SLSA

Naspäť21. 08. 2019 Články
Skratka pre Sodium lauryl sulfoacetate. Hm, znie to tak chemicky, že? 

A predsa sa tejto látky netreba obávať, pretože je čisto prírodná – získava sa totiž z mastných kyselín kokosového a palmového oleja.
Áno, nejde o „ručné vyžmýkanie čerstvého kokosového orecha“, je potrebné ten kokos prehnať istým procesom.
No vzniká tak látka, ktorá je šetrná k životnému prostrediu a je biologicky odbúrateľná.
(A spĺňa podmienky certifikačnej spoločnosti ECOCERT).

Táto surovina sa nazýva surfaktant alebo aj tenzid – povrchovoaktívna látka. Všetky tieto tri pojmy označujú tú istú látku, akurát, že surfaktant vznikol z francúžstiny, tenzid z angličtiny a povrchovoaktívna látka je už poslovenčený názov.


Zdroj: https://www.humblebeeandme.com

Čo to vlastne v praxi znamená? 

Predstavte si, že by ste si mastné ruky išli umývať čistou vodou. Voda mastnotu z rúk nedostane, pretože tá vytvorí na vašej pokožke film, cez ktorý neumožní vode prejsť. Molekuly tenzidu sú ale sčasti lipofilné (dobre sa rozpúšťajú v tukoch) a sčasti hydrofilné (dobre sa rozpúšťajú vo vode), dokážu znižovať povrchové napätie na fázovom rozhraní voda-olej. To znamená, že tenzid zníži povrchové napätie vody ako rozpúšťadla, voda sa už len tak nekotúľa po mastnej ruke, ale naviaže na seba špinu, a tým ju krásne z pokožky zmyje :-) Okrem toho, ak zvolíte správnu koncentráciu, pôsobí na očistný proces ako mydlo, akurát, že nenarúša pH pokožky tak ako mydlo.
Dokonca jej molekuly sú dostatočne veľké, takže neprenikajú cez pokožku ani sliznice a nedráždia tak ako samotné mydlo.

Navyše v tomto procese vytvárajú krásnu penu, a práve preto sa používajú na výrobu tekutých a tuhých šampónov, kondicionérov, sprchových gélov, šumivých bômb či peny do kúpeľa, umývačov riadu.


Zdroj: https://www.humblebeeandme.com


V našej ponuke nájdete SLSA v 100 g, 500 g a 5 kg balení.

Prečítajte si a vyskúšajte aj recept na tuhý šampón so SLSA.