POSTUP NA VÝROBU SÓJOVEJ SVIEČKY

Naspäť31. 10. 2019 Návody

Ako postupovať pri výrobe sójovej sviečky?

V prvom rade je potrebné zvoliť si:

- veľkosť nádoby, do ktorej budete sviečku liať – môžete použiť napr. naše sklenené kelímky alebo buďte kreatívni a zrecyklujte staré nádoby z komory ;-) ozdobnými technikami sa nechajte inšpirovať od našich kamarátov creActívcov :-) - správnu veľkosť knôtu - môžete si zvoliť bavlnený voskovaný alebo drevený knôt, ktorý pri pálení vydáva zvuky praskajúceho dreva;
- vôňu do sviečky;
- farbu alebo glitre;
- dôležitou pomôckou pri výrobe sójových sviečok je teplomer! Keďže každý vosk má iné odporúčané teplotné rozhranie, je dôležité si správnu teplotu ustrážiť.

Postup je jednoduchý:

1. Vo vodnom kúpeli si zohrejte vosk na odporúčanú teplotu a nechajte klesnúť na teplotu liatia.
2. Do nádoby na sviečku prilepte lepidlo knôt.
3. Ak chcete do sviečky pridať vôňu (vonný alebo esenciálny olej), farbu alebo glitre, štandardne platí, že by teplota vosku mala byť pod 60 ̊C. Každý vosk má stanovené iné percento odporúčanej dávky vôní, pohybujú sa od 8 do 10%. V prípade farby a glitrov (všetky naše ekoglitre sú vhodné do sójových sviečok) to už závisí od Vašej požadovanej predstavy. Využite aktuálnu akciu na naše základné farby do sviečok.
4. Pri liatí vosku do nádoby je dôležité aj napriek prilepenému knôtu podržať ho vo zvislej polohe, aby sa správne zafixoval.
TIP: aby ste sa nemuseli obávať, či Váš knôt bude rovný, prelepte cez nádobu lepiacu pásku, do jej stredu vystrihnite dierku, cez ktorú prepcháte knôt, ktorý takto udržíte vo zvislej polohe a po zatuhnutí sviečky pásku odstráňte.
Pozn.: Vosk nelejte priamo na knôt! Zároveň lejte pomaly, aby sa zabránilo tvorbe vzduchových bublín, ktoré môžu spôsobiť aj nerovnomerný povrch sviečky.
5. Sviečku nechajte zatuhnúť pri izbovej teplote minimálne na 24 hodín.
6. Máme tu ešte jeden TIP: keď pálite novú sviečku prvýkrat, nechajte ju horieť dostatočne dlho, t.j. dovtedy, kým nie je rozpustený celý vrch sviečky. Pri pravidelnom krátkom pálení veľkej sviečky sa Vám totiž vytvorí tzv.tunel – vosk sa totiž roztaví len v okolí knôtu a sviečka sa vám rýchlo vypáli, pričom v nádobe ostane po okrajoch väčšina vosku.
7. Pokojne experimentujte a skúšajte pridávať do sviečok napríklad aj bylinky, ako to robí aj naša zákazníčka: 


Zdroj: Bylinkové sviečky (facebook)

8. Je tu ešte jedna zaujímavá forma pálenia vosku, tzv. ohrievače vosku. Tu je príprava úplne jednoduchá. Postup je identický ako pri tvorbe samotných sviečok, akurát, že potrebujete iba silikónovú formu s menšími tvarmi, do ktorých ponalievate vosk. Po jeho zatuhnutí vložíte kúsok do hornej časti ohrievača, v spodnej časti zapálite sviečku, ktorá sójový kúsok roztopí a priestorom sa vplyvom tepla šíri príjemná vôňa. Táto forma slúži najmä na prevoňanie miestnosti, no aj samotné svetlo v ohrievači má príjemný a upokojujúci efekt.Budeme radi, ak sa s Vašimi výtvormi s nami podelíte či už na Facebooku alebo nám ich zašlete na náš mail info@handymade.sk.
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.