Roll-on na vyrážky

Naspäť30. 12. 2021 Návody

Účinná zbraň na vyrážky vo forme roll-onu podľa nášho návodu.

 

Kyselina salicylová patrí medzi látky používané v boji proti akné. Svojimi protizápalovými účinkami pomáha tlmiť začervenanie a zlepšovať stav akné. Pokiaľ vaša pleť dobre toleruje kyselinu salicylovú, môžete si vyrobiť roll-on na vyrážky aj v pohodlí domova. Roll-on sa aplikuje iba priamo na vyrážky, raz alebo dvakrát denne.

Mladé dieča si na akné na ľavom líci pomocou vatovej tyčinky natiera krém na vyrážky.

ROLL-ON NA VYRÁŽKY - SUROVINY

 


80,5 %  Destilovaná voda

10 %     Glycerín

4 %       Sodium lactate

1 %       Kyselina salicylová

1 %       Zinc PCA

2 %       Niacínamid

0,5 %    Sóda bikarbóna

1 %       Euxyl PE 9010 - konzervant

 

ROLL-ON NA VYRÁŽKY - POSTUP

 

1.    Všetky nádoby a pomôcky používané pri výrobe vydezinfikujte, napríklad pomocou etanolu.
2.    Zmiešajte destilovanú vodu, glycerín a sodium lactate. Dobre premiešajte a pridajte kyselinu salicylovú.
3.    Vodnú zmes umiestnite do vodného kúpeľa (dbajte na to, aby teplota nepresiahla 65 °C) a miešajte do rozpustenia kyseliny salicylovej. Môže to trvať aj niekoľko minút.
4.    Po rozpustení kyseliny salicylovej vyberte zmes z vodného kúpeľa a nechajte ju vychladnúť na izbovú teplotu. Následne skontrolujte pH, napríklad pH papierikmi, a pomocou sódy bikarbóny upravte pH na 5-6. Množstvo sódy bikarbóny je len orientačné, skutočná spotreba bude závisieť od presnosti váženia aj od toho, či vykonáte zmeny v recepte. Pridávajte sódu bikarbónu preto postupne a priebežne kontrolujte pH po jej dôkladnom rozmiešaní.
5.    Pridajte Zinc PCA a po rozmiešaní aj niacínamid.
6.    Na záver pridajte konzervant.

 

ROLL-ONN NA VYRÁŽKY - TIPY A TRIKY

 

Recept pre roll-on na vyrážky je uvádzaný v percentách, aby ste mohli pripraviť akúkoľvek dávku. Percentá jednotlivých zložiek prevediete na gramy nasledovne: zvoľte si, aká bude celková hmotnosť produktu, napr. 10 gramov. Celkovú hmotnosť vynásobte percentami zložky a výsledok vydeľte 100. Napr. pre destilovanú vodu: 10 g x 80,5 % = 805 → 805/100 = 8,5 g destilovanej vody pri celkovej hmotnosti produktu 10 g.

 

Kyselina salicylová môže byť občas náročnejšia na rozpustenie, preto je súčasťou receptu aj sodium lactate uľahčujúci jej rozpustenie. Ak by nedošlo k úplnému rozpusteniu ani po zahriatí a dlhšom miešaní, pridajte malé množstvo sodium lactate pre roll-on na vyrážky.

 

Roll-on na vyrážky sa pri svojej výrobe nezaobíde bez skontrolovania a úpravy pH. Kyselina salicylová môže totiž znížiť pH až príliš, čo môže pôsobiť dráždivo na pokožku. Na druhú stranu Zinc PCA aj niacínamid vyžadujú vyššie hodnoty pH pre svoju účinnosť.

 

ROLL-ON NA VYRÁŽKY A JEHO ZLOŽENIE

 

Okrem kyseliny salicylovej obsahuje roll-on na vyrážky aj ďalšie aktívne látky, ktorých vlastnosti si popíšeme nižšie.

 

GLYCERÍN

 

Glycerín je základnou zložkou mnohých sér a výrobkov na vodnej báze, je takisto súčasťou receptu na roll-on na vyrážky. Pridáva sa predovšetkým kvôli jeho zvlhčovacím účinkom na pleť. V recepte na roll-on na vyrážky uľahčuje rozpustnosť kyseliny salicylovej, ktorá sa rozpúšťa dobre v alkoholoch, a do tejto širokej skupiny látok patrí aj glycerín.

 

SODIUM LACTATE

 

Sodná soľ kyseliny mliečnej je ďalšou látkou, ktorá má význam pre uľahčenie rozpúšťania kyseliny salicylovej vo vodnom roztoku. Práve zvýšenie koncentrácie laktátu sodného v zmesi uľahčí rozpúšťanie kyseliny salicylovej pre roll-on na vyrážky. Je zároveň aj zvlhčovadlom pre pleť, udržuje ju hydratovanú vďaka tomu, že zvyšuje množstvo prirodzene sa vyskytujúceho laktátu sodného v pleti.

 

KYSELINA SALICYLOVÁ

 

Hlavnou aktívnou zložkou pre roll-on na vyrážky je kyselina salicylová – jedná sa o BHA kyselinu (beta hydroxy kyselinu), ktorá je trochu miernejšia k pleti než AHA kyseliny (alfa hydroxy kyseliny) používané na chemický peeling. Kyselina salicylová je často používanou surovinou v starostlivosti o aknóznu pleť, pretože má protizápalové, exfoliačné a antibakteriálne účinky. Pomáha tak zmierňovať zápal a začervenanie.

 

NIACÍNAMID

 

Niacínamid alebo aj vitamín B3 je látkou, ktorá má tiež význam pri starostlivosti o aknóznu pleť. Niacínamid je vyhľadávaný, pretože pomáha vyrovnávať tón pleti a zmierňovať stav pigmentových škvŕn či škvŕn po akné, a aj preto bol vybraný pre roll-on na vyrážky. Okrem toho má protizápalové účinky a pomáha zlepšovať stav rozšírených pórov, ktoré sa tiež môžu vyskytnúť pri akné.

 

ZINC PCA

 

Zinok spoločne s pyrrolidon karboxylovou kyselinou je tiež jednou z aktívnych látok pre roll-on na vyrážky. Spojenie s touto organickou kyselinou uľahčuje prienik zinku do pokožky. Zinc PCA je vhodný na aknóznu pleť, pretože pomáha regulovať množstvo kožného mazu, má antimikrobiálne účinky a zároveň pokožku hydratuje.

 

SÓDA BIKARBÓNA

 

Sóda bikarbóna je v recepte pre roll-on na vyrážky pridávaná pre zvýšenie pH. Ako bolo totiž spomínané, niektoré suroviny, ktoré sú súčasťou roll-onu na vyrážky sú citlivé na zmeny pH a pre svoju správnu funkciu vyžadujú určitú hodnotu pH. Pri pridaní sódy bikarbóny zmes vždy dôkladne premiešajte, pretože pri reakcii sa uvoľňuje oxid uhličitý, ktorého sa je nutné zbaviť miešaním.

 

ROLL-ON NA VYRÁŽKY A JEHO OBMENY

 

Hoci účinnou látkou pre roll-on na vyrážky je kyselina salicylová, predsa len môžete zameniť niektoré suroviny a upraviť si recept podľa seba.

 

KVETINOVÉ VODY

 

Obyčajnú destilovanú vodu je možné nahradiť aj kvetinovými vodami. Avšak každá kvetinová voda má svoju hodnotu pH, ktorá ovplyvní množstvo použitej sódy bikarbóny, preto je tu o to dôležitejšie postupné pridávanie sódy a priebežné kontrolovanie pH zmesi pre roll-on na vyrážky.

 

AKTÍVNE LÁTKY

 

Pokiaľ si želáte použiť kyselinu salicylovú pre roll-on na vyrážky, glycerín a sodium laktate sú nevyhnutnosťou pre jej rozpustenie vo vodnom roztoku. Avšak zinc PCA a niacínamid nie sú povinnými surovinami a môžete ich vyradiť z receptu. Prípadne je ich možné nahradiť inými aktívnymi látkami. Vtedy sa však uistite v akom pH sú tieto látky aktívne a či sú kompatibilné s kyselinou salicylovou.

 

Kyselina salicylová je rozpustná aj v etanole (liehu), preto môžete vodu, glycerín a sodium laktate nahradiť aj etanolom v recepte na roll-on na vyrážky. Avšak vysoká koncentrácia etanolu môže na niektoré tipy pleti pôsobiť dráždivo. Zároveň je dobré, aby sa jednalo o potravinársky nedenaturovaný lieh, pretože niektoré denaturačné činidlá môžu byť škodlivé a dráždivé pre pleť a telo.

 

SÓDA BIKARBÓNA

 

Aj sódu bikarbónu pre roll-on na vyrážky možno nahradiť inými látkami, ktoré zvyšujú pH. Najčastejšie sa jedná o 30 % roztok hydroxidu sodného. Pri použití hydroxidu sodného sa nebude tvoriť oxid uhličitý v zmesi pre roll-on na vyrážky. Zároveň sa množstvo potrebnej sódy bikarbóny nerovná množstvu použitého roztoku hydroxidu sodného, preto pridávajte tento roztok po kvapkách a priebežne kontrolujte pH.

 

KONZERVANT

 

Euxyl PE 9010 nie je jediný konzervant, ktorý môžete použiť pre roll-on na vyrážky. Pri výbere konzervantu najviac zaváži pH výrobku, preto vyberajte konzervanty, ktoré sú aktívne vo výslednom pH výrobku a sú širokospektrálne (pôsobia na kvasinky, baktérie aj plesne).

 

ROLL-ON NA VYRÁŽKY - BALENIE A SKLADOVANIE

 

Už z názvu je jasné, že pre výslednú zmes sa používa malá fľaštička s guličkou, tzv. roll-on. Roll-on má výhodu v tom, že uľahčuje aplikáciu priamo na vyrážky. Nevýhodou je, že gulička sa dostáva do priameho kontaktu s pokožkou a následne tak kontaminuje zvyšný roztok. Z toho dôvodu je dobré roll-on na vyrážky spotrebovať do niekoľkých týždňov (preto je ideálne ho vyrábať v malých dávkach).

 

Druhou možnosťou je použiť airless fľaše. Tie obsahujú pumpičku, ktorou si vytlačíte potrebné množstvo zmesi a aplikujete na pleť. Výhodou je, že sa nedostávate do kontaktu so zvyškom zmesi a tá je chránená aj pred vzduchom. Na druhú stranu je tu náročnejšia aplikácia, nakoľko sa už nejedná o roll-on a zmes s kyselinou salicylovou je dobré zahustiť, čím zníži tekutosť. Na zhustenie je ideálny konjacový prášok v množstve 0,5 % alebo menšom.

 

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.

 

Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.

 

Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

ROLL-ON NA VYRÁŽKY A ZÁVER

 

Roll-on na vyrážky bude skvelým pomocníkom v starostlivosti o pleť pre mladých ľudí, ktorých pleť sa ešte mení.

 

Ak ste vyskúšali tento návod, určite nám dajte vedieť, ako na akné funguje. Tipy a triky budú hodiť aj ďalším alchymistom.

Do zmydelnenia, priatelia.