Domáci šampón na vlasy pre začiatočníkov

Naspäť29. 12. 2021 Návody

Domáci šampón na jemné vlasy si vyrobíte doma aj ako začiatočníci.
Je to úplne jednoduché.

 

Aj vy si môžete jednoducho, v pohodlí domova, vyrobiť domáci šampón na jemné vlasy. Výroba pritom vôbec nie je zložitá a je vhodná aj pre začiatočníkov. Okrem toho, že získate presný prehľad o surovinách
vo vašom kozmetickom výrobku, si môžete váš domáci šampón prispôsobiť podľa vašich potrieb.

Že na stojí v sprche, prúdi na ňu voda a ona si mydlí vlasy domácim šampónom na vlasy z prírodných surovín.

SUROVINY

 

65,5 %    Destilovaná voda

5 %    Glycerín

5 %    Bavlníkový olej

20 %    Coco glucoside

1 %    Xantánová guma

2,5 %    Kyselina citrónová

1 %    Euxyl PE 9010 - konzervant

 

DOMÁCI ŠAMPÓN NA VLASY A POSTUP

 

1.    Všetky nádoby a pomôcky, ktoré budete používať, vydezinfikujte.
2.    Do misky či kadičky odvážte glycerín a xantánovú gumu, dobre premiešajte až vznikne hustá kaša, ktorá neskôr zahustí váš domáci šampón.
3.    V druhej nádobe rozpustite kyselinu citrónovú vo vode. Následne pridajte coco glucoside
a premiešajte.
4.    Prelejte vodnú zmes do nádoby s glycerínom a xantánovou gumou, pridajte olej a premiešajte.
5.    Na záver pridajte konzervant.

 

DOMÁCI ŠAMPÓN NA VLASY A JEHO POUŽITIE

 

Jednoduchý domáci šampón vďaka obsahu tenzidu coco glucoside šetrne odmasťuje, preto ho využijete predovšetkým pri umývaní vlasov, ktoré nemajú silný sklon k mastnote. Pre mastnejšie vlasy je nutné použiť dve dávky pri umývaní. Domáci šampón je určený pre začiatočníkov, preto v ňom nájdete iba nevyhnutné suroviny, ozvláštniť si ho však môžete pridaním aktívnych látok vhodných do šampónov.

 

Aj napriek tomu, že recept na domáci šampón na vlasy zahrňuje konzervant, výrobok vám, samozrejme, nevydrží večne. Ak spozorujete po čase zmeny farby, textúry či vône, výrobok ďalej nepoužívajte.

Domáci šampón na vlasy pre začiatočníkov v hnedom skle s pumpičkou sotjí na stole v zátiší s uterákmi, kefou a inými umývacími prostriedkami.

DOMÁCI ŠAMPÓN NA VLASY A JEHO ZLOŽENIE

 

Jednotlivé zložky, ktoré obsahuje domáci šampón, majú svoje charakteristické vlastnosti a tiež význam, prečo sú zaradené do receptu. Vďaka  poznaniu ich významu budete vedieť, ako ich je možné prípadne obmeniť či upraviť ich dávkovanie.

 

GLYCERÍN A XANTÁNOVÁ GUMA


Tieto dve suroviny sa vyskytujú spoločne v recepte na domáci šampón, pretože spolu pomáhajú zahustiť výsledný produkt. Xantánová guma je zahusťovadlo, ktoré je pred pridaním vody potrebné čiastočne hydratovať v glyceríne, aby vám vo výslednom produkte nevznikali hrudky. Ak by však aj k tomu došlo, nezúfajte, je tu stále šanca, že po čase dôjde k rozpusteniu xantánovej gumy (po tom, ako na seba naviaže vodu), najmä ak ste ju použili v menšom množstve.

 

Pomocou obsahu xantánovej gumy môžete regulovať tekutosť výsledného produktu. Ak sa vám domáci šampón zdá príliš riedky, zvýšte obsah xantánovej gumy (ideálne do 2 %). Prípadne, ak chcete tekutejší domáci šampón, zmeňte obsah xantánovej gumy na 0,75 % až 0,5 %.

 

COCO GLUCOSIDE

 

Coco glucoside je základnou čistiacou a peniacou látkou v recepte na domáci šampón. Jedná sa totiž
o tenzid, ktorý má aj čiastočne emulgačné schopnosti, preto sa v recepte na domáci šampón vyskytuje aj olej bez použitia ďalšieho emulgátoru.

 

Coco glucoside je jemne odmasťujúci tenzid, preto domáci šampón nemusí vyhovovať ľuďom
s mastnejšími vlasmi. Naopak, ak sa vám zdá, že šampón príliš odmasťuje, znížte obsah coco glucosidu, nezabudnite však aj znížiť obsah kyseliny citrónovej, aby výsledný výrobok nebol príliš kyslý.

 

KYSELINA CITRÓNOVÁ

 

Keďže má coco glucoside akalické pH, preto je súčasťou receptúry na domáci šampón aj kyselina citrónová, ktorá znižuje pH. Alkalické pH by mohlo dráždiť pokožku. Aj z toho dôvodu je dobré skontrolovať pH výsledného výrobku minimálne pomocou pH papierikov, aby ste sa uistili, že váš výrobok nie je príliš alkalický.

 

BAVLNÍKOVÝ OLEJ

 

Lisovaním zo semien bavlníka, ktoré sú vedľajším produktom pri výrobe bavlny, sa získava bavlníkový olej. Je vhodný na suché a poškodené vlasy, a to najmä kvôli jeho zvlhčujúcim účinkom, aj preto je vhodnou surovinou pre domáci šampón.

 
Tri ženy s rôznymi typmi vlasov v bielych šatách stoja na poli s obilím.

DOMÁCI ŠAMPÓN NA VLASY A JEHO OBMENY

 

Ako sme spomínali, recept na domáci šampón je vhodný pre začiatočníkov, pretože na jeho výrobu nepotrebujete veľa zložitých surovín. Ak si však chcete váš šampón ozvláštniť alebo prispôsobiť na váš druh vlasov, je možné niektoré suroviny obmeniť či pridať.

 

HYDROLÁTY

 

Ako náhrada destilovanej vody, ktorú obsahuje domáci šampón, slúžia práve kvetinové hydroláty. Každý hydrolát ma svoje špecifické vlastnosti a účinky na vlasy v závislosti od toho, z ktorej rastliny bol získaný. Môžete si tak jednoducho prispôsobiť domáci šampón podľa vašich potrieb.

 

RASTLINNÉ OLEJE

 

Váš šampón nemusí obsahovať len jeden druh rastlinného oleja. Môžete použiť rôzne zmesi za studena lisovaných, prípadne rafinovaných rastlinných olejov. Opäť môžete výber oleja pre domáci šampón zladiť
s typom vašich vlasov
.

 

Spomaliť proces oxidácie olejov, a tým predĺžiť ich životnosť, môžete prostredníctvom pridania vitamínu E. Vzhľadom na to, že domáci šampón neobsahuje veľké množstvo oleja, to však nie je nutné, pokiaľ nemáte vitamín E po ruke.

 

ESENCIÁLNE OLEJE

 

Ak chcete, aby váš domáci šampón príjemne voňal, môžete použiť esenciálne oleje. Pri nich je však dôležité dodržovať odporúčané dávkovanie pre konkrétny druh oleja, aby ste sa vyhli zbytočnému podráždeniu.

 

Alternatívu k esenciálnym olejom predstavujú vonné oleje. Tieto synteticky pripravené oleje môžu prevoňať váš domáci šampón rôznymi exotickými či ovocnými vôňami.

 

KONZERTVANT

 

Pokiaľ práve nemáte po ruke Euxyl PE 9010 môžete siahnuť aj po inom konzervante vhodnom pre domácu kozmetiku. Musíte si však dať pozor, či konzervant bude účinný aj v konkrétnom pH výrobku. Aj preto je dobré si váš domáci šampón skontrolovať, napríklad pomocou pH papierikov, aby ste mali istotu,
že zvolený konzervant bude účinný.

 

AKTÍVNE LÁTKY

 

Ďalšou možnosťou, ako si prispôsobiť domáci šampón, je pridanie aktívnych látok. Vyberajte látky,
ktoré sú vhodné na použitie vo vlasovej kozmetike, tiež sa uistite, že budú účinné pri danom pH výrobku, prípadne či nemajú iné špecifické vlastnosti, ktoré je nutné zohľadniť. Obľúbenou prísadou je keratín, ktorý je zároveň aj prirodzenou zložkou vlasov a pomáha ich obnovovať.

 

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.

 

Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa
s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.

 

Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

DOMÁCI ŠMAPÓN NA VLASY A ZÁVER

 

Premenil tento domáci šampón vaše jemné vlasy na dlhé kadere zlatovlásky? Dajte nám vedieť
do komentárov, čo sa vám na tomto domácom prírodnom šampóne na vlasy páči.

Tešíme sa na všetky vaše názory.

Do zmydelnenia, priatelia.