Balzam na suchú kožu

Naspäť18. 10. 2022 Návody

Balzam na suchú kožu oceníte najmä počas chladnejších dní. Prírodná vazelína Vegeline z neho robí hotový zázrak.

 

Pokiaľ si chcete pripraviť hutný, zvláčňujúci balzam na suchú kožu, prinášame vám recept, ktorý v sebe spája rastlinné oleje a maslá poskytujúce pokožke intenzívnu hydratáciu a ochranu proti strate vody.
Tento balzam si určite zamilujete pokiaľ máte suchú pokožku na lakťoch, chodidlách, rukách či kolenách.

 

BALZAM NA SUCHÚ KOŽU - SUROVINY

 

Základ pre výrobu balzamu na suchú pokožku tvorí Vegeline – rastlinná vazelína. Táto surovina dodáva balzamu hutnú konzistenciu a zároveň pomáha na koži vytvoriť ochranný film, ktorý bráni ďalšej dehydratácii. Pre zníženie pocitu mastnoty boli využité ďalšie suroviny ako škrob či alkyl benzoate, ktoré spríjemňujú nanášanie výrobku na pokožku.

 

Fáza                              INGREDIENCIA                                 %

A                         Vegeline 70                                                   50,00
A                         Kakaové maslo                                             12,00
A                         Neutrálny olej MCT caprylis                         9,00
B                         Ryžový škrob                                                25,80
B                         Alkyl benzoate                                              2,00
B                         Tokoferyl acetát                                           1,00
B                         Esenciálny olej mäta roľná                          0,20
                           Kelímok sklenený                                        ---

Suroviny na tvorbu balzamu na suchú pokožku vo fľaškách a hnedých papierových sáčkoch na bielom pozadí.

BALZAM NA SUCHÚ KOŽU - POSTUP

 

1.    Všetky pomôcky, nádoby či obaly, ktoré budete používať, dôkladne vydezinfikujte, napríklad etanolom.
2.    Do tepelne odolnej nádoby odvážte Vegeline, kakaové maslo a neutrálny olej MCT caprylis (fáza A).
3.    Zmes umiestnite na vodný kúpeľ a počkajte, kým sa všetky suroviny neroztopia a nespoja. Dôkladne premiešajte a premiestnite nádobu do chladničky/mrazničky.
4.    Po stuhnutí zmesi ju začnite šľahať ručným mixérom (používaným na šľahanie vaječných bielkov),
po 1-2 minútach pokračujte po malých dávkach prídavkom škrobu.
5.    Po zaimkorporovaní škrobu do zmesi, pridajte alkyl benzoate, tokoferyl acetát a esenciálny olej.
Opäť dobre premiešajte mixérom.
6.    Hotovú zmes naplňte do vydezinfikovaného kelímku.

 

BALZAM NA SUCHÚ KOŽU - TIPY A TRIKY

 

Chcete si uľahčiť výrobu vášho balzamu na suchú kožu? Ste na správnom mieste!


Pre zahrievanie surovín na vodnom kúpeli si vyberte nádobu, ktorá je dostatočne široká
a je vhodná aj na mixovanie – má zaoblené dno ako napríklad kovová alebo tepelne odolná plastová miska.


Doba chladnutia sa bude líšiť od množstva výrobku, ktorý budete vyrábať. Nenechávajte však zmes
v chladničke či mrazničke cez noc – balzam už bude príliš tuhý na šľahanie. Stačí, aby na dne nádoby nebola ešte tekutá zmes.


Urýchliť chladnutie môžete aj tak, že prázdnu kovovú misku vopred necháte vychladiť v mrazničke. Následne ešte horúcu zmes, po zložení z vodného kúpeľa, začnite po malých dávkach nalievať po stenách vychladenej misky. Zmes bude tuhnúť takmer okamžite. Neskôr však budete musieť použiť stierku, aby ste zmes zo stien dostali k metličkám mixéra.


Pri pridávaní škrobu do zmesi je dôležité postupovať postupne. Dobré je vypnúť mixér, zamiešať časť škrobu lyžičkou do zmesi, premiešať mixérom a tento postup niekoľkokrát opakovať, kým nepridáte všetok škrob do zmesi. Pokiaľ budete škrob prisypávať za miešania mixérom, môže sa stať, že mixér rozvíri škrob a rozpráši ho do okolia.


Hotový výrobok je dobré skladovať mimo zdrojov priameho slnečného svetla a tepla. Hodia sa kelímky
z tmavého skla
, nakoľko zmes nie je tekutá a z inej nádoby by sa ťažko dávkovala. Výhoda je, že pokiaľ vám oleje a maslá vo výrobku nezoxidujú a do výrobku sa nedostala voda (napríklad z mokrých rúk), je možné produkt stále používať. Nakoľko súčasťou receptu nie je voda, výrobok nevyžaduje konzervant.

Balzam na suchú pokožku v nepriehľadnom tmavom kelímku s vrchnáčikom na bielom pozadí.

BALZAM NA SUCHÚ KOŽU - SUROVINY A ICH VÝZNAM

 

Nižšie nájdete informácie o vlastnostiach jednotlivých surovín v recepte. Takisto zistíte viac
aj o ich prípadných zámenách či možnostiach, ako si prispôsobiť balzam presne na mieru.

 

VEGELINE 70

 

Pre vytvorenie hutnej konzistencie balzamu na suchú kožu bola použitá rastlinná vazelína Vegeline.
To však nie je jej jediná úloha. Vďaka obsahu rastlinných tukov dokáže skvele hydratovať veľmi suchú pokožku, a to tým, že vytvára na nej ochranný film, ktorý bráni ďalšej strate vody z kože a pomáha naopak lepšie preniknúť ostatným zložkám do pokožky. Táto vazelína je čisto rastlinného pôvodu bez obsahu parafínov či iných látok odvodených z ropy.


Vegeline oceníte najmä, pokiaľ si často musíte umývať či dezinfikovať ruky, a preto máte suchú
a popraskanú kožu. Pokiaľ by ste chceli menej hutný balzam, ktorý sa o niečo ľahšie rozotiera, znížte zastúpenie Vegeline v recepte a nahraďte ho vybranými olejmi či maslami.

 

KAKAOVÉ MASLO

 

Skvelým maslom pre hydratáciu pokožky je kakaové maslo. Toto maslo sa rozpúšťa už pri telesnej teplote, a tak uľahčuje nanášanie krémov či balzamov. Okrem toho, ak zvolíte nerafinovanú verziu tohto masla, môžete sa tešiť aj na príjemnú čokoládovú vôňu, ktorá sprevádza kakaové maslo.


Kakaové maslo tiež prispieva k hutnosti balzamu, preto zníženie jeho obsahu v recepte spôsobí,
že výrobok bude tekutejší a bude sa ľahšie nanášať. Toto maslo môžete nahradiť inými rastlinnými maslami, avšak každá zámena vyústi v určitú zmenu konzistencie výrobku.

 

MCT CAPRYLIS - NEUTRÁLNY OLEJ

 

Výhodou neutrálneho oleja MCT caprylis je fakt, že tento olej je extrémne stabilný a minimálne podlieha oxidácii. Vďaka tomu si môžete vaše výrobky užiť dlhšie. Okrem toho je tento olej bezfarebný a bez vône,
a tak môžu vyniknúť ostatné zložky výrobku.


Samozrejme, MCT caprylis je možné nahradiť iným rastlinným olejom podľa vášho výberu. Môžete tiež zvoliť kombináciu viacerých olejov alebo zvýšiť ich podiel v recepte, ak chcete balzam, ktorý bude krémovejší a bude sa ľahšie nanášať na pokožku.

 

RYŽOVÝ ŠKROB

 

Hlavnou zložkou znižujúcou mastnotu finálneho balzamu na suchú kožu je ryžový škrob. Tento druh škrobu je extrémne jemný k pokožke, preto sa často používa aj v detských zásypoch či suchých šampónoch. Ryžový škrob je možné nahradiť akýmkoľvek iným škrobom, vyskúšajte napríklad kukuričný škrob.


Pokiaľ sa vám výrobok zdá málo vyživujúci a premasťujúci, znížte dávku škrobu v recepte. V opačnom prípade môžete zvýšiť obsah škrobu v recepte na úkor Vegeline. Treba však brať do úvahy, že ryžový škrob prispieva k hutnosti výrobku.

 

ALKYL BENZOATE

 

Alkyl benzoate je surovinou na olejovej báze, ktorá skvele dopĺňa ostatné zložky výrobku, táto látka sa používa na náhradu časti rastlinný olejov, nakoľko sa dobre vstrebáva pokožkou a nezanecháva za sebou mastný pocit. Pokiaľ práve nemáte po ruke alkyl benzoate, môžete túto látku nahradiť rastlinnými olejmi, skvele sa hodia najmä tie, ktoré sa dobre vstrebajú pokožkou, ako mandľový či marhuľový olej.

 

TOKOFERYL ACETÁT

 

Pre udržanie dlhšej čerstvosti olejov a tukov použitých v recepte na balzam bol využitý tokoferyl acetát. Jedná sa o formu vitamínu E, ktorý je v oleji rozpustným vitamínom s antioxidačnými vlastnosťami. Jeho schopnosť zhášať voľné radikály, a tým bojovať proti oxidácii, ocení nielen naša pleť, ale aj ostatné suroviny vo výrobku. Vďaka vitamínu E sa oddiali finálne štádium oxidácie, kedy oleje a tuky zmenia svoju farbu
a získajú nepríjemnú vôňu.


Tokoferyl acetát je citlivý na teplo, preto ho pridávajte až do ochladenej zmesi. Jeho možnou náhradou
je tokoferol, 96 % vitamín E.

 

ESENCIÁLNY OLEJ

 

Sviežu vôňu získal balzam na suchú kožu vďaka použitiu esenciálneho oleja z mäty roľnej.
Éterické či esenciálne oleje sú skvelou možnosťou, ako prevoňať výrobky prírodnou formou. Mätový esenciálny olej môžete nahradiť iným druhom týchto olejov, je však dobré dodržiavať odporúčané dávkovanie (viď IFRA dokument pri výrobku).


Ďalšou možnosťou je akúkoľvek parfumáciu vynechať alebo zvoliť vonné oleje, ktoré sú syntetickou náhradou esenciálnych olejov. Tieto oleje poskytujú ešte širšiu paletu vôni, a tak môžete siahnuť aj po rôznych ovocných vôňach.

 

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.


Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.


Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

BALZAM NA SUCHÚ POKOŽKU - ZÁVER

 

Ďakujeme skvelej Ivane Jačalovej za skvelý príspevok s návodom na tvorbu bazlamu na suchú pokožku. Vytvorili ste si ho s nami?


Ak máte poznámky, skúsenosti alebo otázky, ktoré vám pri čítaní či tvorbe nášho návodu na blogu vyplynuli, napíšte nám na marketing@handymade.sk a my vám s radosťou odpíšeme.


Kým sa znovu uvidíme v pri novom článku alebo návode, majte krásny a tvorivý deň.

 

Do zmydelnenia, priatelia.