NIE JE ŠAMPÓN AKO ŠAMPÓN

Naspäť28. 08. 2019 Články
Téma šampónov, tuhých či tekutých, prírodných či syntetických, to je nevyčerpateľná studnica informácií a my do nej určite ešte nejedenkrát načrieme.

Tentokrát sa zameriame na malé štúdium:

Ako správne čítať zadnú stranu kúpeného šampónu?

Na trhu je momentálne veľkým boomom tuhý šampón, ktorý sa prezentuje superlatívmi ako zerowaste, zdravý, prírodný.
To však ešte neznamená, že každý tuhý šampón je OK a že každý tekutý šampón je zlý.
Zbystrite teda pozornosť najmä vtedy, ak na zozname zložiek, z ktorých šampón (tekutý či tuhý) pozostáva, nájdete nasledovné:

Sodium lauryl sulfate (SLS)
Jedná sa o detergent a penotvorné činidlo, ktoré sa vo výraznej miere používa v kupovaných šampónoch. Výskumy však potvrdzujú, že SLS pokožku dráždi a precitlivelé typy zaznamenávajú aj zápalovú reakciu. Paradoxnou informáciou je, že SLS sa používa aj ako dráždidlo pri testovaní výrobkov, ktoré slúžia na liečbu pokožky.

Propylene Glycol (PG)
Je to zvlhčovadlo a rozpúšťadlo, ktoré sa okrem kozmetických produktov používa do nemrznúcej zmesi pre lietadlá. Všeobecne je klasifikovaný ako bezpečná látka, no u ľudí sa vyskytlo veľa prípadov toxicity, dokonca aj vplyv na nervový systém či srdcovú arytmiu.

Polyethylene Glycol (PEG)
Ďalšia látka, na etiketách uvádzaná častokrát len pod skratkou PEG, je chemikália na báze ropy, ktorá sa v šampónoch používa na vytvorenie hladkej krémovej textúry. V mnohých prípadoch spôsobila alergické reakcie a kontaktnú dermatitídu.

Dimentikon (PDMS)
Látka známa aj ako polydimetylsiloxán (PDMS). Pri použití v šampónoch vytvára lubrikačný povlak okolo každého prameňa vlasov, dodáva mu lesk a uľahčuje rozčesávanie. Je známe, že spôsobuje kožnú dermatitídu, no znepokojujúcejšie sú správy o tom, že môže mať škodlivé účinky na hormonálny systém.

Vôňa a ftaláty
Bohužiaľ, aj taká nevinná záležitosť, akou je vôňa pridávaná do kozmetických produktov, nemusí byť pre telo príjemná. Sú šampóny, ktorých vôňa má pôvod v rastlinných výťažkoch a esenciálnych olejoch. No častokrát tieto produkty obsahujú ftaláty, ktoré pôsobia ako fixátory vôní. Európska únia v roku 2005 síce zakázala niektoré ftaláty, no nie všetky, pričom spôsobujú podráždenie, svrbenie, vyrážky, dokonca alergiu.

Pokiaľ sa týmto látkam chcete vyhnúť, sledujte nás aj zajtra, uvedieme si príklady bezpečných surovín a látok a taktiež konkrétne recepty a formulácie.