ESENCIÁLNE OLEJE

Naspäť20. 09. 2019 Články
Keďže v našej ponuke máme vyše 50 druhov esenciálnych olejov a ich počet rastie práve s Vaším narastajúcim záujmom, máme tu pre Vás niekoľko zaujímavostí a rád, ako s esenciálnymi olejmi zachádzať a udržať ich kvalitu a „čerstvosť“ čo najdlhšie.

Jedna vec je totiž ich odporúčaná trvanlivosť. No toto je len číslo, pričom samotná esencia podlieha vplyvu rôznych faktorov.

V článku sa tiež dozviete, aké sú typické jesenné oleje a niekoľko tipov na jesenné zmesi.
Ako a v čom esenciálne oleje skladovať?

Na trhu nájdete esenciálne oleje balené v rôznych fľaštičkách. Aký obal je pre skladovanie esenciálnych olejov najvhodnejší?


Sklenená fľaška – síce priehľadné bezfarebné fľašky nespôsobujú poškodenie oleja, nezabránia prieniku UV žiarenia, ktoré kvalitu oleja poškodzuje. Preto sa odporúčajú tmavé farebné, ideálne jantárové sklenené liekovky.
V takýchto fľaškách dostávate esenciálne oleje aj z nášho eshopu.
Hliníkové nádoby – tieto sú vhodné iba v tom prípade, ak je vnútro fľašky potiahnuté epoxydovou živicou. Vtedy sú vhodné na krátkodobejšie použitie a sú ideálnou voľbou na prepravu esenciálneho oleja.
Kovové alebo nerezové nádoby – nerezová oceľ má v tomto prípade jednoznačné ÁNO.
Plastové nádoby – tu zas platí jednoznačné NIE – petrochemikálie obsiahnuté v plaste totiž môžu negatívne pracovať s esenciálnymi olejmi, pričom esenciálne oleje majú tendenciu absorbovať sa do plastu, takže potom s veľkou obtiažou plast umyjete.
VÝNIMKOU sú už zriedené esenciálne oleje vo forme zvlhčovačov či masážnych olejov, kedy je uskladnenie takýchto zmesí do istej miery a doby povolené.
Keď už máte esenciálny olej bezpečne uskladnený, je dôležité vybrať mu správne miesto.
Toto je VEĽMI DÔLEŽITÁ informácia:
Neuchovávajte esenciálne oleje na horúcich, svetlých alebo vlhkých miestach, napríklad v kúpeľni, v blízkosti radiátoroch či kachlí, na parapetných doskách alebo iných slnečných plochách a na miestach, kde neustále kolíše teplota, pretože práve tieto teplotné výkyvy v miestnosti môžu spôsobiť zhoršenie kvality oleja, príp. výrazne urýchľovať jeho starnutie.
V takýchto prípadoch je častokrát olej nepoužiteľný skôr ako je uvedené na etikete produktu.

Zhrňme si to:

Čo teda výrazne ovplyvňuje životnosť produktu?


TEPLO
Nakoľko sú esenciálne oleje horľavé, nemali by sa nikdy skladovať v blízkosti otvoreného ohňa alebo iných zdrojov tepla alebo ohňa, ako je slnečné svetlo, sviečky a radiátory/pece/sporáky/kachle. Každý esenciálny olej má svoju jedinečnú teplotu, pri ktorej vzplanie, preto vystavením vysokým teplotám jednak urýchľujete znižovanie kvality oleja a v tom nebezpečnejšom prípade riskujete jeho vznietenie.

KYSLÍK
Esenciálne oleje vystavené vzduchu (kyslíku) oxidujú a ich prchavé zložky blednú, čo okrem iného znamená, že sa znižuje aj intenzita vône a samozrejme aj úroveň výživných účinkov. Preto je dôležité ihneď po použití nádoby uzatvárať.
Pozn.: oleje, ktoré Vám zoxidujú, nemusíte hneď vyhadzovať, pokiaľ sa jedná o tie druhy, ktoré sa dajú použiť na čistenie domácnosti. Na takýto účel ich oxidácia neprekáža. Treba sa im vyvarovať pri aplikácii na pokožku alebo v oblasti aromaterapie.

SVETLO
Pokiaľ použijete na uskladnenie sklenenú nádobu, je potrebné zvoliť tmavozafarbenú, aby cez ňu nepreniklo UV žiarenie – ideálne sú hnedé liekovky, môžete ale použiť aj modré, či zelené. Okrem tmavej fľašky je nutné zvoliť aj tmavé miesto a nevystavovať ich priamym slnečným lúčom, ktoré fľašku a olej zahrievajú. To platí dvojnásobne, ak si zvolíte kovové nádoby.

VLHKOSŤ
Vlhkosť môže preniknúť do olejových fliaš veľmi rýchlo, ak ich necháte nezakryté dlhšiu dobu. Výsledkom je, že oleje vyzerajú zakalené alebo sa vnútri vo fľaškách tvoria vodné guľôčky.
Okrem vône môžete aj opticky zhodnotiť, či sa kvalita oleja zhoršila – olej nie je priezračný, ale akoby zahmlený a tiež môže vyzerať, že je zhustnutý. Môže sa ale stať, že olej nebude vykazovať žiadne z uvedených príznakov.
TIP: Ak oleje používate ozaj len párkrát do mesiaca, môžete si ich odložiť do chladničky. Kvalita sa nezníži, práve naopak, olej takto uskladnený v správnej nádobe a správne uzavretý si predĺži záruku.


Je ešte niečo, čo môže ovplyvniť trvanlivosť esenciálneho oleja?


ÁNO. Je ním samotný esenciálny olej. Pretože esenciálny olej sa získava procesom parnej destilácie z rastlín, nejde o žiadny štandardizovaný produkt. Každá rastlina je špecifická.
Oleje sa teda podľa svojich špecifických vlastností rozkladajú (inými slovami podliehajú procesu oxidácie) rôzne. Napríklad oleje z citrusových plodov oxidujú výrazne rýchlejšie než oleje s drevitou či zemitou arómou (ako napríklad santalové drevo). Dokonca také patchouli nadobúda výraznejšiu vôňu práve zrením.

Ako dlho ich teda už ako otvorené môžete skladovať?


V zásade môžeme podľa tejto vlastnosti esenciálne oleje rozdeliť do 5 skupín:

Citrusové – sú to svieže energizujúce vône, ako napríklad citrón, limetka, grapefruit, pomaranč, bergamot – 6-12 mesiacov
Bylinkové, teplé, mierne korenisté, mierne sladké, jemne kvetinové alebo drevnaté, gáforové vône – sú to povznášajúce deodorujúce vône, ako napríklad eukalyptus, tea tree, kadidlo, borovica, jedľa, rozmarín, lemongrass, ravensara - 1-3 roky
Korenisté, sladké, drevité – vyvažujúce, posilňujúce, očistné vône, ako napríklad bazalka, cédrové drevo, šalvia, levanduľa, palmoruža, tymián, ružové drevo – 2-6 rokov
Ovocné, kvetinové, drevité až pikantné – vône vyvažujúce, navodzujúce inšpiráciu a upokojenie, ako napríklad klinček, slamiha, harmanček/kamilka, jazmín, wintergreen - 3-7 rokov
Drevité, zemité, teplé, korenisté – uzemňujúce, upokojujúce vône, ako napríklad zázvor, čierne korenie, myrha, patchouli, santalové drevo, ylang-ylang – 4-15 rokov

V prípade esenciálnych olejov sú predávajúci povinní uvádzať štandardnú minimálnu trvanlivosť. Ako však môžete vidieť, správnou manipuláciou a uskladnením viete životnosť Vášho esenciálneho oleja predĺžiť aj o niekoľko mesiacov, či možno rokov.

Je preto dôležité, aby ste si zapísali, kedy ste esenciálny olej zakúpili a sledovali jeho konzistenciu a arómu, aby ste sa na jednej strane vyvarovali aplikácii zoxidovaného oleja, no na druhej možno zbytočne nevyhadzovali ešte použiteľný olej.


Ktoré oleje sú typické jesenné?


Škorica (list, kôra, Cassia) - zmierňuje pocity depresie, zvyšuje pocit bezpečia a stimuluje imunitný systém
Klinček - zvyšuje energiu, bojuje proti fyzickej a psychickej únave a stimuluje myseľ
Eukalyptus, citrónový eukalyptus - stimuluje dýchací systém, podporuje jasné myslenie a zvyšuje optimizmus
Kadidlo - upokojuje, vyrovnáva náladu, zvyšuje koncentráciu a pomáha vám zostať v prítomnosti
Borovica - dodáva energiu, znižuje stres, zvyšuje náladu a podporuje duševnú čistotu
Jedľa – je osviežujúca, zlepšuje koncentráciu a zvyšuje energiu
Cédrové drevo – upokojuje, zmierňuje stresové vypätie, pomáha pri rozjímaní
Rozmarín - stimuluje, oživuje a zvyšuje bdelosť a pamäť
Sladký pomaranč, červený pomaranč - povznáša, zmierňuje úzkosť, vyvoláva pocity šťastia a zosvetľuje náladu
Mandarínka - upokojuje, uvoľňuje, povznáša, stimuluje kreativitu a navodzuje pocity citlivosti

Máme tu pre Vás aj niekoľko inšpiratívnych zmesí, pričom stále platí, že každý z nás je iný a teda aj naše preferencie vôní sú odlišné. Pokojne experimentujte a možno len zmeňte pomer vôní alebo pri skúšaní vytvoríte úplne novú zmes, ktorá bude lahodiť práve vašej aktuálnej nálade.

Korenistá mandarínka
5 kvapiek mandarínky
3 kvapky škorice
1 kvapka klinčeka

Mystická lesná krajina
5 kvapiek kadidla
3 kvapky cédrového dreva
3 kvapky borovice

Wellness
5 kvapiek sladkého pomaranča
3 kvapky rozmarínu
3 kvapky eukalyptu
3 kvapky škoriceTIP1: Nemáte doma difúzer či iné „odborné náradie“ na rozptýlenie esencií? Vybehnite s deťmi či domácimi miláčikmi do lesa a nazbierajte si napríklad borovicové šišky – krásne sa v teple roztvoria, sú peknou prírodnou dekoráciou a ked ich pokvapkáte olejmi, postupne sa z nich bude prúdením vzduchu v miestnosti uvoľnovať príjemná vôňa.

TIP2: Zaujímavým riešením je aj miska ryže - naplňte malú misku suchou ryžou a pridajte 15 až 20 kvapiek olejovej zmesi. Zamiešajte lyžičkou. Keďže vôňa sa z misky nešíri tak intenzívne ako z difúzera, môžete po vašom byte či dome umiestniť viac takýchto misiek.

TIP3: Úplne najjednoduchším spôsobom, ako rozptýliť vôňu po miestnosti je použiť rozprašovač – vo fľaštičke zmiešajte destilovanú vodu, približne 15 až 20 kvapiek esencií a solubilizátor (rozpúšťadlo na esenciálne oleje - prírodná látka, ktorá zvyšuje rozpustnosť rôznych zlúčenín vo vodnom roztoku) a voňavý rozprašovač je na svete :-)

Alebo si spravte prírodnú sviečku a pri jej výrobe pridajte pár kvapiek voňavej zmesi. Pokojnú náladu tak vo vás vyvolá nielen pohľad na teplý plameň horiacej sviečky, ale aj uvolňujúca sa aróma.
Vaše postrehy a nápady nám píšte na marketing@handymade.sk.

Článok pre vás pripravila

Martina Oboňová

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.