Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Ľahká sóda vs. ťažká sóda

Naspäť13. 01. 2020 Články
Na našom e-shope oddnes môžete okrem ľahkej sódy nakupovať aj ťažkú sódu.

Aký je teda rozdiel medzi týmito dvomi surovinami?

Obe suroviny predstavujú
- uhličitan sodný (kalcinovaná sóda), jemný prášok,
- s rovnakou molekulárnou váhou (105,99),
- s rovnakou mierou rozpustnosti (max. 33,2% pri 35,4 ̊C)
- vytvárajú rovnaké pH (1%ný roztok v čistej destilovanej vode vytvára pH 11,4)

Zdalo by sa, že sa jedná o identické suroviny, no istý rozdiel tu predsa je. Spočíva v hustote a veľkosti častíc. Ľahká sóda predstavuje 0,77 gramov na kubický centimeter a ťažká sóda má hmotnosť 1,06 gramov na kubický centimeter, čo v praxi znamená, že kilo ľahkej sódy je objemovo väčšie ako kilo ťažkej sódy. Okrem toho ľahká sóda je monohydrát (Na2CO3-H2O) a ťažká sóda je dekahydrát (Na2CO3-10H2O).

Obe varianty sú výbornou surovinou slúžiacou na čistiace účely. V kombinácii s kyselinou citrónovou pomáha s upchatým odpadom. Samotná sóda pomáha zmäkčovať vodu, je základom pre domáce tablety do umývačky riadu, odstraňuje pachy, nečistoty a dezinfikuje. V kuchyni tiež pomáha pri odmasťovaní.

Ťažká sóda sa stala obľúbenou variantou práve pre jej využitie v pracích prostriedkoch a pri odstraňovaní škvŕn (ľahko sa rozpúšťa vo vode a uvoľňuje teplo). Okrem toho, že odstraňuje škvrny a čistí bielizeň, sa stará aj o samotnú práčku a do istej miery tvrdosti vody pomáha proti usadzovaniu vodného kameňa.

Vyrobte si domáci prášok na pranie

Vyskúšajte aj Vy ekologickejšiu alternatívu prania a vyrobte si doma vlastný prášok na pranie. Jeho príprava je nielen jednoduchá a ekologická, ale nezaťaží ani vašu peňaženku ;-)

Na výrobu prášku budete potrebovať:
400 g práškovej ťažkej sódy
100 g mydla na pranie

Mydlo najemno nastrúhame a zmiešame so sódou. Môžete pridať aj pár kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastnej preferencie.
Prášok skladujeme v sklenej nádobe, aby nevyschol.
Na jednu várku 5-6 kg bielizne použite 2-3 lyžice pracieho prášku. V prípade, že chcete zvýšiť účinky bielenia (odporúčame iba pri praním bielej bielizne), pridajte jednu lyžiču perkarbonátu sodného.
Zdroj: https://www.nasastopa.sk/

TIP: použitie v recepte je orientačné a môžete si ho obmeniť v závislosti od tvrdosti vody. V prípade, že máte vodu tvrdšiu, môžete zvýšiť pomer sódy, je však potrebné odsledovať jej účinok, pretože pri vysokej dávke môže spôsobiť zašednutie oblečenia.

Pokiaľ chcete riadnu silu na Vašu bielu bielizeň, máme recept aj na ňu:
2000 g ťažkej sódy
200 g nastrúhaného mydla na pranie
1000 g perkarbonátu sodného
50 g TAED
10-15 kvapiek esenciálneho oleja (nepovinná zložka)
Postup: rovnako ingrediencie iba zmiešate a môžete prať ;-)

Zdroj: https://kesjar.sk/domaci-prasok-na-biele-pradlo/