Vitamíny v kozmetike

Naspäť10. 02. 2020 Články
V zimnom období si naše telo žiada viac ako inokedy dávky vitamínov, ktoré nie sú dostupné v prirodzenej forme ako po iné obdobia.
Niektoré vitamíny viete využiť aj vo vašich kozmetických produktoch.

Jedná sa najmä o:
- vitamín C
- vitamíny B3 a B6
- vitamín A
- vitamín E

Asi za najznámejší vitamín zdravia môžeme označiť vitamín C.

Vedeli ste, že vitamín C sa dá využívať aj v kozmetike? 👌

Vitamín C alebo aj kyselina L-askorbová je jeden z vitamínov, ktoré človek nedokáže v tele syntetizovať a teda je nutné ho dodávať do organizmu buď to v prirodzenej forme (ovocie a zelenina, ktoré ho obsahujú), alebo aj známej tabletkovej či práškovej forme. V tomto prípade sa jedná o výživu zvnútra. Nedostatok vitamínu C sa ale prejavuje aj na našej pokožke a v prípade jeho nedostatku je možné dopĺňať ho aj zvonka a to vo forme prostriedkov na výživu pokožky.Vitamín C je nevyhnutný najmä v nasledovných vrstvách pokožky:

👉 Epiderma – je to vonkajšia a vlastne vrchná vrstva našej pokožky – tu sa nachádzajú melanocyty, ktoré sú zodpovedné za tvorbu pigmentového melanínu v našej koži.
👉 Derma – toto je hlbšia vrstva pokožky nachádzajúca sa pod epidermou – tu sa zas nachádzajú fibroblasty, zodpovedné za tvorbu kolagénu.

Čo môže spôsobiť stratu alebo zníženie hladiny vitamínu C práve v týchto vrstvách pokožky?

➡️ Starnutie – proces, ktorému sa spravodlivo nevyhne nikto z nás, no rovnako je na nás, či tento proces urýchlime nesprávnym životným štýlom alebo značne spomalíme správnou životosprávou a zodpovednejším spôsobom života.
➡️ Nadmerné vystavenie UV žiareniu – o nadmernom opaľovaní a jeho neduhoch sa už popísalo mnoho. Ak si nechcete v lete odoprieť dotyk horúcich slnečných lúčov a bronzový vzhľad, je dôležitá aspoň dostatočná ochrana pred UV lúčmi.
➡️ Nadmerné vystavenie znečisťujúcim látkam, ku ktorým priraďujeme najmä cigaretový dym a ozón.

Ako teda pôsobí vitamín C v pokožke?

👍 Ako antioxidant
Voľné radikály môžu poškodiť rôzne životne dôležité molekuly v tele, ako sú proteíny, lipidy a nukleové kyseliny (ako je DNA a RNA). Môžu do pokožky preniknúť práve cez jej narušenie toxínmi a znečisťujúcim látkami, ale aj pri nadmernom vystavení pokožky UV žiareniu, kedy dochádza taktiež k narušeniu. Vytvárajú sa ale aj prostredníctvom nášho vnútorného metabolizmu, najmä so zvyšujúcim sa vekom, kedy sa ich produkcia zvyšuje, zatiaľ čo prirodzené obranné mechanizmy strácajú na sile.
Antioxidanty tieto voľné radikály zachytávajú. Vitamín C pôsobí takto v organizme hneď dvomi spôsobmi:
- zachytáva voľné radikály tým, že dodáva organizmu elektróny, ktoré ich ničia
- udržiava hladinu alfa tokoferolu (vitamínu E), ktorý pôsobí práve proti voľným radikálom

👍 Ako podpora kolagénu
Kolagén je proteín v našom tele zodpovedný za krásnu, sviežu, elastickú a hebkú pokožku. Jeho produkcia sa vekom znižuje a výsledkom je najmä menej pružná pokožka a vrásky – asi najčasteší prejav starnúcej pokožky.
Vitamín C napomáha udržiavať „pokope“ molekuly kolagénu, čo sa v praxi prejavuje omladnutou sviežejšou pokožkou.

👍 Ako ochrana
Vitamín C sa síce nemôže použiť ako krém na opaľovanie, no práve vďaka hore uvedeným vlastnostiam Vám môže pomôcť obmedziť poškodenie Vašej pokožky vplyvom ultrafialového svetla.
Dokonca najúčinnejšou kombináciou na takto poškodené časti pokožky je zmes vitamínu C a E.

👍 Ako prostriedok depigmentácie
Ako sme už spomenuli v úvode, v epiderme sa tvorí pigmentový melanín, ktorý spôsobuje sfarbenie pokožky. To sa v želanom stave prejavuje po procese opaľovania vo forme krásnej bronzovej pokožky. Vekom však na našom tele vznikajú tzv. starecké škvrny, ale degenerácia pokožky sa prejavuje aj v mladšom veku v podobe rôznych pigmentových škvŕn.

Práve topicky aplikovaný vitamín C má ten kozmetický účinok, že škvrny miznú a pokožka je rozjasnená. Prirodzene teda ovplyvňuje miznutie hyperpigmentovaných miest, ale nezasahuje tam, kde je pokožka normálne pigmentovaná (ako by to spravili prostriedky na bielenie pleti).

Ako ho v praxi použiť/dodať do našich kozmetických produktov?

V prírode sa vitamín C nachádza iba v ovocí a zelenine. Nakrájať citrón či červenú papriku do krému asi nie je najvhodnejšia forma, však? ;-)
V kozmetike, žiaľ, neexistuje 100% prírodná forma.

👉 Najčastejšie sa využíva do formulácií kyselina L-askorbová (LAA), ktorá predstavuje chemicky a synteticky aktívnu formu vitamínu C.
V prírode sa vitamín C vyskytuje v rovnakých častiach ako LAA. Obe tieto látky majú rovnaký molekulový vzorec, ale majú odlišnú chemickú štruktúru (atómy sú napríklad navzájom rôzne spojené).
Kyselina L-askorbová je najúčinnejšia forma vitamínu C na trhu, ktorú môžete použiť do svojich produktov (je rozpustná vo vode). Je potrebné však upozorniť na opatrnosť pri používaní v domácich podmienkach (profesionáli to majú vo svojich formuláciách ošetrené), pretože je ako taká veľmi nestabilná a jej nesprávne použitie by Vám mohlo spôsobiť viac problémoch ako osohu. Je potrebné preto používať túto formu v kombinácii s vitamínom E, ktorý udržuje stabilitu v norme.

👉 Na trhu sa vyskytujú aj ďalšie formy vitamínu C – tzv. deriváty vitamínu C - sú to vlastne pridané zlúčeniny, ktoré pomáhajú predchádzať degradácii vitamínu C a nie sú závislé na pH, čo je v podstate ich základná výhoda, pretože z hľadiska výživy sú menej účinné ako samotná kyselina L-askorbová. Môžete ich nájsť v rôznych podobách, napríklad askorbyl palmitát alebo askorbylpalmitát horečnatý.

V našej ponuke môžete nájsť čistý vitamín C (čiže kyselinu L-askorbovú) v práškovej podobe.

Vitamín E

Keď už je reč o vitamínoch v kozmetike, určite nemôžeme opomenúť vitamín E 👌
Tento tekutý zázrak si vyslúžil prívlastok vitamín pokožky („skin vitamin“) – zo všetkých vitamínov je najviac známy a používaný pre udržanie zdravia pokožky a posilnenie imunity.

Často sa mylne domnievame, že sa jedná o jeden konkrétny vitamín, no v skutočnosti ho tvorí skupina niekoľkých antioxidačných vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré sa nazývajú tokoferoly (pre zaujímavosť: prirodzene sa vyskytujúci vitamín E existuje až v ôsmich chemických formách, a to alfa-, beta-, gama- a delta-tokoferol a alfa-, beta-, gama- a delta-tokotrienol, pričom však väčšina predajných vitamínov E nie je tvorená zmesou všetkých týchto foriem).

V našej ponuke môžete nájsť tri druhy, a to:
👉 70% tokoferol,
👉 96% tokoferol,
👉 tokoferyl acetát
v zmesi so sójovým olejom, ktorý predstavuje najštandardnejšiu formu tekutej zmesi vitamínu E.Vzhľadom k tomu, že v prirodzenej forme ho obsahuje celkom početná rada potravín, z ktorých sa dajú vyrobiť nosné oleje, je možné vitamín E doplniť do vašich produktov aj touto formou (nakoľko odporúčané dávkovanie koncentrovaného vitamínu E je od 0,2% do 3%).
V celkom slušnej miere ho obsahujú napríklad mandľový, marhuľový, olivový, babassu olej, olej z ľanových semien, pšeničných klíčkov, či makový olej.

Rovnako ako vitamín C pôsobí proti voľným radikálom, tak isto je účinný aj vitamín E, avšak jeho najväčší účinok sa preukázal najmä v stavbe a regenerácii pokožky a vlasov (má výbornú schopnosť liečiť jazvy, popáleniny a rany). A ako hlavný antioxidant rozpustný v tukoch v ľudskom tele je vitamín E známy tým, že dodáva pokožke výživu a posilňuje imunitu.

Kde všade a ako teda vitamín E použiť?

👍 topicky ako liečivo sa používa na výživu. Jeho výrazná schopnosť hydratovať a vyživiť Vám pomôže najmä na upokojenie citlivej a narušenej pokožky, čo je zväčša suchá pokožka postihnutá svrbením, olupovaním, zápalom, pľuzgiermi, či rôznymi degeneratívnymi stavmi pokožky, ako sú dermatitída, mierna psoriáza a ekzém. Vďaka vitamínu E sa tak môžete vyhnúť užívaniu agresívnych liekov na predpis pri liečbe rôznych stavov kože. Jeho účinky sú zaznamenané aj pri spáleninách od slnka či lepšom hojení rán a znížení výskytu jaziev.

👍 v kozmetických prípravkoch sa výrazná hydratačná schopnosť vitamínu E využíva (pri pravidelnom používaní) práve na predchádzanie tvorby vrások (alebo aspoň ich minimalizácii) či ochabnutiu pokožky, čím podporujete mladistvý a žiarivý vzhľad Vašej pleti. Najlepšie pôsobí v noci, preto je ideálne aplikovať ho v nočnom kréme alebo ak nemáte k dispozícii krém s obsahom vitamínu E, jednoducho nakvapkajte 2-3 kvapky do zmesi, ktorú použijete na pleť a je to :-)
Starostlivosť o suchú pokožku platí nielen na tvár, ale aj pre celé telo. Výbornou voľbou sú celotelové oplachovacie kúry alebo môžete vitamín použiť do kúpeľov.
Rovnako ako na pokožku pôsobí vitamín E aj na vlasy a vlasovú pokožku. Zvyšuje cirkuláciu pokožky hlavy, čo zlepšuje pevnosť vlasov a celkové zdravie vlasov, vďaka čomu budú Vaše vlasy hodvábne, hladšie a lesklejšie a v prípade, že ste zaznamenali výraznejšie vypadávanie vlasov, vie Vám pomôcť aj v tomto ohľade. Znovu stačí do šampónu nakvapkať 2-3 kvapky vitamínu E a naniesť. Vaše vlasy sa Vám časom (zvyčajne o mesiac až tri mesiace) odvďačia zdravším vzhľadom. Ak chcete svojim vlasom dopriať ešte viac výživy, použite jeden až dvakrát do týždňa vlasovú masku s použitím vitamínu E.
(Vitamín E je tiež veľmi dobrou zložkou v prírodných odličovačoch. Tejto téme sa budeme venovať osobitne.)

👍 pri masáži dokáže krásne uľaviť, zvyšuje energiu a výdrž svalov. Uplatnenie našiel aj pri športových masážach, pretože podporuje tzv. opravu svalov, ktoré boli poškodené či narušené neprimerane náročným cvičením.

👍 pri samotnej výrobe produktov prírodnej kozmetiky pôsobí ako antioxidant a predlžuje trvanlivosť olejov.

Upozorňujeme, že v prípade akéhokoľvek produktu s obsahom vody je pre konzerváciu potrebné komplexné konzervačné činidlo – tejto téme sme sa venovali v decembri, viac si prečítajte v článku Konzervanty v kozmetike.

Ak Vás doteraz vitamín E neoslovil, veríme, že po prečítaní tohto článku nezaváhate a nájde si tento pomocník miesto aj na Vašej kozmetickej poličke ;-) A ako môžete vidieť na obrázku, nielen na Vašej kozmetickej poličke, milé dámy :-)

Vitamíny skupiny B

Podobne ako to bolo pri vitamíne E, ktorý tvorí v prírode skupina ôsmich takzvaných tokoferolov, rovnako tak aj vitamín B tvorí skupina viacerých vitamínov B - B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12, ktoré pracujú ako komplex, ale dajú sa využiť aj individuálne.

Pre potreby kozmetiky sa najčastejšie používajú vitamíny B3 a B6.

Vitamín B3

Vitamín B3, ktorý sa vyskytuje v podobe niacínamidu alebo kyseliny nikotínovej, má veľmi podobné účinky na pokožku ako vitamín C. Obnovuje pokožku, znižuje hyperpigmentáciu, zlepšuje vzhľad pokožky, či už je oslabená procesom starnutia alebo je poškodená či začervenaná a citlivá vplyvom rôznych kožných ochorení ako akné, mierna psoriáza, či dermatitída. Niacínamid môže tiež zmierniť a do istej miery pomôcť viditeľne opraviť poškodenie ultrafialovým svetlom, ako aj eliminovať negatívne vplyvy rôznych typov látok, ktoré znečisťujú ovzdušie.Veľkým benefitom tohto vitamínu v porovnaní s ostatnými prospešnými a výživnými aditívami (nielen vitamínmi) je jeho stabilita (fyzikálna a chemická) voči vplyvu tepla a svetla.

Poznámka: ak si pamätáte, v príspevku o vitamíne C sme spomínali, že ako 100%ná kyselina L-askorbová je veľmi prospešná pre pokožku, snáď najviac zo všetkých vitamínov používaných v kozmetike, ale jej stabilita vplyvom vonkajších faktorov „kolíše“, preto sa stabilizuje dodaním vitamínu E. Naproti tomu vitamín B3 takúto podporu nepotrebuje.

Je bezpečné použiť oba vitamíny v jednej formulácii?

V minulosti vedecké výskumy poukazovali na isté obavy zo spoločného použitia vitamínu C a B3 vo formuláciách. Týkali sa veľmi zvýšeného pH – vplyvom kyseliny L-askorbovej sa B3 premení na kyselinu nikotínovú, čím výrazne stúpne hodnota pH vo formulácii a môže spôsobiť začervenanie pokožky. Jedná sa o pravdivú skutočnosť, ale našťastie k nej dochádza iba za podmienok, kedy by formulácia bola vystavená príliš vysokému teplu, aj to po dlhú dobu.

Nie je sa teda čoho obávať, ak nájdete kozmetický produkt alebo formuláciu, v ktorej figuruje kombinácia vitamínu C a vitamínu B3, pretože za ideálnych podmienok zvyšujú svoje pozitívne účinky 😉

Vitamín B6, nazývaný aj pyridoxín HCl (pyridoxín hydrochlorid - je to hydrochloridová soľ vitamínu B6), dostal v zdravotníckej praxi veľavravný prívlastok „vitamín na nervy“, ktorý jasne vypovedá, na čom má táto forma vitamínov skupiny B najväčšiu zásluhu – na látkovej premene, funkčnom metabolizme, správnej funkcii nervového systému a imunity, či ako pomoc pri vyčerpaní a únave.Čo sa týka fyzikálnych a chemických vlastností, vitamín B6 je rozpustný vo vode a rovnako ako už spomínaný vitamín B3 (niacín amid) je stabilný na svetle aj kyslíku, pričom sa odporúča pridávať ho do formulácií pri teplote nižšej ako 40 ̊C (používa sa od 0,05% do 0,3%).

Hoci všetky Béčka patria do jedného komplexu, účinky jednotlivých foriem sa líšia. Tak ako vitamín B3 má podobné účinky ako vitamín C a v podstate ho svojou účinnosťou dopĺňa vo výžive, elasticite a znižovaní hyperpigmentácie pokožky, tak vitamín B6 má svoju hlavnú funkciu v regulácii kožného mazu:

👍 vyrovnáva úroveň mazu
👍 znižuje nadmernú mastnotu
Vo vlasových prípravkoch zas plní tieto funkcie:
👍 podporuje zdravý vzhľad vlasov
👍 zvyšuje účinok prípravkov proti lupinám

Využiť ho teda môžete pridaním ako do vlasových prostriedkov, tak aj do čistiacich prostriedkov (kúpeľov, mydiel, sprchových gélov).
V našej ponuke nájdete v dvoch baleniach – 10 g a 50 g.

Uvádzame ešte stručný prehľad účinkov ostatných foriem vitamínov skupiny B:
☘️ B5, nazývaný aj panthenol, má výborné hydratačné a protizápalové účinky na pokožku, upokojuje ju a pomáha liečiť drobné poranenia a defekty pokožky. Rovnako tak hydratuje aj vlasy a vlasovú pokožku a poskytuje im vlhkosť.
☘️ B7, nazývaný aj biotín, sa osvedčil aj vo forme výživových tabliet, ale aj v kozmetických prípravkoch na posilnenie vlasov – zlepšuje kvalitu keratínových štruktúr (výborný pre jemné a krehké vlasy).
☘️ B9, alebo aj kyselina listová, všeobecne najväčší účinok má v starostlivosti o starnúcu pokožku, je dôležitá pri tvorbe a oprave DNA.
Posledné dva spomenuté vitamíny sú citlivé na kyslík a pod jeho vplyvom strácajú na stabilite, preto sa odporúča produkty s ich obsahom uskladňovať v airless fľaškách. Samozrejme nič nepokazíte, ak airless fľašky použijete aj v prípade sér s akýmikoľvek vitamínmi 😉

Vitamín A

Tému vitamínov uzatvárame posledným z našej ponuky, vitamínom A.
Vitamín A vzniká v ľudskom organizme doplnením betakaroténu – provitamínu A, ktorý v organizme slúži buď ako žltočervené farbivo alebo ako tzv. prekurzor vitamínu A (východisková látka, ktorej premenou vzniká výsledná látka) – z jednej molekuly betakaroténu vznikajú dve molekuly vitamínu A.
Betakarotén v ľudskom organizme plní hlavne funkciu antioxidantu, hrá tiež dôležitú funkciu pre zdravie očí, rast kostí a imunitu organizmu. Pri jeho nedostatku sa znižuje celková obranyschopnosť organizmu.👀🕵️‍♀️Zaujímavosťou je, že betakarotén získaný zo živočíšnych zdrojov nie je rozpustný vo vode, iba v tukoch, a preto sa z tela nevylučuje ľahko, ukladá sa v telesnom tuku, pri nadmernej konzumácii sa môže hromadiť a stávať sa tak pre organizmus toxickým.
Naproti tomu betakarotén získaný z rastlinných zdrojov je vo vode rozpustný, a tým pádom sa vylučuje z tela ľahko (toxicita spôsobená predávkovaním je v tomto prípade veľmi zriedkavá).

Ako použiť betakarotén v kozmetike?

V kozmetických výrobkoch a výrobkoch osobnej starostlivosti sa betakarotén používa hlavne na prípravu:

👍 pleťových vôd po holení,
👍 kúpeľových výrobkov,
👍 čistiacich prostriedkov,
👍 make-upu,
👍 kondicionérov na vlasy,
👍 šampónov,
👍 výrobkov na starostlivosť o pleť a
👍 opaľovacích prípravkov.

👉 Zlepšuje tiež vzhľad suchej alebo poškodenej pokožky, a to tak, že znižuje olupovanie a obnovuje pružnosť pokožky.

V kozmetike sa používa synteticky vyrobený betakarotén alebo prírodný. Oba sú rozpustné vo vode.

Na záver ešte niečo z odborného slovníka, vďaka ktorému sa možno ľahšie zorientujete pri študovaní ďalších informácií:
Vitamín A existuje v dvoch formách: retinoidy a karotenoidy. Obidva sa menia v organizme na retinol – významná zložka pre tvorbu kožných buniek.
Betakarotén je provitamín A, pričom sa zaraďuje práve do skupiny karotenoidov.

Používate vitamíny do svojich formulácií? Ktorý je Váš najobľúbenejší?

Článok pre Vás vypracovala

Martina Oboňová :-)Akékoľvek Vaše postrehy a návrhy nám píšte na marketing@handymade.sk.

Zdroje:
https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-vitamin-e-liquid.html
https://formulabotanica.com/best-form-vitamin-c-in-natural-skincare/https://formulabotanica.com/vitamin-c-high-performance-skincare/
https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary/skin-soothing/niacinamide.html
https://knowledge.ulprospector.com/9019/pcc-formulating-with-b-vitamins-video/
https://www.allaboutvision.com/nutrition/vitamin_a.htm