NÁRADIE A POMÔCKY

SILIKÓNOVÉ FORMY

 

Jednoduché na použitie a dostupné v širokej palete veľkostí a tvarov. Aj to sú silikónové formy, ktoré sú užitočnou pomôckou pri výrobe domácich kozmetických výrobkov. Pokiaľ začínate s výrobou kozmetiky alebo sa chcete dozvedieť viac o zaobchádzaní so silikónovými formami, nasledujúce riadky sú určené práve pre vás.

 

Silikónová forma v ružovej farbe naplnená mydlovou hmotou je položená na bielom stole s mramorovým efektom. Pri forme je položená fľaška z hnedého skla s kvapkátkom a okrúhla dósa s bielym krémom.

Zdroj: Adobe Stock

 

SILIKÓNOVÉ FORMY A ICH VLASTNOSTI

 

Silikónové formy, ako už z ich názvu vyplýva, sú vyrobené z odolného silikónu. Čo to však pri výrobe kozmetiky znamená?
Silikón je anorganicko-organický polymér, tj. tvoria ho dlhé reťazce navzájom prepojených atómov, kde okrem uhlíka a vodíka sa nachádzajú atómy kremíka a kyslíka. Práve zloženie a vzájomné prepojenie atómov v silikónoch spôsobuje, že silikónové formy majú zaujímavé vlastnosti vhodné na výrobu kozmetických výrobkov.


Silikónové formy sú tak známe ich ohybnosťou a flexibilitou, čo výrazne uľahčuje vyberanie hotových výrobkov z foriem, ako napríklad mydiel, tuhých šampónov, masážnych kociek a podobne. Silikónové formy sú odolné aj voči vyšším teplotám – z toho dôvodu nájdete silikónové formy aj medzi kuchynským náradím, používajú sa často ako formy na pečenie.


Ďalšou zaujímavou vlastnosťou silikónových foriem je ich hladký povrch. Práve vďaka jemnému vnútornému povrchu sú mydlá po vybratí nádherne hladké a súmerné, hladký povrch môže prispievať aj k zvýšeniu lesku mydla.


Zároveň, silikónové formy majú pomerne dobré izolačné vlastnosti. To na jednu stranu môžete využiť napríklad pri výrobe mydiel, ktoré majú prejsť gélovou fázou – zabalením silikónovej formy do fólie a deky znížite straty tepla a mydlo prejde gélovou fázou. Na druhú stranu, silikónové formy predlžujú čas na vytuhnutie mydla oproti, napríklad čisto dreveným formám, práve vďaka ich izolačným vlastnostiam,
ktoré spomaľujú straty tepla a znižujú kontakt zo vzduchom. Pokiaľ vám nevadí čakať o 1-2 dni dlhšie na stuhnutie vášho mydla (vyrábaného z hydroxidu), sú silikónové formy skvelým pomocníkom pri výrobe kozmetiky.

 

SILIKÓNOVÉ FORMY A ICH SPRÁVNE POUŽÍVANIE

 

Už sme spomínali niekoľko vlastností, ktoré majú silikónové formy. Dané vlastnosti ovplyvňujú aj narábanie so silikónovými formami.
Bez ohľadu na to, aký druh výrobku budete pripravovať v silikónovej forme, po stuhnutí vždy potrebujete váš výrobok z formy vybrať.


Výrobok bude mať pekný tvar a hladký povrch, ak najskôr prerušíte kontakt výrobku so stenami formy, a to tak, že okraje silikónovej formy opatrne poodťahujete po celom obvode formy. Následne môžete jeden okraj odtiahnuť viac a jemne výrobok zo silikónovej formy vybrať.


Pokiaľ silikónové formy už pri odťahovaní okrajov kladú pomerne veľký odpor, znamená to, že výrobok dostatočne nestuhol, tj. neoddelil by sa kompletne od formy. Preto počkajte pár hodín, pri mydle aj 24 hodín a proces opakujte.


Silikónové formy majú vďaka nepriľnavému povrchu tú výhodu, že dokonale stuhnuté výrobky z nich ľahko vyberiete. Zároveň nemusíte formu vykladať papierom na pečenie, ako pri drevených a či kovových formách. Vysoká tvárnosť a flexibilita silikónových foriem má však nevýhodu, že pri použití veľkých foriem nemusia už prese držať svoj tvar.


Tento jav sa prejaví najmä pri používaní veľkých obdĺžnikových foriem na výrobu mydla. V tomto prípade môžete tieto formy často kúpiť
aj spolu s drevenou formou. Silikónové formy sa tak vkladajú do drevených, ktoré počas tuhnutia mydla či inej hmoty poskytujú dostatočnú oporu a výsledný produkt bude mať nádherný obdĺžnikový tvar.


Drevený obal na silikónové formy zároveň slúži ako izolácia, preto sa hodí najmä vtedy, ak chcete, aby mydlo prešlo fázou gélu,
tj. bolo vystavené vyššej teplote po dlhší čas práve prostredníctvom pomalšieho chladnutia.


Pokiaľ chcete, aby mydlo či iný kozmetický výrobok naopak rýchlo tuhol, vyberte si silikónové formy, ktoré majú viacero jamiek.
Vďaka oddeleným jamkám váš výrobok vychladne rýchlejšie.

 

AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O SILIKÓNOVÉ FORMY?

 

Použité silikónové formy potrebujú vyčistiť a umyť pred tým, než ich použijete na výrobu nových výrobkov, rovnako aj pred prvým použitím. Vďaka flexibilite silikónu môžete aj tuhé zbytky mydla ľahko z formy odstrániť už tým, že silikónové formy jemne poprehýbate, čím sa zvyšky mydla alebo iného výrobku oddelia z povrchu.

 

SILIKÓNOVÉ FORMY A ICH ČISTENIE

 

Menšie zbytky po kozmetických výrobkoch odstránite z povrchu silikónovej formy pomocou teplej vody a jemnej handričky, prípadne špongie na riad. Môžete použiť aj malé množstvo mydla či prípravku na umývanie riadu. Silikónové formy nikdy nečistite drôtenkami, tie by mohli poškrabať ich hladký povrch. Pokiaľ sa nečistoty nedajú z povrchu formy ľahko odstrániť, naplňte formu teplou vodou a nechajte ju niekoľko hodín odstáť, aby sa nečistoty odmočili, najmú pokiaľ sa jedná o zbytky mydla.

 

SILIKÓNOVÉ FORMY A ODSTRÁNENIE VÔNÍ

 

Po dlhom používaním môžu silikónové formy do seba absorbovať vôňu esenciálnych či vonných olejov z výrobkov. Zbaviť sa týchto vôni môžete tým, že silikónové formy po umytí vystriekate IPA (isopropanolom, odstraňovač bubliniek), necháte 15-20 minút vyschnúť a potom znova vystriekate IPP a vytriete handričkou.


Pokiaľ tento trik nepomôže, môžete jednotlivé jamky silikónovej formy naplniť horúcou vodou a počkať, kým sa oleje odparia. Prípadne, krátkym zahriatím foriem naplnených vodou v mikrovlnke (nie dlhšie než 1 minútu) – voda vo forme sa rýchlo zohreje, preto buďte veľmi opatrní pri manipulácií s formou.


Ďalším prípadným riešením na odstránenie vône je nechať namáčať silikónové formy v slanej vode, následne ich vyčistiť pomocou sódy bikarbóny.

 

SILIKÓNOVÉ FORMY A ODSTRÁNENIE MYDLOVÉHO PRACHU

 

Pri výrobe mydla sa vám môže stať, že samotné mydlo či okraje silikónovej formy sa pokryjú vrstvou mydlového prachu.
V prípade mydla sa jedná o estetickú vadu. Ako však vyčistiť silikónové formy zanesené mydlovým prachom?


Mydlový prach vytvorí tenký biely film na povrchu formy. Pokiaľ ho neodstránite pri čistení formy pomocou handričky a prípravku na riad, naplňte všetky jamky formy vodou a vložte do mikrovlnky na max. 1 minútu. Pozor pri vyberaní, voda vo forme sa rýchlo zohreje! Vodu nechajte vychladnúť a vylejte – spolu s vodou by mal odísť aj mydlový prach.

 

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNE SILIKÓNOVÉ FORMY?

 

Silikónové formy sú dostupné v rozmanitých tvaroch a veľkostiach. Ako sa v nich však orientovať? Nižšie nájdete niekoľko tipov a trikov,
ktoré je vhodné poznať pri výbere správnej silikónovej formy.


Už sme spomínali, ako počet jamiek ovplyvňuje rýchlosť chladnutia, a tým tuhnutia zmesi vo vnútri formy. Všeobecne platí,
že čím menšia je forma (alebo jamka v nej), tých rýchlejšie výrobok vychladne a stuhne. Veľké formy sa hodia, ak chcete vyrábať väčšie množstvo výrobku naraz, prípadne ho chcete krájať, ako mydlá.


Silikónové formy s dreveným stojanom prídu vhod taktiež pri vyrábaní veľkých dávok kozmetiky naraz. Už sme spomínali,
že drevený obal poskytuje forme stabilitu a izolačné vlastnosti.


Ako je to však s konkrétnou veľkosťou formy? Veľkosť formy vždy voľte podľa druhu výrobku, prípadne jeho použitia. Maličké formy využijete najmä na výrobu dekorácií, ktorými môžete ozdobiť inú kozmetiku či mydlo. Stredne veľké formy vám uľahčia prácu v tom, že výrobok nemusíte krájať a hneď je vo veľkosti vhodnej k používaniu. Naopak veľké formy sú vhodné, ak pracujete s väčším množstvom surovín naraz. Nevýhodou je dlhšia doba tuhnutia a nutnosť často výrobok po stuhnutí nakrájať.


Podľa obrázka nie je niekedy jednoduché odhadnúť, aká veľká forma v skutočnosti je, preto vždy skontrolujte rozmery, ktoré poskytuje výrobca či predajca pri silikónovej forme. Vyhnete sa tým prekvapeniu či sklamaniu z toho, že silikónové formy nespĺňajú vaše predstavy
o veľkosti.


Dobré je zamyslieť sa aj nad praktickosťou. Väčšie silikónové formy, najmä tie, ktoré obsahujú viacej jamiek, sú náročnejšie na prenášanie. Často je ich nutné mať uložené na podnose, aby sa z nich obsah pri manipulácií nevylial. Na druhú stranu však vo väčších viacjamkových formách môžete vyrobiť aj niekoľko rôznych výrobkov naraz.