Vosky a ich porovnanie

Naspäť06. 03. 2023 Články

Vosky na výrobu sviečok a ich prehľad si odhalíme v tomto príspevku

 

Uvažujete nad výrobou sviečok, ale neviete sa zorientovať v ponuke rôznych voskov na ich prípravu? Prinášame vám prehľad jednotlivých druhov voskov spolu s ich vlastnosťami a vhodným použitím, vďaka čomu si ľahko nájdete ten správny vosk pre váš kreatívny projekt.

Sviečky vytvorené z voskov Handymade. Tri sklenené nádoby s čírym tekutým voskom, práve naliate.

ECOSOYA CB ADVANCED

 

Ecosoya CB advanced je 100 % sójový vosk neobsahujúci živočíšnu zložku, a preto je vhodný do vegánskych výrobkov. Je určený na výrobu sviečok v kontajneroch, tj. sviečok v rôznych sklenených či kovových nádobách, menej sa hodí na výrobu samostatne stojacich sviečok.


Sviečky vyrobené z EcoSoya CB advanced sú vysoko odolné proti frostingu (efekt mrznúcich kvetov na povrchu), vosk dobre priľne ku sklu, a zároveň má hladký povrch. Vosk sa pri horení sviečky rovnomerne topí a pri farbení sviečok poskytuje dobrý rozptyl farbív. Vhodné je kombinovať Ecosoya CB advanced
s 6-9 % vôní pre dobré spojenie zmesi, vosk sa dodáva vo forme malých pastiliek/granuliek, čo čiastočne predlžuje dobu topenia.
Ecosoya CB advanced je vhodné zahrievať na 70 °C pre roztopenie a následne nalievať po ochladení
na 60 °C. Vône je optimálne pridať tesne pred naliatím. Nezahrievajte nad 90 °C.

 

ECOSOYA PILLAR BLEND

 

EcoSoya Pillar blend oceníte pri príprave samostatne stojacich sviečok bez kontajnerov. Typicky sa využíva na výrobu vysokých stĺpcových sviečok pre svietniky či adventné vence, prípadne menších votívnych sviečok (nižšie, hrubšie sviečky zapaľované v kostoloch a na cintorínoch). Môžete ho využiť aj na výrobu aromatických či vonných voskov. Nevykazuje frosting efekt (efekt mrznúcich kvetov na povrchu).


Pri výrobe vonných voskov sa odporúča do 12 % aromatickej zložky, v ostatných prípadoch 6 a menej percent. Jedná sa o 100 % sójových vosk poskytujúci jasné farby pri použití farbív, a rovnako aj dobré uvoľňovanie pridaných aromatických látok. EcoSoya Pillar blend sa predáva vo forme pastiliek/granuliek. Odporúča sa zahriatie 70-75 °C na roztopenie a približne 60 °C pre naliatie do formy.

 

KERAX - KERASOY CONTAINER 4130

 

KeraSoy container je 100 % sójový vosk vhodný na prípravu sviečok v kontajneroch, najmä sklenených nádobách, podobne ako Ecosoya CB advanced. Od EcoSoya CB advanced sa odlišuje možnosťou použiť nižšiu teplotu pri nalievaní (okolo 45-55 °C), ak chcete dosiahnuť lepšie priľnutie k stenám nádoby. Zároveň, do KeraSoy môžete použiť väčšie množstvo vonných látok – odporúča sa 10-12 % vonnej zložky. Výsledné sviečky majú hladký povrch bez frosting efektu (efekt mrznúcich kvetov na povrchu).


Vosk je ideálne roztopiť pri 70 °C. KeraSoy container sa hodí, ak chcete vyrobiť sviečky na jedno naliatie
– tj. pri bežných projektoch nie je nutné neskôr dolievať vosk kvôli nedokonalému povrchu/vzniku dutiny. KeraSoy sa dobre kombinuje s aditívami rastlinného pôvodu, ako farbivami či vonnými olejmi určenými do sójových sviečok.

 

KERAX - KERASOY PILLAR 4120

 

Na prípravu samostatne stojacich sviečok bez kontajnerov (tj. na naliatie do formy) sa hodí KeraSoy pillar. Jedná sa o 100 % sójový vosk, predáva sa vo forme granuliek/pastiliek. Poskytuje vyššiu teplotnú flexibilitu pri práci, pretože na rozdiel od iných voskov znesie krátke zahriatie aj na 85 °C, ak je potom okamžite schladený (môžu sa však objaviť farebné zmeny, ak sa pridávajú farbivá). Na topenie je vhodná teplota okolo 70 °C, pre nalievanie môžete využiť aj nižšie teploty okolo 45-60 °C. Do KeraSoy pillar je vhodné pridať menšie množstvo vonnej zložky než do EcoSoya pillar, a to 5-10 %.  

 

KeraSoy pillar bol navrhnutý na prípravu sviečok na jedno naliatie – okrem veľkých foriem nie je nutné ďalšie dolievanie vosku pre zakrytie povrchových defektov ako dutiny či praskliny. Výsledné sviečky majú hladký, lesklý povrch bez frosting efektu (efekt mrznúcich kvetov na povrchu).

 

CARGILL - GOLDEN WAX 464

 

Cargill Golden Wax je sviečkový vosk na báze sóje, ktorý poskytuje pekné sviečky dobre šíriace pridané vonné látky pri horení. Má nižší bod topenia (45-49 °C), preto môže byť počas horúcich dní mäkší. Celkovo, pri topení neprekračujte teplotu 70 °C. Na nalievanie sa hodia teploty v rozmedzí 50-60 °C. Golden Wax je určený na výrobu kontajnerových sviečok, má dobrú priľnavosť ku sklu a poskytuje sviečky s hladkým
a celistvým povrchom.


Golden Wax sa dodáva vo forme vločiek. Maximálne množstvo vonných látok je 7-9 %. Výsledné sviečky rovnomerne horia a postupne uvoľňujú vonné látky.

 

CARGILL - NATURE WAX C-6

 

Prírodný sviečkový vosk Nature Wax C-6 predstavuje zmes sójového a kokosového vosku, ktorý využijete pri výrobe sviečok v kontajneroch, čajových sviečok, svoje uplatnenie nájde aj pri príprava aromatických či vonných voskov. Nie je vhodný na stĺpcové sviečky či iné samostatne stojacie sviečky vyrábané pomocou foriem.


Výsledné sviečky budú mať hladký povrch bez prasklín. Na výrobu sviečok postačí jedno naliatie – nie je nutné dolievať vosk, povrch vosku totiž nie je náchylný k prasklinám či vzniku dutín. Nature Wax dobre toleruje približne 6 % vonných zložiek pri výrobe aromatických sviečok. Pri horení rovnomerne uvoľňuje vône, dobre drží farbivá a dáva jasné farby.

 

Vosk je vhodné topiť pri teplote 70-75 °C, na naliatie sa hodia nižšie teploty medzi 50-65 °C. Výsledné sviečky dlho horia, minimálne dymia a vosk sa navyše dobre čistí z pomôcok a nádob pomocou horúcej vody a mydla. Kombinuje sa dobre s tekutými aj tuhými farbivami.

Sviečky vytvorené z voskov Handymade. Tri sklenené nádoby s čírym tekutým voskom, práve naliate.

CARGILL- NATURE WAX C-3

 

Nature Wax C-3 je sójový vosk, ktorý využijete pri výrobe kontajnerových sviečok, vonných či aromatických voskov, ale aj čajových či votívnych (kostolných) sviečok. Jeho výhodou je, že je na rastlinnej báze, ľahko sa čistí z nádob a pomôcok pomocou horúcej vody a mydla. Okrem toho poskytuje sviečky s dlhým horením, ktoré minimálne dymia.


Zaujímavosťou je, že sa začína topiť už pri 45-49 °C, a tak budete potrebovať kratší čas na jeho úplné roztopenie (počas horúcich dní môže surový vosk mierne mäknúť). Pri topení však neprekračujte teplotu
70 °C. Na nalievanie sú vhodné teploty 60-65 °C. Do vosku je vhodné pridávať približne 6 % vonných látok. Funguje dobre s tekutými aj tuhými farbivami.

 

PALMOVÝ VOSK BW C09

 

Na výrobu voľne stojacich sviečok sa skvele hodí palmový vosk BW C09. Tento vosk dobre drží farbu
a vôňu a jeho teplota topenia sa pohybuje medzi 57-63 °C. Palmový vosk BW C09 je možné skombinovať
s väčšinou vonných a esenciálnych olejov. Obzvlášť sa hodí pri odlievaní sviečok pomocou silikónových foriem. Je dostupný vo forme malých granuliek, čo urýchľuje jeho topenie.

 

Palmový vosk BW C09 dobre toleruje približne 3-5 % vonných látok. Na nalievanie sa hodia teploty medzi 60-65 °C, vosk nezahrievajte nad 85 °C.
   

Vosk Kontajnerové sviečky Stĺpové (odlievané) sviečky Aromatické vosky Teplota topenia Teplota nalievania  Vonné látky Druh vosku
Ecosoya CB Advanced   áno  x x 70 °C  60 °C 6-9 %  Sójový
Ecosoya Pillar Blend  x áno áno 70-75 °C  60 °C    Do 12 %/ 6 %  Sójový
Kerasoy Container 4130 áno x x 70 °C  45-55 °C      10-12 %   Sójový
Kerasoy Pillar 4120 x áno x   70 °C, max 85 °C 45-60 °C      5-10 %   Sójový
Golden Wax 464  áno x x 45-49 °C, max.70 °C   50-60 °C       7-9 %   Sójový
Nature Wax C-6  áno x áno 70-75 °C  50-65 °C      6 %  Sójový
a kokosový
Nature Wax C-3   áno x áno 45-49 °C, max.70 °C 60-65 °C      6 %  Sójový
Palmový Vosk BW C09   x áno x     57-63 °C   60-65 °C       3-5 %  Palmový

 

VOSKY A ICH POROVNANIE - ZÁVER

 

Vyrábate sviečky a tvorbu so sójovým voskom ste si zamilovali?

 

Ak áno, dajte nám vedieť ako sa vám darí, a ktorý o spomenutých voskov máte najradšej. Potešíme sa, ak nám napíšete nejaké vaše skúsenosti a nové poznatky budeme môcť posunúť ďalej. S informáciami nám určite napíšte na marketing@handymade.sk

Ďakujeme Ivane Jačalovej za skvelý príspevok, plný dôležitých informácií.

Kým sa znovu stretneme pri novom článku, majte sa krásne a neprestávajte vyrábať prírodnú kozmetiku.

Do zmydlenia, priatelia.