Vitamín B - B3 a B6

Naspäť10. 02. 2020 Články
V téme o vitamínoch v kozmetike pokračujeme aj tento týždeň. Dnes sa budeme venovať vitamínom skupiny B.

Podobne ako to bolo pri vitamíne E, ktorý tvorí v prírode skupina ôsmich takzvaných tokoferolov, rovnako tak aj vitamín B tvorí skupina viacerých vitamínov B - B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12, ktoré pracujú ako komplex, ale dajú sa využiť aj individuálne.

Pre potreby kozmetiky sa najčastejšie používajú vitamíny B3 a B6.Vitamín B3, ktorý sa vyskytuje v podobe niacínamidu alebo kyseliny nikotínovej, má veľmi podobné účinky na pokožku ako vitamín C. Obnovuje pokožku, znižuje hyperpigmentáciu, zlepšuje vzhľad pokožky, či už je oslabená procesom starnutia alebo je poškodená či začervenaná a citlivá vplyvom rôznych kožných ochorení ako akné, mierna psoriáza, či dermatitída. Niacínamid môže tiež zmierniť a do istej miery pomôcť viditeľne opraviť poškodenie ultrafialovým svetlom, ako aj eliminovať negatívne vplyvy rôznych typov látok, ktoré znečisťujú ovzdušie.
Veľkým benefitom tohto vitamínu v porovnaní s ostatnými prospešnými a výživnými aditívami (nielen vitamínmi) je jeho stabilita (fyzikálna a chemická) voči vplyvu tepla a svetla.

Poznámka: ak si pamätáte, v príspevku o vitamíne C sme spomínali, že ako 100%ná kyselina L-askorbová je veľmi prospešná pre pokožku, snáď najviac zo všetkých vitamínov používaných v kozmetike, ale jej stabilita vplyvom vonkajších faktorov „kolíše“, preto sa stabilizuje dodaním vitamínu E. Naproti tomu vitamín B3 takúto podporu nepotrebuje.


Je bezpečné použiť oba vitamíny v jednej formulácii?

V minulosti vedecké výskumy poukazovali na isté obavy zo spoločného použitia vitamínu C a B3 vo formuláciách. Týkali sa veľmi zvýšeného pH – vplyvom kyseliny L-askorbovej sa B3 premení na kyselinu nikotínovú, čím výrazne stúpne hodnota pH vo formulácii a môže spôsobiť začervenanie pokožky. Jedná sa o pravdivú skutočnosť, ale našťastie k nej dochádza iba za podmienok, kedy by formulácia bola vystavená príliš vysokému teplu, aj to po dlhú dobu.
Nie je sa teda čoho obávať, ak nájdete kozmetický produkt alebo formuláciu, v ktorej figuruje kombinácia vitamínu C a vitamínu B3, pretože za ideálnych podmienok zvyšujú svoje pozitívne účinky 😉Vitamín B6, nazývaný aj pyridoxín HCl (pyridoxín hydrochlorid - je to hydrochloridová soľ vitamínu B6), dostal v zdravotníckej praxi veľavravný prívlastok „vitamín na nervy“, ktorý jasne vypovedá, na čom má táto forma vitamínov skupiny B najväčšiu zásluhu – na látkovej premene, funkčnom metabolizme, správnej funkcii nervového systému a imunity, či ako pomoc pri vyčerpaní a únave.
Čo sa týka fyzikálnych a chemických vlastností, vitamín B6 je rozpustný vo vode a rovnako ako už spomínaný vitamín B3 (niacín amid) je stabilný na svetle aj kyslíku, pričom sa odporúča pridávať ho do formulácií pri teplote nižšej ako 40 ̊C (používa sa od 0,05% do 0,3%).
Hoci všetky Béčka patria do jedného komplexu, účinky jednotlivých foriem sa líšia. Tak ako vitamín B3 má podobné účinky ako vitamín C a v podstate ho svojou účinnosťou dopĺňa vo výžive, elasticite a znižovaní hyperpigmentácie pokožky, tak vitamín B6 má svoju hlavnú funkciu v regulácii kožného mazu:
👍 vyrovnáva úroveň mazu
👍 znižuje nadmernú mastnotu
Vo vlasových prípravkoch zas plní tieto funkcie:
👍 podporuje zdravý vzhľad vlasov
👍 zvyšuje účinok prípravkov proti lupinám
Využiť ho teda môžete pridaním ako do vlasových prostriedkov, tak aj do čistiacich prostriedkov (kúpeľov, mydiel, sprchových gélov).

V našej ponuke nájdete v dvoch baleniach – 10 g a 50 g.

 
Na záver ešte stručný prehľad účinkov ostatných foriem vitamínov skupiny B:
☘️ B5, nazývaný aj panthenol, má výborné hydratačné a protizápalové účinky na pokožku, upokojuje ju a pomáha liečiť drobné poranenia a defekty pokožky. Rovnako tak hydratuje aj vlasy a vlasovú pokožku a poskytuje im vlhkosť.
☘️ B7, nazývaný aj biotín, sa osvedčil aj vo forme výživových tabliet, ale aj v kozmetických prípravkoch na posilnenie vlasov – zlepšuje kvalitu keratínových štruktúr (výborný pre jemné a krehké vlasy).
☘️ B9, alebo aj kyselina listová, všeobecne najväčší účinok má v starostlivosti o starnúcu pokožku, je dôležitá pri tvorbe a oprave DNA.
Posledné dva spomenuté vitamíny sú citlivé na kyslík a pod jeho vplyvom strácajú na stabilite, preto sa odporúča produkty s ich obsahom uskladňovať v airless fľaškách. Samozrejme nič nepokazíte, ak airless fľašky použijete aj v prípade sér s akýmikoľvek vitamínmi 😉

Zdroje:
https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary/skin-soothing/niacinamide.html
https://knowledge.ulprospector.com/9019/pcc-formulating-with-b-vitamins-video/
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.