Olejový telový gél

Naspäť14. 07. 2022 Návody

Hľadáte ľahko roztieratelný krém s hydratačnou funkciou na vaše telo? Už nemusíte. Vyrobte si ho s nami.

 

Už ste niekedy vyskúšali gél na báze oleja? Teraz je ten správny čas si vyrobiť jeden aj pre vás. Olejový gél vás očarí najmä, ak máte suchú a drsnú pokožku alebo hľadáte ľahko roztierateľný a ošetrujúci prípravok, ktorý dodá koži potrebnú hydratáciu a živiny. A výroba pri tom vôbec nie je zložitá.

 

OLEJOVÝ TELOVÝ GÉL - SUROVINY

Suroviny na tvorbu olejového telového gélu vo fľaškách, nádobkách a papierových obaloch na bielom pozadí.

Ako základ na výrobu olejového gélu sa považuje kombinácia vosku a oleja. Práve tieto dve ingrediencie vytvoria po šľahaní a ochladení klasickú gélovitú konzistenciu, ktorú za normálnych okolností možno dosiahnuť iba v géloch na vodnej báze. Keďže olejový gél neobsahuje vodu ani suroviny na vodnej báze či vo vode rozpustné, je tento výrobok oveľa viac odolný voči skaze (za predpokladu, že sa doň nedostane voda, napríklad pri naberaní mokrými rukami).

 

Fáza                INGREDIENCIA                    %
A    MCT Caprylis neutrálny olej                    90,85
A    Včelí vosk, biely                                      5,00
B    Tokoferol, 96 %, tekutý                            0,50
B    Koenzým Q10, tekutý                               0,50
B    Alkyl benzoate C12-15                              3,00
B    Esenciálny olej Ylang ylang                        0,15
      Sklenený kelímok tmavohnedý                     ---

 

OLEJOVÝ TELOVÝ GÉL - POSTUP

 

1.    Všetky pomôcky, nádoby a obaly, ktoré prídu do styku s výrobkom alebo surovinami, vydezinfikujte, napríklad etanolom.
2.    Do tepelne odolnej nádoby odvážte suroviny z fázy A (vosk a MCT Caprylis), vložte na vodný kúpeľ.
3.    Suroviny fázy A pomaly zahrievajte do roztopenia vosku, následne pomocou peniča mlieka alebo tyčového mixéra začnite šľahať ešte na vodnom kúpeli.
4.    Za stáleho miešania mixérom/peničom zložte nádobu z vodného kúpeľa a pokračujte v miešaní, kým zmes nezíska žiadanú konzistenciu. Počas chladnutia sa zmes začne zahusťovať, neprestávajte preto v miešaní.
5.    Po vymiešaní a ochladnutí na izbovú teplotu, pridajte suroviny z fázy B a dôkladne ich zamiešajte do zmesi, aby boli rovnomerne rozptýlené.
6.    Naplňte do vybraného obalu.

 

OLEJOVÝ TELOVÝ GÉL - TIPY A TRIKY

 

Chcete si uľahčiť výrobu vášho olejového telového gélu? Ste na správnom mieste.


Dôležité je začať šľahať zmes surovín z fázy A ešte na vodnom kúpeli, aby vosk nemal čas vychladnúť a stuhnúť pred tým, než sa spojí s olejom. Inak sa vám vo výrobku vytvoria hrudky stuhnutého vosku. Ak tomu dôjde, zohrejte opäť zmes a začnite šľahať ešte na vodnom kúpeli.


Zmes z fázy A nezačne hustnúť bez ochladnutia, preto je nutné počas miešania nádobu zložiť z vodného kúpeľa a pokračovať v miešaní počas chladnutia. Keď teplota začne klesať pod bod topenia vosku, zmes zhustne a získa gélovitú konzistenciu. Neprestávajte preto v miešaní, kým zmes neochladne a nebude ďalej hustnúť.


Suroviny z fázy B zašľahajte dôkladne do zmesi, inak by tieto látky boli nerovnomerne zastúpené a narušovali by stabilitu výrobku.

Olejový telový gél používa v nádobke otvára žena pred použitím. Sedí s prekríženými nohami na zemi. 

OLEJOVÝ TELOVÝ GÉL - VÝZNAM SUROVÍN A ICH OBMENY

 

Pokiaľ chcete vedieť, prečo boli pre výrobu olejového telového gélu zvolené práve tieto suroviny, aký majú význam v recepte, či ako ich je možné nahradiť, dozviete sa to práve na nasledujúcich riadkoch.

 

VČELÍ VOSK

 

Základom pre výrobu olejového telového gélu je vosk. V tomto prípade bol zvolený včelí vosk nakoľko je dobre dostupný, široko využívaný v kozmetickom priemysle a obsahuje aj cenné vitamíny a ďalšie zložky. Samozrejme, okrem bielenej formy vosku použitej v tomto recepte, môžete siahnuť aj po klasickom prírodnom včeľom vosku, ktorý následne dodá výrobku mierne zlatistú farbu.


Okrem včelieho vosku si môžete vybrať aj zo širokej palety rastlinných vegánskych voskov, akým je napríklad mandľový vosk. Pred výberom vosku sa uistite, že daný vosk je vhodný pre kozmetické použitie (niektoré vosky sú vhodné iba na výrobu sviečok).


Zároveň, treba rátať s tým, že zmena vosku môže mať vplyv aj na viskozitu finálneho výrobku. Preto bude možno nutné upraviť podiel vosku v recepte, aby ste dosiahli žiadanú konzistenciu, začnite preto s výrobou výrobku v menších dávkach a meňte zastúpenie vosku, kým vám nebude výrobok vyhovovať.

 

MCT CAPRYLIS NEUTRÁLNY OLEJ

 

Skvelým nosným olejom, ktorý oceníte v širokej škále kozmetických výrobkov, je práve MCT Caprylis. Jeho INCI pomenovanie je caprylic/capric triglyceride a jedná sa o zmes mastných kyselín vo forme triglyceridov izolovaných z rôznych rastlinných olejov.

Vďaka výberu mastných kyselín o strednej dĺžke reťazca, je tento olej málo mastný, dobre sa vstrebáva pokožkou. Okrem toho nemá žiadnu farbu ani vôňu, preto skvele nechá vyniknúť esenciálne či vonné oleje vo výrobku. Ďalšou výhodou tohto oleja je jeho vysoká stabilita, vďaka tomu vám výrobky s obsahom tohto oleja môžu vydržať dlhší čas, nakoľko MCT Caprylis minimálne oxiduje.

MCT Caprylis môžete nahradiť akýmkoľvek iným rastlinným olejom, rátajte však so zmenou farby výrobku, pokiaľ má vybraný rastlinný olej intenzívne sfarbenie. Zároveň sa môže zmeniť aj vôňa výrobku, pokiaľ má rastlinný olej vlastnú vôňu. Ako bolo spomínané, rastlinné oleje rýchlejšie oxidujú ako MCT Caprylis, preto nevynechajte v tomto prípade pridanie vitamínu E (tokoferol).

 

TOKOFEROL

 

Tokoferol, inak nazývaný aj vitamín E, je olejovitá látka sýtej hnedočervenej farby, ktorá nie je rozpustná vo vode, ale naopak v olejoch. Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam predĺži čerstvosť olejov. Kvôli tomu, že tokoferol je nestabilný pri vyšších teplotách, je nutné ho pridať až vo fáze chladnutia. Pokiaľ vo výrobku používate rastlinné oleje, obzvlášť tie, ktoré sú lisované za studena, pridanie vitamínu E nevynechajte. Nahradiť ho môžete tokoferyl acetátom s podobnými vlastnosťami.

 

KOENZÝM Q10 TEKUTÝ

 

Aktívnou látkou zmierňujúcou prejavy starnutia pokožky je v tomto výrobku koenzým Q10. Tekutý druh tohto koenzýmu je obzvlášť vhodný pre začiatočníkov, pretože sa ľahko inkorporuje do olejových výrobkov, nakoľko sa jedná o surovinu rozpustnú práve v nich. Koenzým Q10 je vhodné pridávať do fázy chladnutia, aby sa neznižovali jeho účinky.


Existuje aj prášková forma koenzýmu Q10 s výraznou oranžovou farbou, ktorá však môže ovplyvniť sfarbenie výsledného výrobku. Pokiaľ ste začiatočník, je jednoduchšie pracovať s tekutou formou, avšak pokiaľ máte po ruke práškový koenzým Q10, môžete ho použiť tiež.


Koenzým Q10 je silným antioxidantom, ktorý sa prirodzene vyskytuje v našom tele, avšak so zvyšujúcim sa vekom jeho produkcia klesá. Podporuje elasticitu pleti, dodáva jej mladistvý vzhľad. Koenzým Q10 možno z olejového telového gélu vynechať a nahradiť ho olejom.

 

ALKYL BENZOATE C12-15

 

Ďalšou aktívnou látkou na olejovej báze je alkyl benzoate. Jedná sa olejovitú kvapalinu bez farby a vône, ktorá je často súčasťou mnohých kozmetických prípravkov, vrátane tých na citlivú pokožku. Alkyl benzoate slúži vo výrobkoch ako zmäkčovadlo – zjemňuje pleť a dodáva výrobkom charakteristickú konzistenciu a textúru, ktorá zabezpečí ich ľahké a príjemné rozotieranie.


Alkyl benzoate okrem toho vykazuje antimikrobiálne vlastnosti. Túto látku možno z výrobku vynechať, avšak môže dôjsť ku zmene textúry a konzistencie výrobku.

 

ESENCIÁLNE OLEJE

 

Pre príjemnú a sladkú kvetinovú vôňu bol do olejového telového gélu zvolený esenciálny olej Ylang ylang. Vôňu tejto exotickej rastliny si určite zamilujete. Pokiaľ však máte obľúbený esenciálny olej, môžete ho taktiež použiť namiesto Ylang ylang, pred pridaním si overte dávkovanie pre daný esenciálny olej (zverejnené pri výrobkov, napríklad podľa štandardov IFRA).


Paleta esenciálnych olejov vám nestačí? Siahnite po vonných olejoch. Vďaka tomu, že sa nezískavajú z rastlín, ale syntézou, ponúkajú tieto vonné látky ešte širší výber vôní než esenciálne oleje.

Olejový telový gél v sklenenom kelímku s priehľadnou plastovou naberačkou a vrchnáčikom na bielom pozadí.

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.


Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.


Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

OLEJOVÝ TELOVÝ GÉL - ZÁVER

 

Olejový telový gél je skvelou alternatívou k hydratačnému telovému maslu, ak preferujete výrobky, ktorých rozotieranie zaberie len pár minút a pár ťahov.

Ak ste vyskúšali tvorbu olejového telového gélu alebo iných produktov a máte otázky, alebo by ste s nami radi zdieľali svoje skúsenosti, určite nám napíšte na marketing@handymade.sk
Tešíme sa na vaše správy.

Tento skvelý návod pre vás vytvorila Ivana Jačalová. Ďakujeme :)

Uvidíme sa pri ďalšom blogovom príspevku.

Do zmydelnenia, priatelia.