Veľkonočné tvorenie kozmetiky začína v Handymade so zľavou -12% na všetky suroviny.

Kozmetické certifikáty a certifikačné spoločnosti

Naspäť03. 03. 2020 Články
Za posledné roky sa celosvetovo rozrástol trh s prírodnými a organickými výrobkami na osobnú starostlivoť. Tento boom v kozmetike vcelku prirodzene viedol k vzniku organizácií, ktoré vo forme istých noriem a štandardov zastrešujú hodnotenie kvalitatívnej úrovne surovín zameraných na výrobu prírodnej kozmetiky a tiež isté obmedzenia a reštrikcie v používaní a dávkovaní. Okrem štandardov vydaných Európskou úniou postupne vznikali v Európe i vo svete ďalšie – súkromné organizácie.

Možno ste si všimli, že aj na našom e-shope majú isté produkty logo a pri viacerých surovinách tiež máme uvedené, že sú certifikované rôznymi spoločnosťami.
Postupne Vám predstavíme tie najznámejšie ;-)

ECOCERT

Snáď najznámejšia certifikačná spoločnosť v Európe je francúzsky ECOCERT, ktorý bol založený už v roku 1991 a dnes pôsobí vo viac ako 80 krajinách, pričom v rodnom Francúzsku certifikuje viac ako 70% bio producentov.
Majitelia tejto ekologickej certifikácie sú producenti surovín, výrobcovia, značky a iní ďalší „hráči“ v kozmetickom priemysle.

Ecocert poskytuje dva druhy ochranných známok s názvom COSMOS (COSMetic Organic and natural Standard), ktoré sú podriadené prísnym kritériám:

1 Ecocert Organic Cosmetic
☘️ minimálne 95% všetkých zložiek je prírodného pôvodu
☘️ minimálne 95% všetkých zložiek je rastlinného pôvodu
☘️ minimálne 10% všetkých ingrediencií pochádza z ekologického hospodárstva

2 Ecocert Natural Cosmetic
☘️ minimálne 95% všetkých zložiek je prírodného pôvodu
☘️ minimálne 50% všetkých zložiek je rastlinného pôvodu
☘️ minimálne 5% všetkých ingrediencií pochádza z ekologického hospodárstva

To však zďaleka nie je všetko, čo sa týka prísnosti hodnotenia kvality.

Produkty certifikované touto spoločnosťou navyše musia spĺňať ďalšie náležitosti:
👍 environmentálne priaznivé, ako výrobné, tak aj spracovateľské procesy, ktoré rešpektujú aj ľudské zdravie
👍 rozvoj tzv. zelených chemikálií
👍 zodpovedné využívanie prírodných zdrojov
👍 rešpektovanie biodiverzity
👍 absencia petrochemických prísad (okrem povolených konzervačných látok), parabénov, fenoxyetanolu, parfumov a syntetických farbív
👍 absencia geneticky modifikovaných surovín
👍 recyklovateľné obaly + zrozumiteľnosť informácií na etikete pre spotrebiteľa

Ecocert teda zastrešuje kvalitu suroviny od jej vypestovania až po samotné dodanie, čo spotrebiteľovi zaručuje bezpečnosť a skutočnú garanciu kvality.



V našej ponuke nájdete širokú škálu produktov certifikovaných Ecocertom, napríklad naše BIO CO2 extrakty.

Certifikačná spoločnosť ORGANIC SOIL ASSOCIATION

Ďalšou významnou európskou certifikačnou spoločnosťou je Organic Soil Association.
Spoločnosť bola založená už v roku 1946, kedy jej pôvodným cieľom bolo podporiť ochranu planéty prostredníctvom podpory organického spôsobu poľnohospodárstva a ekologického spracovania surovín, pričom sa jedná o neziskovú organizáciu. Je jedinou charitatívnou organizáciou v Británii, ktorá sa zaoberá komplexne zdravím ľudí, životným prostredím, ako aj životnými podmienkami zvierat, pretože ako vyhlasuje, je si vedomá toho, že tieto oblasti nie je možné riešiť separátne, keďže je medzi nimi úzke prepojenie.

Produkty, ktoré sú označené ich logom, spĺňajú náročné kriteriá, pričom najhlavnejším je obsah organických surovín nad hladinou 70%. Na etikete pritom musí byť uvedené percento obsahu. Pokiaľ tak nie je, a na produkte je uvedené logo, znamená to, že obsah ekologicky certifikovaných zložiek je vyšší než 95%.



Spoločnosť pritom podobne ako Ecocert kontroluje a hodnotí aj proces spracovania, skladovania a balenia produktov. Nepovoľuje parabény, GMO, sulfáty, ropné deriváty a rovnako je zakázané testovanie na zvieratách.

Okrem toho organizácia výrazne napomáha svojimi aktivitami:
- usiluje za zmenu aj na politickej scéne, kde vyjadruje verejne svoje stanoviská voči škodlivým poľnohospodárskym zákonom,
- proaktívne, prostredníctvom rôznych programov, podporuje inovatívne riešenia na zabezpečenie budúcnosti zdravých a udržateľných potravín,
- poskytuje zdravé jedlo tisíckam britských žiakov, v nemocniciach, či domovoch,
- podporuje ekologický trh a to tak, že ekologickým podnikom poskytuje technické poradenstvo a marketingovú podporu,
- chráni lesy – prostredníctvom vyše 2000 klientov chráni približne 15 hektárov lesov po celom svete, rovnako ako ľudí, rastlín a zvierat, ktoré v nich žijú.

V našom portfóliu nájdete pod ochrannou certifikačnou známkou Organic Soil Association najmä organické oleje, lisované za studena.



Tému certifikačných spoločností uzavrieme stručným prehľadom ďalších značiek, ktoré môžete nájsť na surovinách alebo priamo produktoch prírodnej kozmetiky, garantujúcich kvalitu a hodnotu.

Ostatné certifikačné spoločnosti

Zo sveta spomeňme USDA (United States Department of Agriculture), ktorá je americkou národnou certifikačnou spoločnosťou. Podobne ako už spomínané európske inštitúcie sa zaoberá certifikáciou produktov ekologického poľnohospodárstva. Podmienkou je dodržanie obsahu zložiek vo výške 95% z ekologického pestovania, ako aj kontrola skladovania a balenia. Zakazuje sa GMO, umelé hnojivá, pesticídy a iné syntetické a chemické látky.

V Európe je v mnohých krajinách zavedená aj národná certifikácia. Je to najmä v krajinách s rozvinutým kontrolovaných ekologickým poľnohospodárstvom.

Vo Francúzsku sa môžete ešte stretnúť so značkou AB – Agriculture Biologique, v Nemecku so značkou BDIH, na produktoch označovanou ako „Konktrolovaná prírodná kozmetika“. V Českej republike figuruje značka BIO zebra. A napríklad v Taliansku je to ICEA (Inštitút pre etickú certifikáciu), ktorý udeľuje certifikát Bio Eco Cosmesi.

S rozvojom prírodnej kozmetiky a kontroly ekologických a šetrných postupov pestovania, spracovania a manipulácie vznikla potreba chrániť aj ďalšie oblasti, ktoré súvisia s kozmetickým priemyslom:

CRUELTY FREE je certifikát spoločnosti PETA, ktorý uisťuje spotrebiteľa, že daný produkt nebol testovaný na zvieratách. Spoločnosť pôsobí v USA.
Jediným medzinárodným certifikátom potvrdzujúcim netestovanie na zvieratách je LEAPING BUNNY. Organizácia poskytuje komplexnú kontrolu a nepovoľuje testovanie produktov ani jeho jednotlivých zložiek na zvieratách vo všetkých fázach produktov.



FAIR TRADE, v preklade spravodlivý/férový obchod, je spoločnosťou, ktorá sa ako prvá už v 40.rokoch 20.storočia začala zaoberať problémom zneužívania práce v rozvojových krajinách. V roku 1989 nato vznikla spoločnosť známa pod dnešným názvom WFTO (World Fair Trade Organisation).
Citlivou témou sa stala tiež otázka produkcie palmového oleja, na ktorej podnet vznikla spoločnosť RSPO. Hlavným kritériom je, že producenti palmového oleja nemôžu klčovať ani vypaľovať pralesy ani ohrozovať oblasti so vzácnym ekosystémom. Spoločnosť tiež podporuje domácich pestovateľov a udržuje cenové stropy.
V neposlednom rade treba spomenúť aj filozofiu a novodobý životný štýl vegánstva, ktorý si tiež vyslúžil svojho zaštrešiteľa. Je ním nezisková spoločnosť Vegan Society, ktorá svojím logom označuje produkty bez živočíšnych tukov a tiež netestovanie na zvieratách.

Buďme k prírode šetrnejší 🌿 a vyberajme si producentov, ktorým na nej tiež záleží 🌎🍀

Článok pre Vás napísala

Martina Oboňová



Zdroje:
https://www.ecocert.com/en/certification-detail/natural-and-organic-cosmetics-cosmos
https://www.soilassociation.org/certification/