RASTLINNÉ MASLÁ V KOZMETIKE

Naspäť17. 02. 2020 Články
Tento týždeň sa pozrieme na zúbky maslám 🔎
Ako iste viete, v ponuke máme široký výber masiel od tých najznámejších a najpoužívanejších (kakaové, bambucké) až po menej známe vegánske (napr. murumuru, kokum). Nejdeme sa teraz zaoberať konkrétnymi charakteristiami jednotlivých masiel, ale ich podstatou a taktiež ich prívlastkami, ako je rafinované, nerafinované, lisované za studena, deodorizované.

Myslíme si, že okrem konkrétnych zdrojov výživných látok je pre Vaše potreby rovnako dôležitá aj informácia o stupni spracovania daného masla.

Čo teda vlastne je to rastlinné maslo?

Veľmi zjednodušene je to v podstate výťažok z plodov, ako sú semená, jadrá, fazule či orechy, ktoré majú „mastný“ základ. Maslo sa pri kontakte s pokožkou topí a predstavuje zmäkčujúcu a hydratujúcu zložku. Môžu sa používať samostatne alebo ako súčasť formulácií na výrobu krémov, telových mliek a iných produktov starostlivosti o pokožku a vlasy. Okrem hydratácie a výživy prispievajú častokrát vo vašich produktoch aj k stabilite, viskozite, či dokonca tvrdosti.

Čo všetko môže obsahovať maslo?

Vačšina masiel má v sebe obsiahnuté v rôznych pomeroch a kombináciách nasledovné zložky, ktoré zároveň určujú aj spôsob či oblasť využitia toho ktorého masla:

👉 ESENCIÁLNE MASTNÉ KYSELINY
- vytvárajú a udržujú prirodzenú olejovú bariéru pokožky
- hydratujú pokožku, čím zabraňujú predčasnému starnutiu a udržujú jej mladistvý vzhľad
- vyživujú bunky a chránia pokožku tvorbou antimikrobiálnej bariéry
- zabraňujú, príp. eliminujú stratu vody cez pokožku

👉 VITAMÍNY
- zabraňuje starnutiu pleti, zároveň vylepšuje kondíciu pokožky, minimalizuje výskyt vrások a stareckých či pigmentových škvŕn
- chráni pred nepriaznivými účinkami UV žiarenia
- vyživuje vlasy a pokožku, zároveň tiež efektívne pôsobí proti vypadávaniu vlasov a tvorbe lupín
- znižuje opuchy, začervenania a citlivé prejavy na pokožke

👉 PROTEÍNY
- opravujú a vytváranú nové bunky a tkanivá
- prispievajú k imunite vlasov a pokožky

👉 MINERÁLY
- chránia pokožku a vlasy pred vonkajšími deštrukčnými vplyvmi
- regulujú tvorbu mazu a vlhkosť
- podporujú rast silnejších vlasov
- exfoliujú pleť

👉 ANTIOXIDANTY
- zlepšujú krvný obeh a metabolizmus
- zlepšuje kondíciu a zdravie pokožky
- posilňuje vlasy a zabraňuje ich vypadávaniu

👉 POLYFENOLY
- vykazujú fotoprotektívne vlastnosti (ochraňujú pokožku a vlasy pred degeneratívnym pôsobením UV žiarenia)
- majú antioxidačné účinky
- zabraňujú rozkladu kolagénu, čím obnovujú pružnosť pokožky
- zvyšujú úroveň vlhkosti pokožky aj vlasov

👉 FYTOSTEROLY
- ich hlavnou úlohou je udržiavať štruktúru buniek, čím pomáhajú hojeniu rôznych deštrukcií kože, ako sú dermatitída, psoriáza, akné, popáleniny, jazvy, rany, majú teda ako regeneračné, tak aj protizápalové účinky

👉 TOKOFEROL
- má prírodné konzervačné vlastnosti
- má protizápalové účinky
- urýchľuje hojenie rán a regeneráciu tkanív

Ešte predtým, ako sa pustíme do charakteristiky procesov extrakcie masiel, sú tu isté „technické“ a kvalitatívne informácie, ktoré by ste mali o maslách vedieť.

🌿 KONZISTENCIA
Nie všetky rastlinné maslá majú tuhú konzistenciu, akú si pri masle prirodzene predstavíme. To ešte neznamená, že sú pokazené. Napríklad také avokádové maslo má pri izbovej teplote formu kaše. Niečo ako hummus. Pritom kakaové maslo je zas tak tvrdé, že by ste ho mohli strúhať na strúhadle ako parmezán.
Práve ich konzistencia môže výrazne ovplyvniť výsledný produkt a v prípade, že chcete v overenom recepte zameniť ingrediencie, je potrebné mať na zreteli práve tento aspekt.

🌿 FARBA/VÔŇA
Farba a vôňa sú bezpochyby prvé aspekty, ktoré pri výbere masla intuitívne hodnotíme. Maslá sú však buďto bez zápachu alebo len s veľmi miernou arómou, zvyčajne sladkou, orechovou alebo charakteristickou pre rastlinný materiál, z ktorého pochádzajú.
Farebne sa líšia výrazne v závislosti od prirodzenej farby orechov, semien, či jadier, z ktorých sú extrahované. Bambucké maslo má prirodzenú slonovinovú farbu, avokádové maslo má jemné zelenkavé tóny a vegánske maslá ako bacuri či kombo sú až kakaovo tmavé, pričom paradoxne kakaové maslo je žltkasté :-)

🌿 ABSORPCIA
Podobne je to aj s absorpciou masla do pokožky. Nie všetky maslá zanechávajú mastný efekt a je potrebné ich vmasírovávať aj niekoľko minút, aby sme zabezpečili ich kompletné vsiaknutie.
Sú maslá, ktoré sú ľahké, mäkké a rýchlo sa vstrebávajú do pokožky, ale zanechávajú hladký, hodvábny povrch (napríklad kokum, cupuacu, kakaové maslo). Na druhej strane sú aj maslá, ktoré zanechávajú na pokožke silnú zvlhčujúcu bariéru. Tieto sa neodporúčajú na precitlivelú pokožku, ktorá je akneózna.

Pre vyššie uvedené kritériá je tiež dôležité uvedomiť si, že maslá sú výsledkom extrakcie čisto prírodných surovín, preto ich konzistencia, farba, či vôňa sa môžu od šarže k šarži líšiť, samozrejme len do istej povolenej miery. Pri každom masle na našom eshope nájdete aj priložený atest, ktorý obsahuje práve namerané hodnoty danej šarže.
To, aké maslo si vyberiete do svojej receptúry, je samozrejme otázkou osobnej preferencie, ale dôležité je si vopred uzrejmiť aj zámer, čiže výsledný efekt produktu. Napríklad ľahké maslo s rýchlou absorpciou a bez mastného zvyšku by bolo výbornou voľbou pre mastnú pokožku alebo vlasy, pretože by rýchlo preniklo pokožkou a vlasmi bez upchávania pórov. Na druhej strane husté, hlboko hydratačné maslo má lepší efekt na ošetrenie suchej a poškodenej pokožky alebo vlasov.

Odporúčanie 👌
Aby si maslo uchovalo svoje pôvodné vlastnosti čo najdlhšie (v rámci svojej uvedenej trvanlivosti), je potrebné skladovať ho aj doma v správnych podmienkach. Tými sú chladné tmavé miesto, pričom maslo je potrebné mať uschované vo vzduchotesnej nádobe.

Ak maslá používate pre svoje osobné potreby alebo s nimi pracujete pri výrobe produktov starostlivosti o pleť, iste sú Vám známe tieto prívlastky:
👉 organické/BIO
👉 rafinované maslo
👉 nerafinované maslo
👉 deodorizované

🍀 Nerafinované maslo vzniká extrakciou z plodov bez použitia chemikálií a konzervačných látok. Je možné extrahovať ho kombináciou tradičných ručne vyrábaných metód a metódou mechanického lisovania. V tomto prípade môžeme povedať, že sa jedná o surové maslo. Je to najkvalitnejší stupeň spracovania, pri ktorom ostávajú v masle obsiahnuté všetky pôvodné vitamíny, látky a mastné kyseliny. Maslo si tiež zachováva prirodzenú vôňu. Prirodzene, maslo má oproti iným formám spracovania aj primerane kratšiu minimálnu trvanlivosť, ktorú ako sme už spomínali je možné udržiavať práve odporúčaným spôsobom skladovania. Po uplynutí minimálnej trvanlivosti (pri správnom skladovaní) dochádza k oveľa rýchlejšiemu procesu zmeny fyzikálnych vlastností než je to pri maslách spracovaných chemickou cestou.
V našej ponuke môžete nájsť niekoľko druhov nerafinovaných masiel.

🍀 Nerafinované maslo je teda najkvalitnejším stupňom spracovania, no za najkvalitnejší stupeň sa považujú maslá nerafinované organické alebo aj nerafinované BIO. Ak Vám teda záleží na tom, aby ste mali k dispozícii to najlepšie a najvýživnejšie maslo, je potrebné sledovať aj tento aspekt.
Označenie BIO alebo organické spĺňajú tie maslá, ktoré sa extrahujú z plodov zberaných v ekologických poľnohospodárstvach spĺňajúcich prísne ekologické kritériá alebo tiež z tzv. divého zberu (wild harvest), kedy sa plody zberajú na miestach, ktoré sú považované za ekologicky čisté (napríklad amazonské pralesy). Tieto maslá zvyknú byť aj certifikované.

🍀 Rafinované maslo býva zvyčajne pripravované hexánom alebo inými ropnými rozpúšťadlami, pričom sa zvykne rovno aj konzervovať. V značnej miere stráca pôvodné výživové hodnoty, mení sa aj jeho konzistencia a štruktúra, rovnako aj farba a vôňa.
Výborným príkladom pre porovnanie je práve bambucké maslo, kde môžete už voľným okom vidieť rozdiel. Hoci v dnešnej dobe výrazne rastie záujem o nerafinované a organické verzie rastlinných masiel, aj rafinované maslá majú svoje výhody. Síce sú menej výživné, ale stále obsahujú cenné látky, len v nižšej miere, zato majú dlhšiu trvanlivosť a aj po jej uplynutí sa maslá dajú ešte bez obáv použiť. Ak potrebujete doplniť hydratačnú zložku do svojho produktu práve v podobe bambuckého rafinované masla, zaručí Vám účinnú zložku, produkt Vám nezafarbí a neprevonia pre niekoho neželaným zápachom a vzhľadom k dlhšej záruke Vám neskráti trvanlivosť Vášho výsledného produktu.

🍀 V prípade kakaového masla sa môžete stretnúť aj s prívlastkom DEODORIZOVANÉ. Nakoľko sa jedná o maslo, ktoré má výraznejšiu vôňu, dopyt po menej voňavej verzii si vyžiadal aj takúto úpravu. Žiaľ, aj v tomto prípade nedošlo procesom deodorizácie len k odstráneniu vône, ale vplyvom tepelných úprav aj k zmene farby a výživových hodnôt. Ako pri rafinovanom bambuckom masle, aj kakaové deodorizované maslo má podobné výhody pre spracovanie.



Článok pre Vás pripravila

Martina Oboňová



Zdroje:
https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-butters.html