Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

EXFOLIANTY

Naspäť21. 02. 2020 Články
Celý tento týždeň venujeme hydratácii pleti prostredníctvom zvlhčovadiel a zmäkčovadiel. Aby však proces hydratácie bol účinný, potrebujete svoju pokožku a pleť pripraviť. Včera sme si povedali, aké je výborne aktívne uhlie, ktoré pleť dokáže zbaviť toxínov a nečistôt v poréznej oblasti. Ďalším veľmi dobrým prostriedkom, ako pripraviť pleť na hydratáciu, je exfoliácia.

Čo je to vlastne exfoliácia pleti? :-)

Exfoliácia je proces, ktorý taktiež napomáha zbaviť pleť nečistôt, mazu a rôznych nánosov, ale najmä odumretých kožných buniek. Pokožka sa prirodzene každý deň zbavuje miliónov kožných buniek. S pribúdajúcim vekom sa však tento proces prirodzeného uvoľňovania spomaľuje či dokonca zastavuje.
Pokožka sa tak stáva matnou, vráskavou, stráca prirodzený žiarivý vzhľad.
V prípade, že nenastáva proces odlupovania a obnovy kožných buniek, môžete pleť zahŕňať tými najlepšími hydratačných prostriedkami, zanášanie nezastavíte a želaný efekt nedosiahnete. Dokonca aj najlepší make-up, ktorý Vám garantuje úžasný vzhľad, sa nedostaví v takej miere.

Aké sú hlavné prínosy exfoliácie?

👍 zbavuje pleť odumretých kožných buniek
👍 obnovuje tvorbu buniek
👍 zlepšuje penetráciu pokožky, čo v praxi znamená, že umožňuje preniknúť prípravkom starostlivosti o pleť do hlbších vrstiev pokožky a tým ju lepšie vyčistiť, vyživiť a hydratovať
👍 vyrovnáva odtieň pleti
Ako teda podporiť obnovu buniek?

Sú dve základné formy exfoliácie:

🍀 MECHANICKÁ
Na túto formu potrebujete buďto nástroj, ktorý má štrukturovaný povrch ako napríklad kefka na tvár s prírodnými štetinkami, špongia, či drsnejšia látka alebo píling na tvár, v podobe rôznych fyzických exfoliantov. V tomto prípade je výbornou správou, že takéto exfoliujúce zložky nájdete ľahko aj v prírodnej podobe.
Medzi najčastejšie používané prírodné fyzické exfolianty patria:
👉 jahodové semiačka
👉 mleté orechové škrupiny
👉 mleté marhuľové škrupiny
👉 mleté mandľové kôstky
👉 mletý pemzový prášok
👉 jojobové guličky
👉 kozmetické íly

Alebo aj potravinové doplnky, ako sú:
👉 hrubá morská soľ
👉 kryštálový cukor
👉 pomleté kávové zrná

Píling sa odporúča praktizovať 2 až 3 krát za týždeň, pričom exfoliačnú zmes je potrebné aplikovať jemnými krúživými pohybmi, akoby ste si chceli jemne vymasírovať a prekrviť pleť. Pocit už po prvom pílingu je citeľný, no nenechajte sa opantať touto super pomôckou. Príliš častým alebo nešetrným pílingom totiž môžete sebe a hlavne svojej pokožke narobiť viac škody ako osohu. Prehnaná exfoliácia môže mať za následok znovu matnú, namáhanú pleť, v extrémnych prípadoch dokonca začervenanie, zvýšená citlivosť a aj kožné mikroranky.
So všetkým, aj prírodným, teda s mierou.

TIP: Denný jemný telový píling môžete dosiahnuť pridaním exfoliačných zložiek do Vašich prostriedkov starostlivosti o pleť, napríklad do mydiel, či sprchových gélov.

🍀 CHEMICKÁ
Chemická exfoliácia preniká o niečo hlbšie. Chemické exfoliačné prostriedky fungujú tak, že pôsobia na povrchu pokožky a jemne rozpúšťajú väzby medzi odumretými kožnými bunkami. Tento typ odlupovania vytvára mäkšiu a hladšiu pokožku, ktorá je potom žiarivá a lesklá.
Hoci sa nazýva chemická, vykonávajú ju prírodné zložky, samozrejme, že je potrebné vybrať si tie najkvalitnejšie a pozitívom je, že jej aplikácia nie je drsná a nehrozí tvorba mikrotrhliniek v pokožke.
Najčastejšou zložkou bývajú hydrokyseliny a tiež niektoré enzýmy, najznámejšou zložkou býva kyselina mliečna, ale v receptoch môžete nájsť aj ovocné kyseliny či samotné mlieko.
A ako vidíte, starostlivosti o pleť sa nevyhýbajú ani páni 😉 Možno sú niekedy dôslednejší než my, ženy 👌😁



Článok pre Vás pripravila 

Martina Oboňová



V prípade akýchkoľvek postrehov nám neváhajte napísať na marketing@handymade.sk

Zdroje:
https://www.annmariegianni.com/top-25-natural-exfoliating-ingredients-for-more-radiant-skin/