VÝROBA SVIEČOK

Sójový vosk, Golden Wax 464 500 g

Skladom: 343 bal.
Kód produktu: SV003_500
INCI:
Krajina pôvodu: USA
Dátum minimálnej trvanlivosti:
Šarža: 093022
Jednotková cena: 9,98 € / kg

4,99 € s DPH

Popis produktu

Sójový vosk, Golden Wax 464

Sojový vosk GoldenWax 464 je prírodný sójový vosk. Jedná sa o ekologickú alternatívu vosku používaného na výrobu sviečok, ktorá má hneď niekoľko výhod. Na rozdiel od parafínu nesteká, horí raz tak dlho, oveľa menej dymí a navyše ho očistíte pomocou teplej vody a mydla. Nevytvára tzv. mrznúce kvety a mokré stopy, po stuhnutí je jednotný. Golden Wax 464 drží výborne vôňu a má výbornú priľnavosť ku sklu. Vosk je vyrobený zo sójových bôbov, ktoré sú GMO, v samotnom vosku však GMO nie je prítomné (je namerané iba v proteínoch). Topí sa už pri teplote 45 - 49 °C , takže vo veľkých horúčavách môže byť mäkší. 

Pred tým, ako sa do výroby sviečok alebo vonných voskov pustíte, si podrobne naštudujte postup výroby a každú novú kombináciu (či už nádoby, knôtu, vône, farby, prípadne zmesí rôznych voskov) si vyskúšajte na jednej malej sviečke a urobte test horenia. Až keď bude výsledok horenia plne uspokojivý, pustite sa do výroby sviečok vo väčších množstvách. Predídete tak zbytočnému sklamaniu a znehodnoteniu veľkého množstva materiálu.

Ako roztopiť vosk: Vosk odporúčame roztopiť a udržiavať v teple pri teplote okolo 70°C. Dôležité je priebežné miešanie počas topenia, aby nedošlo k jeho pripáleniu. Tesne predtým, ako sa vosk úplne roztopí sa odporúča znížiť silu ohrevu. Vyhnite sa dlhšiemu ohriatiu vosku nad 90°C.

Ako zafarbiť vosk: Pokiaľ chcete vosk farbiť pomocou špeciálnych farbív do sviečok, odporúčame chvíľkovo teplotu vosku zvýšiť, aby sa farbivá správne rozpustili a rozmiešali. Ideálne je zamiešať farbivo s malým množstvom vosku, ktorý sa zohreje na 85 - 90°C a dobre rozmieša. Následne sa táto zafarbená časť vmieša do chladnejšieho vosku, zahriateho na 45 - 60°C, opätovne dávajte pozor na poriadne rozmiešanie a zapracovanie farbiva do vosku. Farbivo musí byť rovnomerne rozmiešané.

Ako pridávať vône: Vôňu sviečkam môžete pridať použitím esenciálnych alebo vonných olejov, prípadne ich kombináciou. Pred použitím samotných vôní si overte, že sú plne rozpustné v olejoch (všetky vône z našej ponuky sú použiteľné do sviečok a sú rozpustné v olejoch). Jej množstvo záleží od typu použitej vône. Vo všeobecnosti platí, že vonné oleje sú oveľa koncentrovanejšie a teda ich stačí pridať menšie množstvo ako esenciálnych olejov. Vonné oleje sú už namiešané vonné kompozície, pričom esenciálne oleje sú čisté jednodruhové vône, ktoré pre dosiahnutie ideálneho výsledku odporúčame miešať. Viac o rozdiele medzi vonnými a esenciálnymi olejmi sa dočítate v článkoch Vonné oleje a Esenciálne oleje. Neodporúčame pridávať viac ako 8 - 10 % vonných zložiek. Vonné zložky je ideálne pridávať pri teplote okolo 65°C.

Ako vybrať správny knôt: Optimálna veľkosť knôtu závisí od rozmerov použitej nádoby. Všeobecne platí, že nádoby s väčším priemerom potrebujú silnejší knôt, alebo použitie viac ako jedného knôtu. Navyše, zmesi rastlinných voskov majú oveľa vyššiu viskozitu ako parafínové vosky a preto potrebujú silnejšie horiace knôty. Veľmi dôrazne upozorňujeme, že kombináciu každého knôtu, nádoby a vosku je potrebné riadne otestovať predtým, ako sa pustíte do výroby sviečok. Keďže horenie knôtu ovplyvňuje okrem priemeru nádoby a typu použitého vosku aj druh a množstvo pridaných farbív, nevieme zaručiť správne a bezproblémové horenie pre každú kombináciu. Konečný výber knôtu by mal byť vždy potvrdený individuálnym testovaním zákazníka. Odporúčame vykonať prvý test iba s čistým voskom a pokiaľ ste s výsledkami horenia spokojní, pridávať postupne rôzne koncentrácie vôní a farbív. Veľmi užitočné je tiež uchovávanie jednotlivých vzoriek počas určitej doby, aby ste sa k jednotlivým kombináciám mohli po čase vrátiť.

Liatie vosku: Roztopený a zohriaty vosk, doplnený o želané vône a farby, odporúčame liať pri teplote 45 - 60°C do predhriatych nádob. Konkrétnu teplotu liatia vosku treba prispôsobiť teplote v miestnosti a tiež tomu, či nádoby na sviečky predhrievate alebo nie. Avšak čas, počas ktorého je vosk zahratý na vyššiu teplotu by sa mal minimalizovať - predídete tým strate vrchných tónov vašich vôní a tiež vzniku prasklín a dutín počas chladnutia.

Chladnutie vosku: Po naliatí vosku do nádoby s knôtom je potrebné ho nechať postupne vychladnúť. Prudké ochladenie môže spôsobiť vznik prasklín a dutín. Sviečku necháme postáť aspoň 24 hodín pred jej prvým zapálením. V prípade, že sa vám na povrchu sviečky vytvorí prasklina alebo dutinka (prepadne sa stred), sviečku dokončite naliatím malého množstva roztopeného vosku na povrch alebo zohriatím povrchu sviečky pomocou teplovzdušnej pištole

Viete, prečo je rastlinný vosk lepšou alternatívou, či ako si vyrobiť prírodnú sviečku a aké sú jej výhody? Navštívte náš blog a dozviete sa viac: Výroba sviečok

Bližšie informácie o kvalite výrobku nájdete v ateste, ktorý aktualizujeme vždy s novou šaržou.

Všetky dodávané suroviny sú v kozmetickej kvalite, nevhodné na vnútorné použitie. Pri manipulácii používajte vhodné ochranné prostriedky.