VYROBTE SI VLASTNÝ PRÍRODNÝ ŠAMPÓN

Naspäť28. 08. 2019 Články
Pokiaľ patríte do skupiny ľudí, ktorí sú citliví na rôzne zložky obsiahnuté v komerčných šampónoch či sprchových géloch (najčastejšie používané sme uvádzali v poslednom článku) alebo jednoducho nechcete riskovať zdravie svojej pokožky a pokožky svojich blízkych, a tiež Vám nie je ľahostajné naše životné prostredie 🌎 inšpirujte sa nižšie uvedenými surovinami, ktoré môžete použiť do svojich doma vyrobených šampónov.

🍀 Kastílske mydlo
Je pomenované podľa regiónu v Španielsku, pretože pôvodne sa táto báza získavala z olivového oleja a živočíšneho tuku. Dnes na trhu nájdete aj vegan verzie, naše kastílske mydlo je napríklad vyrobené z organického slnečnicového a kokosového oleja so zachovaným glycerínom. Obsahuje tiež kyselinu citrónovú.

🍀 Voda
Keďže kastílske mydlo je vysokokoncentrované, je potrebné ho riediť s vodou. Do kozmetických produktov je ideálna demineralizovaná alebo destilovaná voda.

🍀 Rastlinný olej
Dôležitou výživnou zložkou prírodného šampónu je rastlinný olej. Ten zabezpečuje výživu a lesk vlasov. Samotný výber už necháme na Vás – kokosový, jojobový, mandľový, hroznový, avokádový, argánový – rafinovaný, organický, deodorizovaný. Ponuka je ozaj široká.

🍀 Xantánová guma
Xantánová guma je zahusťovadlo a stabilizátor, ktoré sa bežne používa v potravinách a kozmetike. Je to vedľajší produkt fermentovaných cukrov alebo srvátky s baktériami Xanthomonas campestris. V prírodných šampónoch zabezpečuje žiadanú konzistenciu. V prípade, že v receptoch bude uvedené množstvo, ktoré zmes nezahustí dostatočne, nebojte sa použiť trošku viac.

🍀 Esenciálne oleje
Pár kvapiek kvalitného esenciálneho oleja dodá Vášmu šampónu príjemnú vôňu a v závislosti od výberu môže napríklad slúžiť v boji proti lupinám alebo pôsobiť na rast vlasov. Pokiaľ máte potrebu silnejšej arómy a máte odskúšanú esenciu, ktorá Vám nespôsobuje alergickú reakciu, môžete si recept upraviť a zvýšiť dávku esenciálneho oleja. Chcete ešte o niečo výživnejšiu zložku? Vyskúšajte použiť namiesto esenciálneho oleja CO2 extrakty.

🍀 Bylinky
Sušené či čerstvé, môžete použiť oboje. Vášmu šampónu dodajú jemnú vôňu a ich výluh zároveň môže pomôcť pri liečbe problémov s vlasmi (vypadávanie, lupiny, lámavé či suché vlasy). Pred pridaním do mydla vylúhujte bylinky v malej šálke vriacej vody a sceďte.

Sledujte náš blog, dnes pribudnú aj recepty, ktorými sa môžete inšpirovať pri výrobe vlastnej kozmetiky
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.