky vykazujú kvetinové vody z mäty, šalvie lekárskej a peppermintu, ktoré sú vhodné pre svoju sviežu vôňu do ústnych vôd či zubných pást.

 

Stávkou na istotu pri väčšine kozmetických výrobkov je ružová a levanduľová kvetinová voda.

 

Zakomponovanie hydrolátu do receptu

 

Kvetinovými vodami môžete nahradzovať vodu v kozmetike. Jediné obmedzenie je pri spracovávaní kozmetiky pri vysokých teplotách – môže sa tak znížiť účinnosť hydrolátov, pretože zahriatím sa z nich intenzívnejšie odparujú vonné látky, avšak na samotný recept to vplyv nemá.

 

Pred použitím hydrolátu skontrolujte, či nezapácha alebo nezmenil farbu, čiže či sa nepokazil. Voda totiž uľahčuje rast mikroorganizmov. Predísť tomuto môžete kúpu kvetinových vôd, ktoré už v sebe obsahujú prírodné konzervanty a ich životnosť predĺžite skladovaním v tmavých fľašiach na chladnom mieste. Keďže sme s tým mali problémy aj my, nájdete u nás v ponuke už iba hydroláty s obsahom konzervantov.

 

Kvetinové vody môžete použiť aj ako základ parfumov či deodorantov; často sa používa práve hydrolát z damascénskej ruže. Levanduľová voda je zas vhodná na prevoňanie prádla – môžete ju použiť pri výrobe tekutých pracích prostriedkov alebo do žehličky.