Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

DOMÁCI REPELENT

Naspäť18. 07. 2019 Návody
Hoci máme aktuálne nie príliš letné počasie, veríme, že je to len otázka pár dní a ☀ sa ukáže vo svojom letnom móde. Môžete sa dovtedy pripraviť a tento čas využiť na výrobu vlastného prírodného repelentu, nielen pre Vás, ale aj pre Vašich domácich miláčikov.

Existujú tri základné postupy

👉 Olejový základ

– tento je vhodný najmä pre zvieratá, s ktorými chodíte aj do prírody, alebo ich máte na záhrade, kde je vysoká pravdepodobnosť výskytu hmyzu – otravných múch, komárov či kliešťov. Na výrobu olejového repelentu potrebujeme 50 ml kvalitného rastlinného oleja – mandľový, olivový, argánový, marhuľový a iné. Do oleja nakvapkáme kombináciu esenciálnych olejov, napríklad:
5 kvapiek levandule
3 kvapky klinčeka
5 kvapiek eukalyptu
5 kvapiek citronelly



Najpraktickejšia aplikácia je pomocou kvapátka, pretože dostať sa cez hustú vrstvu srsti ku koži vášho miláčika nie je vôbec jednoduché. Samozrejme, že olejový repelent je vhodný aj pre ľudí.
TIP: ak už Vás stihli tí malí krvožrúti dostať, ale sezóna neskončila, vyrobte si repelent použitím nechtíkového macerátu – nechtík zároveň dolieči už vzniknuté rany po štípancoch.

👉 Alkoholový základ
– má veľkú výhodu v tom, že ho môžete používať nielen na pokožku, ale aj na oblečenie, pretože nezanecháva škvrny. Vyprchá však oveľa rýchlejšie. Na prípravu tohto repelentu je potrebný lieh (napríklad náš 99,9% IPA). Použijete 1/3 liehu, do ktorého nakvapkáte kombináciu obľúbených vôní a zvyšok dolejete vodou. Pretrepte a repelent je na svete! :-) Ideálnou formou je v tomto prípade rozprašovač.



Treťou formou, a zároveň tou najprirodzenejšou, je

👉 Bylinkový základ
- tu treba postupovať nasledovne: bylinky naložíme do zmesi vody a alkoholu a necháme lúhovať 2 týždne. Takto pripravený repelent je alkoholom konzervovaný, a tým pádom v podstate nemá dátum spotreby.

Povedzme si však, že zohnať bylinky ako teatree, eukalyptus, cédrové drevo či geranium nie je zas až také jednoduché, a preto je ideálnym riešením použitie práve esenciálnych olejov, ktoré sú vysokokoncentrovaným zdrojom rôznych druhov byliniek.

Ktoré vône teda použiť?

V zásade platí, že najväčšie účinky na odpudzovanie hmyzu majú škorica a klinček – tieto dva by mali tvoriť základ. K nim môžete pridávať vône ako levanduľa, mäta prieporná, citrón, citrónová tráva, teatree, eukalyptus, cédrové drevo, geranium, rozmarín, atď.
ODPORÚČAME však na úvod vyskúšať repelent na malom mieste na tele, aby nedošlo k alergickej reakcii.

Ako vidíte, nie je to časovo ani finančne náročná záležitosť. A ešte ten pocit, že viete, čo na seba a svoje deti či domácich miláčikov dávate. Tak šup do výroby a dajte vedieť, aké kombinácie sa osvedčili Vám.

Recept na olejový repelent sme čerpali zo stránky www.zahrada.sk