Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Zelené ombré mydlo

Naspäť06. 03. 2023 Návody

Zelené ombré mydlo z prírodných ingrediencii si môžete vyrobiť aj doma. Poďte na to s nami.

 

Prinášame vám návod, ako si vyrobiť ombré mydlo aj metódou za studena, tj. za použitia hydroxidu sodného a kombinácie olejov a masiel. Stačí mať po ruke ideálne obdĺžnikovú silikónovú formu
a môžete začať!

Zelené ombré mydlo vo viacerých kusoch leží na bielom pozadí.

ZELENÉ OMBRÉ MYDLO – SUROVINY

 

Na výrobu zeleného ombré mydla bola použitá zmes rastlinných olejov a masiel v kombinácii s vodným roztokom hydroxidu sodného. Zmes bola zafarbená mica práškom, avšak zvolená farba je len na vás.
Vrch mydla bol po stuhnutí pokrytý ešte bielym trblietavým mica práškom – avšak toto je už len voliteľná dekorácia.


Nakoľko každá zámena oleja či masla v recepte vyústi v nutnosť jeho prepočítania (napríklad pomocou mydlových kalkulačiek voľne dostupných online) je recept vyjadrený v gramoch. Zároveň je do celkovej hmotnosti olejov a masiel (200 g) zahrnuté aj pretučnenie 5 % (tj. oleje sú v 5 % prebytku oproti hydroxidu, a tak táto časť z nich ostane nezreagovaná a poskytne starostlivosť pokožke pri používaní mydla).

 

INGREDIENCIA                             m (g)

Demineralizovaná voda                    113,00
Hydroxid sodný                                    56,00
Olivový olej                                          200,00
Kokosový olej rafinovaný                   120,00
Bambucké maslo rafinované             80,00
Mica prášok Enchanted forest             1,00
Oxid titaničitý olej                                   2,50
Vonný olej anglické ruže                     6,00
Isopropyl alkohol - IPA               Podľa potreby
Mica prášok bezfarebný              Podľa potreby

Suroviny na výrobu zeleného ombré mydla na bielom pozadí v sáčkoch, plastových a sklenených nádobkách.

ZELENÉ OMBRÉ MYDLO – POSTUP

 

1.    Nasaďte si ochranné pomôcky – rukavice, okuliare, oblečenie s dlhým rukávom. Pracujte v dobre vetranej miestnosti s plastovými, nerezovými nádobami alebo varným/chemickým sklom.
2.    Odvážte potrebnú demineralizovanú vodu. Do druhej nádoby odvážte hydroxid sodný. Za stáleho miešania po malých dávkach presypte hydroxid do vody. Pozor, zmes sa bude intenzívne zahrievať!
Po rozmiešaní hydroxidu nechajte zmes ochladnúť na 36-38 °C.
3.    Do tepelne odolnej nádoby odvážte maslá a oleje. Začnite pomaly zahrievať, kým sa maslá nerozpustia. Dobre premiešajte a nechajte vychladnúť na 36-38 °C. Odoberte zhruba 2 polievkové lyžice, jednu dôkladne zmiešajte s oxidom titaničitým a druhú s mica práškom.
4.    Akonáhle roztok hydroxidu aj zmes olejov dosiahne približne rovnakú teplotu (36-38 °C), vlejte roztok hydroxidu do olejov. Premiešajte a pridajte vonný olej. Následne (cez sitko) pridajte olejovú zmes oxidu titaničitého, dobre premiešajte.
5.    Zmes párkrát premiešajte tyčovým mixérom (mydlová zmes musí byť dostatočne tekutá, aby sa dala liať, nesmie mať konzistenciu pudingu, ale oleje sa od hydroxidu nesmú oddeľovať).
6.    Odoberte cca 25 g zmesi vedľa a pridajte k nej olejový roztok mica prášku. Dobre premiešajte.
7.    Do menšej nádobky si odlejte cca 15-20 g nezafarbenej zmesi (alebo použite naberačku).  Položte formu na tácku, podložte jej dlhší okraj knihou alebo podobným predmetom a vlejte zmes (odobraných nezafarbených 15-20 g) rovnomerne po opačnej stene formy než je podložená.  
8.    Do zvyšnej nezafarbenej mydlovej hmoty pridajte malú čajovú lyžičku zelenej zafarbenej hmoty. Dobre premiešajte. Odlejte cca 15-20 g (dodržujte vždy rovnaké množstvo) a rovnomerne vlejte túto zmes opäť po nepodloženom okraji do formy.
9.    Takto postupujte až kým nespotrebujete všetku pôvodne nezafarbenú mydlovú hmotu, do ktorej sa postupne pridávala zelená mydlová hmota po lyžičkách.
10.    Na konci povrch mydla postriekajte IPA a opatrne vytiahnite knihu spod okraja formy. Zakryte formu celofánom a zabaľte do deky. Opatrne zdvihnite tácku s formou a preneste ju na teplé miesto
(pod radiátor).
11.    Po cca 1-2 týždňoch je mydlo pripravené na krájanie a môžete potrieť jeho vrch bezfarebným/bielym mica práškom. Ak je mydlo ešte mäkké, nechajte ho stáť ďalší týždeň.
12.    Nechajte mydlo pred použitím zrieť aspoň 6-8 týždňov. Skontrolujte pH mydla tak, že mydlo potriete destilovanou vodou a následne priložíte lakmusový papierik. pH by sa malo pohybovať medzi 9-10.
Mydlo s vyšším pH či nerovnomerným pH nie je bezpečné na používanie.

 

ZELENÉ OMBRÉ MYDLO – TIPY A TRIKY

 

Chcete si uľahčiť výrobu zeleného ombré mydla? Ste na správnom mieste. Poskytneme vám niekoľko rád
a tipov, ako na výrobu ombré mydla za studena.


Hydroxid sodný je silná zásada, preto pri práci s ním vždy použite ochranné pomôcky. Nezabudnite pracovať v dobre vetranej miestnosti, ďalej od domácich zvierat a detí. Pri zasiahnutí kože vždy miesto dôkladne oplachujte pod prúdom studenej vody, prípadne môžete následne použiť zriedený ocot na neutralizáciu zvyšku hydroxidu. Zriedený ocot využijete aj na finálne očistenie plôch, do jeho roztoku ponorte aj na pár minút všetky pomôcky, ktoré prišli do styku s hydroxidom či nevyzretým mydlo (nestuhnutým), následne ich umyte ako obvykle.


Pri rozpúšťaní hydroxidu sa uvoľňuje veľké množstvo tepla, preto môžete cca polovicu demineralizovanej vody nahradiť ľadom takisto z tohto druhu vody. Nepoužívajte bežnú vodu z kohútika či prevarenú – takáto voda stále obsahuje minerály, ktoré narušia tvorbu mydla.


Roztok hydroxidu a aj olejové roztoky farbív lejte ideálne cez sitko. Zabránite tak prieniku nerozpustených granuliek hydroxidu do mydla, ale aj vzniku hrudiek nerozpustených farbív.


Pri práci s tekutým mydlom je dobré postupovať rýchlo, mydlo po čase samo zhustne a stuhne. Je dôležité dodržovať rovnakú hmotnosť mydla pre jednotlivé vrstvy. Preto použite váhy, prípadne naberačku, aby každá farebná vrstva mala rovnakú hrúbku a vo výsledku ste získali žiadaný ombré efekt.


Na kontrolu pH zeleného ombré mydla môžete využiť aj roztok fenolftaleínu alebo papieriky s jeho obsahom. Pri použití fenolftaleínových papierikov postupujte rovnako ako s lakmusovými, papieriky by sa nemali sfarbiť do ružova. Ak používate roztok, kvapnite ho na rôzne časti mydla, rovnako by sa nemal sfarbiť do ružova. Ružová farba naznačuje vysoké hodnoty pH, a tým nezreagovaný hydroxid, takéto domáce mydlo nie je bezpečné používať.

Zelené mydlo leží na bielom pozadí a pozeráme sa naň zvrchu.

ZELENÉ OMBRÉ MYDLO – SUROVINY

 

Nižšie nájdete bližšie informácie k použitým surovinám, vrátane ich vlastností či možností, ako zameniť tieto suroviny.

 

DEMINERALIZOVANÁ VODA

 

Na výrobu mydiel vždy použite destilovanú alebo demineralizovanú vodu. Už sme spomínali, že minerály
v bežnej vode z kohútika
spôsobujú nežiaduce reakcie s hydroxidom sodným, a tak sa takejto vode vyhnite. Mydlo vám totiž nemusí správne stuhnúť a dosiahnuť bezpečné pH.

 

HYDROXID SODNÝ

 

Bez hydroxidu sodného neprebehne proces saponifikácie a nepripravíte tuhé mydlové kocky.
Preto, ak máte rešpekt z používania tejto suroviny, siahnite napríklad po hotových mydlových hmotách a pripravte si mydlá z nich. Hmotnosť hydroxidu sodného nemeňte – je viazaná na množstvo a druh použitých olejov. Pracujte s ním opatrne, jedná sa o silnú zásadu.

 

OLIVOVÝ OLEJ

 

Olivový olej je základom pre výrobu mnohých druhov mydiel. Poskytuje jemné a ošetrujúce mydlá,
avšak mydlá s jeho vysokým obsahom môžu byť mäkšie a jemne slizovatieť pri používaní, preto sa často kombinuje s maslami či kokosovým olejom pre dosiahnutie optimálnej tvrdosti a vlastností mydla.

 

Olivový olej je možné zameniť v recepte za iný rastlinný olej, ale takýto recept je nutné prerátať na mydlovej kalkulačke, nakoľko sa zmení množstvo potrebného hydroxidu a vody. To isté platí pri zámene iných olejov a masiel.

 

KOKOSOVÝ OLEJ

 

Ďalším obľúbeným olejom pri výrobe mydiel je kokosový olej. Tento olej poskytuje krásne tvrdé a penivé mydlá. Aj preto sa veľmi dobre kombinuje s tekutými rastlinnými olejmi. Môžete siahnuť aj po rafinovanej verzii, pokiaľ hľadáte možnosti, ako znížiť cenu surovín, nakoľko reakcia s hydroxidom sodným bude rovnaká bez ohľadu na rafinovanú či nerafinovanú verziu oleja.

 

BAMBUCKÉ MASLO

 

Jemnú krémovú penu a ošetrujúce vlastnosti dodá vášmu mydlu práve bambucké maslo. Okrem toho poskytne mydlu čiastočne tvrdosť (v porovnaní s olivovým olejom). Vďaka pretučneniu nezreagovaný podiel bambuckého masla bude skvele hydratovať pokožku.

 

MICA PRÁŠOK

 

Na zafarbenie mydla boli použité mica prášky. Mica prášky sú dostupné v širokej palete farieb,
preto si zvoľte tú vašu najobľúbenejšiu. Výhoda mica práškov navyše spočíva v tom, že sú dobre stabilné
aj v zásaditom prostredí, a tak nemenia farbu. Vhodné je ich pred pridaním rozmiešať v troche oleja
a pridať cez sitko – predídete tak vzniku hrudiek nerozmiešaného farbiva.

 

VONNÉ OLEJE

 

Na parfumáciu výsledného výrobku bol použitý vonný olej. Tieto oleje majú výhodu v tom, že nemajú intenzívnu farbu, a tak nenarušia ombré efekt mydla. Preto je dobré sa v tomto prípade vyhnúť tmavým esenciálnym olejom, ktoré sú síce alternatívou k vonným olejom, ale niektoré majú intenzívne sfarbenie, môžu zafarbiť aj výsledné mydlo.


Vonný či esenciálny olej je však možné aj úplne vynechať. Tieto látky sa pridávajú v pomerne vysokých množstvách, nakoľko časť z nich zreaguje s hydroxidom sodným, preto je nutný ich prebytok.

 

OXID TITANIČITÝ

 

Oxid titaničitý je silno biela látka, ktorá sa využíva pri výrobe mydiel na ich zosvetlenie a zníženie tak spotreby ostatných farbív. Je vhodné vybrať druh oxidu titaničitého pre použitie oleji a dobre túto látku rozmiešať takisto v malom množstve oleja pred jej prídavkom do mydla (ideálne cez sitko). Oxid titaničitý môžete aj vynechať, avšak potom je nutné o cca 0,5 g zvýšiť dávku zeleného mica prášku.

 

ISOPROPYL ALKOHOL - IPA

 

IPA je skvelým pomocníkom nielen pri výrobe mydiel z mydlových hmôt, ale aj technikou za studena. Pomáha zabrániť vzniku mydlového prachu – bieleho povlaku na mydle, ktorý je hlavne estetickou vadou. Pri krájaní mydla tiež môžete jednotlivé rezy postriekať IPA, aby sa mydlo prestalo lepiť a nepokrylo sa mydlovým prachom.

 

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.


Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.


Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

ZELENÉ OMBRÉ MYDLO – ZÁVER

 

So zeleným ombré mydlo podobne ako aj s ružovým mydlom z predchádzajúceho príspevku prinesiete do svojej kúpeľne trochu farieb. Okrem toho si môžete neustále vychutnávať prírodné zloženie týchto mydiel.

Vyskúšali ste si tvorbu zeleného ombré mydla? Dajte nám vedieť ako sa vám darilo. Vaše otázky, postrehy
a skúsenosti nám napíšte na marketing@handymade.sk a môžeme si vedomosti vzájamone vymieňať. Budeme sa tešiť.

Srdečne ďakujeme našej milej Ivane Jačalovej za skvelé príspevky s návodom, ako je tento na tvorbu zeleného ombré mydla.

Do zmydlenia, priatelia.