FARBIVÁ A VÔNE

ESENCIÁLNE OLEJE

 

Veľmi populárne a dlhé roky obľúbené esenciálne oleje majú mnohé využitia v kozmetických či masážnych prípravkoch a aromaterapii. Zistite s nami o nich niečo viac.

 

Esenciálne oleje

Zdroj: Adobe Stock 

 

VÝROBA ESENCIÁLNYCH OLEJOV

 

Aj vás niekedy zaujímalo, ako zo zväzku levandule či inej rastliny získať esenciálny olej? V skutočnosti nejde o veľmi náročný proces, je však pomerne zdĺhavý. Esenciálne oleje sa totiž získavajú parnou destiláciou z príslušných častí rastlín. Vodná para, ktorá prechádza cez rastlinnú hmotu, so sebou strháva všetky prchavé látky, vrátane esenciálnych olejov. Tie spolu s parou kondenzujú v chladiči a odkvapkávajú do zbernej nádoby. V nej môžete po určitom čase (a spracovaní aj niekoľkých desiatok kíl rastlinného materiálu) pozorovať dve vrstvy. Hornú vytvárajú esenciálne oleje a spodnú hydroláty, preto sa tento postup používa nielen na výrobu éterických olejov, ale aj kvetinových vôd.

 

ROZDIEL MEDZI ESENCIÁLNYMI A VONNÝMI OLEJMI

 

Veľa ľudí si častokrát mýli esenciálne (známe aj ako éterické oleje alebo silice) a vonné oleje. Hoci tieto dva druhy voňavých olejov majú rovnakú funkciu v kozmetických produktoch, je tu jeden zásadný rozdiel. A to spôsob ich získavania. Vonné oleje sú totiž synteticky pripravené (niekedy ide zmes tvorenú zo syntetických prchavých látok s pridaním rastlinných, tzn, že aj vonný olej môže obsahovať časť esenciálnych olejov), aj z toho dôvodu môžu byť lacnejšie. Na druhú stranu však nemajú aromaterapeutické, antiseptické, protizápalové a iné liečivé účinky esenciálnych olejov.

 

Nedajte sa zmýliť názvom prírodné vonné oleje. Stále sa jedná o synteticky pripravené oleje, akurát chemické zlúčeniny dodávajúce arómu sú identické s tými vyskytujúcimi sa prírode.

 

ZDROJE ESENCIÁLNYCH OLEJOV

 

Esenciálne oleje sa získavajú z rastlín, ktoré ich obsahujú vo svojich pletivách. Mohlo by sa zdať, že tak možno získať éterické oleje z akejkoľvek rastliny. Nie je tomu však tak. Iba niektoré druhy bylín a stromov produkujú tieto silno voňajúce oleje v dostatočných množstvách, aby ich bolo možné vydestilovať. Iné rastliny ich obsahujú príliš málo a získavanie esenciálneho oleja by nebolo vôbec ekonomické alebo ich neobsahujú vôbec.

 

Čo urobiť, keď chcete éterický olej z rastliny, ktorá ho neprodukuje? Siahnite po vonných olejoch. Tieto synteticky pripravené voňavé oleje môžu napodobniť vôňu takmer čohokoľvek. Nie sú síce vyrobené z rastlín, za to však máte na výber širokú paletu vôní. Ak sa teda neviete vzdať vašej obľúbenej ovocnej či kvetinovej vône, môžu pre vás vonné oleje predstavovať zaujímavú alternatívu.

 

SKLADOVANIE ESENCIÁLNYCH OLEJOV

 

Hoci esenciálne oleje neobsahujú vodu, nemožno ich skladovať donekonečna a po určitom čase taktiež podľahnú skaze. V prípade olejov sa jedná o proces žltnutia (najčastejšie oxidácie), čo rozpoznáte podľa toho, že oleje stratia svoju farbu a vôňu, a v takomto stave ich nie je vhodné používať.

 

Ako však predĺžiť trvanlivosť éterických olejov? Základom je skladovanie mimo dosahu svetla v tmavých fľašiach. Vysoké teploty taktiež škodia olejom, preto ich uložte na chladnejšie miesto a skontrolujte, či sú dobre uzavreté, aby oleje neboli zbytočne vystavené prístupu kyslíka zo vzduchu, ktorý podporuje oxidáciu.

 

Neskladujte éterické oleje v plastových fľašiach, pretože tie takisto pozostávajú z organických látok ako esenciálne oleje a mohli by spolu negatívne reagovať či absorbovať do obalového materiálu. Nežiaduce reakcie môže spôsobiť aj skladovanie v kovových nádobách (výnimku tvoria tie, ktoré sú pokryté ochrannou vrstvou, najčastejšie polymérom či epoxidom). Z toho dôvodu je dobré nekvapkať oleje na kovové lyžičky. Najideálnejším materiálom na skladovanie je tmavé sklo.

 

DÁVKOVANIE ESENCIÁLNYCH OLEJOV

 

Percentuálne zastúpenie esenciálnych olejoch vo finálnom produkte závisí nielen na intenzite vône, ktorú chcete dosiahnuť, ale predovšetkým na použití produktu. Oplachové produkty (šampóny, sprchové gély) môžu obsahovať aj vyššie percento esenciálnych olejov, pretože nezostávajú na pokožke dlhý čas, opakom sú produkty, ktoré neoplachujete po nanesení a ponechávate na pokožke (krémy, telové mlieka, atď.).

 

• Šampóny, sprchové gély a kúpeľová kozmetika 1 – 4 %

Pleťová kozmetika 0,1 – 1,5 %

Masážne oleje a produkty 1,5 – 3 %

Telové mlieka max. 1,5 %

 

Optimálne dávkovanie závisí aj na type pokožky. Citlivejšia pleť nemusí dobre znášať vyššie koncentrácie éterických olejov. Zároveň éterické oleje môžu spôsobiť alergie. Preto ak viete už vopred, že trpíte alergiou na rastlinu, z ktorej esenciálny olej pochádza, radšej zvoľte iný.

 

Zároveň sa snažte vyhnúť dávkovaniu esenciálnych olejov podľa kvapiek. Pokiaľ potrebujete pridať presné množstvo esenciálneho oleja, nikdy ho nezískate kvapkaním. Každý olej má totiž inú hustotu, a tak inú váhu kvapky. Najpresnejšou metódou je použiť váhy a odvážiť si v gramoch potrebné množstvo esenciálneho oleja. Iba tak môžete dosiahnuť rovnaké vlastnosti vašich produktov pri ich opakovanej výrobe.

 

TIPY A TRIKY PRI POUŽÍVANÍ ESENCIÁLNYCH OLEJOV

 

Zakomponovanie do receptu

 

Pri výrobe kozmetiky platí niekoľko pravidiel pri pridávaní esenciálnych olejov. Pri produktoch vyrábaných za studena, ich vždy pridávame do olejovej fázy a dobre premiešame. Ak vyrábate emulziu za tepla či iný produkt, ktorého výroba vyžaduje zahrievanie, esenciálne oleje vždy pridajte až vo fáze chladnutia (napr. po vytvorení emulzie). Vysoká teplota môže spôsobiť nadmerné odparenie esenciálnych olejov či ich poškodenie (rozklad).

 

Ak si chcete vytvoriť vlastný parfum či pleťovú vodu, t.j. akýkoľvek produkt, ktorý obsahuje v drvivej väčšine vodu (či hydroláty, glycerín, atď.) a malé množstvo éterických olejov, potrebujete solubizátor (rozpúšťadlo). Jedná sa o látky, ktoré umožnia rozptýlenie kvapôčok oleja do vodnej fázy a vy tak získate priehľadnú emulziu. Príkladom je Symbio Solv Clear Plus.

 

V popise výrobku u každého solubizátora nájdete odporúčané rozpätie dávkovania. Niekedy je potrebné chvíľu experimentovať, aby ste zistili, koľko solubizátoru z odporúčaného rozmedzia je vhodné pridať, aby ste vytvorili priezračnú emulziu s daným esenciálnym olejom. V niektorých prípadoch vzniká totiž mliečny zákal v produkte, preto sa nebojte, ak sa vám správnu dávku nepodarí trafiť na prvý pokus.

 

Vitamín E

 

Tokoferol či vitamín E je silný antioxidant, ktorý je často pridávaný do výrobkov obsahujúcich oleje. Inak to nie je ani v prípade produktov s esenciálnymi olejmi. Vitamín E pomáha predĺžiť trvanlivosť éterických olejov tým, že spomaľuje proces oxidácie. Nejedná sa však o konzervant.

 

Aplikácia na pokožku

 

Esenciálne oleje predstavujú koncentrované výťažky z rastlín, preto nie sú určené na priamu aplikáciu na kožu. Na pokožku sa môžu aplikovať iba v zriedenej forme v nosných olejoch (napr. mandľovom či marhuľovom), v krémoch či kozmetike. Aplikácia neriedeného esenciálneho oleja môže vyvolať podráždenie, u citlivejších ľudí dokonca alergickú reakciu.