Sérum na tvár a fúzy

Naspäť13. 01. 2023 Návody

Korenistá vôňa a hydratácia sú základom tohto prírodného séra na tvár
a fúzy pre pánov

 

Pre ošetrenie pokožky namáhanej počasím či inými vplyvmi sa skvele hodí sérum na tvár a fúzy. Okrem použitia na pokožku tváre ho môžete aplikovať aj na oblasť strniska a zmäkčiť tak kožu, napríklad pre uľahčenie holenia. Vyskúšajte náš návod na balzam na tvár a fúzy s nezameniteľnou drevito-korenisto vôňou.

 

SÉRUM NA TVÁR A FÚZY - SUROVINY

Suroviny a nvýrobu séra na tvár a fúzy v hnedých papierových sáčkoch, plastových a sklenených fľaštičkáách na bielom pozadí. 

Pre dosiahnutie intenzívnej hydratácie bola v sére na tvár a fúzy využitá kyselina hyalurónová. Okrem toho, sérum pozostáva z vodných a olejových surovín, preto je vo forme emulzie vytvorenej vďaka emulgátoru Olivem 1000. Upokojujúce vlastnosti séra pocítite vďaka obsahu hydrolátu z hamamelu
a aloe vera šťave.

 

Fáza                    INGREDIENCIA                       %

A                  Demineralizovaná voda                  30,10
A                        Aloe vera šťava                         25,00
A                      Hydrolát hamamel                     30,00
B                       Glycerín rastlinný                     5,00
B                Kyselina hyalurónová HMW            0,30
C                          Olivem 1000                            2,00
C                       Konopný olej                              5,50
D                Esenciálny olej levanduľa                   0,20
D             Esenciálny olej cédrové drevo              0,30
D                   Esenciálny olej tymián                   0,20
D             Esenciálny olej čierne korenie             0,10
D                        Tokoferol 96 %                           0,20
D                 Kyselina mliečna 80 %                      0,10
D                    Cosgard konzervant                        1,00
                      Fľaška s dávkovačom                       ---

 

SÉRUM NA TVÁR A FÚZY - POSTUP

 

1.    Všetky pomôcky, obaly či nádoby, ktoré budete používať, vydezinfikujte, napríklad etanolom.
2.    Do nádoby odvážte suroviny fázy A, čiže vodu, aloe vera šťavu a hydrolát. Premiešajte.
3.    V tepelne odolnej nádobe zmiešajte glycerín s kyselinou hyalurónovou (fáza B), kým sa nevytvorí hustá kaša. Následne prilejte zmes surovín fázy A, dobre premiešajte a zakryte alobalom
4.    Do druhej tepelne odolnej nádoby odvážte suroviny fázy C (konopný olej a emulgátor), zakryte alobalom.
5.    Obe nádoby zakryté alobalom umiestnite na vodný kúpeľ a zahrievajte, kým sa Olivem 1000 úplne nerozpustí a obe zmesi nedosiahnu približne rovnakú teplotu okolo 70 °C.
6.    Následne vlejte vodné suroviny do nádoby s olejovými (tj. do fázy C) a začnite ešte na vodnom kúpeli miešať ponorným tyčovým mixérom.
7.    Za stáleho miešania zložte z vodného kúpeľa a pokračujte v miešaní aspoň niekoľko minút, kým sa voda s olejmi prestane od seba oddeľovať. Následne periodicky premiešajte každých pár minút do vychladnutia zmesi na izbovú teplotu.
8.    Po vychladnutí zamiešajte mixérom do séra esenciálne oleje a tokoferol.
9.    Skontrolujte pH zmesi, napríklad pomocou indikátorových papierikov. Ak sa nenachádza v rozmedzí 4,5 až 5,5, pridávajte po kvapkách kyselinu mliečnu, kým nedosiahnete pH v uvedenom rozmedzí. Pozor, uvedené množstvo kyseliny mliečnej je len orientačné!
10.    Po úprave pH pridajte konzervant a dôkladne sérum premiešajte. Naplňte do vopred vydezinfikovaného obalu.

 

SÉRUM NA TVÁR A FÚZY - TIPY A TRIKY

 

Nižšie nájdete niekoľko rád a tipov, ktoré vám uľahčia výrobu séra na tvár a fúzy. Poradia vám napríklad, ako vytvoriť stabilnú emulziu či správne upraviť pH výrobku.


Nádoby pred zahrievaním nezabudnite zakryť proti odpareniu vody, a zároveň vniknutiu vody z vodného kúpeľa. Pre zvýšenie presnosť pri výrobe väčších dávok odvážte vodnú zmes pred zahrievaním a zaznamenajte si hmotnosť. Po zahrievaní zmes opäť zvážte (podložte horúcu nádobu tanierikom, aby teplo nepoškodilo váhy)
a doplňte odparenú vodu.


Dôležité je, aby obe fázy pri spojení mali približne rovnakú teplotu okolo 70 °C. Inak sa môže stať, že emulgátor stuhne skôr, než stihnete zmes dostatočne rozmiešať mixérom. Použite tyčový ponorný mixér, prípadne aj penič mlieka, uistite sa však, že má penič mlieka dostatočný výkon (nedostatočný výkon sa prejaví oddeľovaním vodnej a olejovej fázy).


Pri úprave pH vždy pridávajte kyselinu mliečnu po kvapkách, nakoľko jej spotreba sa bude líšiť v závislosti od presnosti dávkovania ostatných surovín, kvality ingrediencií či od zmien v recepte. Aj preto je uvedené množstvo len orientačné. Po každej kvapke kyseliny mliečnej zmes dôkladne premiešajte a skontrolujte pH. Konzervant Cosgard nepridávajte pred úpravou pH – bez pH 5,5 a nižšie nebude účinný.

Sérum na tvár a fúzy v zelenej sklenenej fľaštičke a trochou séra na prihľadnom sklenenom podnose na bielom pozadí.

SÉRUM NA TVÁR A FÚZY - SUROVINY A ICH VÝZNAM

 

Ak ste rozmýšľali nad prípadnými zámenami v recepte či významom a funkciou jednotlivých surovín, ste na správnom mieste. Nižšie nájdete viac informácii o benefitoch a účele jendotlivých surovín na výrobu séra na tvár a fúzy.

 

DEMINERALIZOVANÁ VODA

 

Základ na výrobu väčšiny kozmetických produktov je demineralizovaná alebo destilovaná voda. Jej výhoda spočíva v tom, že neobsahuje minerály, ktoré by ovplyvnili stabilitu emulzie či konzervantu. Aj preto ju nenahradzujte bežnou vodou z kohútika či prevarenou vodou.


Nahradiť ju však môžete hydrolátmi, ktoré navyše obsahujú prchavé látky z rastlín. Tie nielen pekne voňajú, ale majú aj ošetrujúce vlastnosti pre pokožku. Avšak hydroláty majú často iné pH než demineralizovaná voda, preto takáto zámena v recepte spôsobí aj zmenu potrebného množstva kyseliny mliečnej na úpravu pH.

 

ALOE VERA ŠŤAVA

 

Skvelé hydratačné a ošetrujúce účinky poskytne pleti aloe vera šťava. Táto šťava zároveň pomáha upokojovať podráždenú pleť, napríklad po holení. Jedná sa o priezračnú tekutinu bez zápachu, ktorá je dobre tolerovaná pleťou, preto ju nájdete aj v mnohých druhoch komerčne dostupnej kozmetiky.


Aloe vera šťavu možno nahradiť demineralizovanou vodou či hydrolátom alebo naopak zvýšiť podiel tejto šťavy na úkor vody v recepte. Opäť však tieto zámeny vyústia vo zmenu pH výrobku.

 

HYDROLÁT HAMAMEL

 

Hamamel je častou súčasťou kozmetiky pre citlivú a podráždenú pleť. Určite ho nevynechajte, ak chcete, aby vaše sérum pomáhalo upokojiť pleť po holení či začervenanie. Pri jeho zámene platia podobné pravidlá, ako v prípade aloe vera šťavy. K dispozícii máte širokú paletu dostupných hydrolátov či kvetinových vôd, pokiaľ sa rozhodnete hamamel zameniť za iný druh hydrolátu.

 

GLYCERÍN

 

Pre zvlhčenie a hydratáciu namáhanej pleti sa skvele hodí glycerín. Jedná sa o priezračnú sirupovitú tekutinu, dobre rozpustnú vo vode. Pomáha nielen pleť hydratovať, ale aj v nej dlhšie udržať vodu. Okrem toho urýchľuje hydratáciu práškových surovín ako kyseliny hyalurónovej, preto je nevyhnutnou súčasťou tohto receptu.


Bez glycerínu bude trvať dlhšiu dobu, než sa kyselina hyalurónová kompletne hydratuje a prestane tvoriť hrudky vo finálnom produkte.

 

KYSELINA HYALURÓNOVÁ HMW

 

Účinnú a intenzívnu hydratáciu pleti poskytuje kyselina hyalurónová. Táto surovina na seba intenzívne viaže vodu, čím vytvára gél v závislosti od jej koncentrácie. Tým pádom pomáha nielen hydratovať pleť
a navracať jej stratenú vodu, ale zároveň zahusťuje výrobky.


Kyselinu hyalurónovú oceníte, ak máte suchú pleť. Zároveň poskytuje účinnú hydratáciu aj mastnej pleti,
a to bez použitia olejov a tukov, ktoré by pleť zbytočne zaťažovali. Keďže sa jedná o aktívnu látku, je možné ju z receptu vynechať a nahradiť vodou, prípadne môžete využiť nízkomolekulárny variant kyseliny hyalurónovej, ktorý síce menej zahusťuje výrobok, ale kvôli menším časticiam preniká do hlbších oblastí pleti.

 

OLIVEM 1000

 

Pre spojenie vodnej a olejovej fázy bol využitý emulgátor, v tomto prípade Olivem 1000. Emulgátory sú často na vzhľad podobné voskom, predávajú sa vo forme svetlých granúl či úlomkov, ktoré sa po zahriatí rozpúšťajú v olejoch. Vďaka intenzívnemu mixovaniu umožňujú následné spojenie vody a oleja, a zároveň zahustenie výrobku.


Olivem 1000 nemožno vynechať, nakoľko sa potom konopný olej nezmieša s vodnou fázou. Nahradiť ho však môžete Beautyderm K10, poprípade iným emulgátorom. Zvýšením podielu emulgátoru v recepte získate hustejšie, viskóznejšie sérum.

 

KONOPNÝ OLEJ

 

Pre zmäkčenie fúzov a pleti bol použitý v tomto výrobku konopný olej. Tento olej má výhodu v tom, že sa rýchlo vstrebáva a nezanecháva za sebou mastný film. Okrem toho je bohatý na vitamíny a minerály, vrátane nenasýtených mastných kyselín. Zároveň pomáha udržovať vodu v pokožke tým, že na nej vytvára ochranný film.


Konopný olej možno nahradiť iným rastlinným olejom v recepte na sérum na tvár a fúzy. Zvýšením jeho podielu dosiahnete viac ošetrujúci a premasťujúci výrobok, naopak zníženie jeho zastúpenie v recepte spôsobí, že sérum bude menej mastné.

 

ESENCIÁLNE OLEJE

 

Hlavým prvkom pre dosiahnutie príjemnej drevito- korenistej vône sú esenciálne oleje. Základ tvorí cédrové drevo, pričom stredné tóny pozostávajú z levandule a čierneho korenia, vrchný tón následne tvorí tymián. Okrem toho majú tieto oleje ošetrujúce vlastnosti a hodia sa na starostlivosť o fúzy a bradu.


Vybrané esenciálne oleje môžete nahradiť inými podľa vašej preferencie, dodržujte však odporúčané dávkovanie, napríklad podľa štandardov IFRA. Ideálne je sa vyhnúť citrusovým olejom najmä počas leta, pretože môžu spôsobiť fotosenzitivitu, nakoľko sérum predstavuje neoplachový výrobok.


Alternatívu k esenciálnym olejom predstavujú vonné oleje, ktoré sú síce synteticky pripravené, ale paleta dostupných olejov je širšia. Prípadne je možné sa parfumácii vyhnúť úplne  a nahradiť esenciálne oleje konopným olejom.

 

KYSELINA MLIEĆNA

 

Na úpravu pH bola zvolená kyselina mliečna. Táto organická kyselina pomáha postupne znížiť pH až na fyziologické pH pokožky v rozmedzí 4,5 až 5,5. Možnú náhradu predstavuje roztok kyseliny citrónovej, budete však potrebovať odlišné množstvo, ako pri použití kyseliny mliečnej.

Viac o úprave pH sa dozviete v sekcii Tipy a triky.

Muž stojí pred zrkadlom a dáva si na tvár seérum na tvár a fúzy.

COSGARD

 

Konzervant bežne využívaný pre výrobu domácej kozmetiky je Cosgard. Jeho výhoda je dobrá účinnosť, avšak pre jeho použitie je nutné mať kyslé pH vo výrobku, a tak je úprava pH pomocou kyselín nevyhnutná.


Pokiaľ pH nechcete upravovať, siahnite napríklad po konzervante Euxyl PE 9010, avšak je vždy výhodnejšie mať výrobky s fyziologickým pH pokožky, nakoľko je tu predpoklad, že budú menej dráždivé.

 

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.


Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.


Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

SÉRUM NA TVÁR A FÚZY - ZÁVER

 

Hydratácia a starostlivosť pre pánov bez pocitu mastnenia s typickou korenistou vôňou. To je sérum na tvár a fúzy, ktoré určite poteší nejedného chlapa.

Za tento skvelý príspevok s návodom na tvorbu séra na tvár a fúzy ďakujeme Ivane Jačalovej.

 

Ak máte prípadné otázky či tipy z vlastnej skúsenosti, ktoré by sme mohli k tomuto blogovému článku pridať, určite nám napíšte na marketing@handymade.sk

Budeme sa tešiť.

Do zmydelnenia, priatelia.