Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Domáci pleťový krém

Naspäť30. 12. 2021 Návody

Pleťový krém do každého počasia ochráni vašu pleť pred nečistotami z ovzdušia.

 

Pripraviť si denný pleťový krém môžete aj z pohodlia domova. Vyskúšajte recept pre začiatočníkov, ktorý kombinuje základné suroviny nevyhnutné na vytvorenie krémovej emulzie alebo sa inšpirujte návrhmi, ako obmeniť domáci pleťový krém, či ho obohatiť o aktívne látky.

Mladá žena si s úsmevom nanáša na tvár domáci pleťový krém z prírodných ingrediencii.

DOMÁCI PLEŤOVÝ KRÉM - SUROVINY

A – vodná fáza

5 %      Glycerín
80 %    Destilovaná voda

B – olejová fáza

10 %    Pistáciový olej
4 %      Olivem 1000

C – fáza chladnutia

1 %      Euxyl PE 9010 - konzervant

 

DOMÁCI PLEŤOVÝ KRÉM - POSTUP

 

1.    Všetky pomôcky a nádoby, ktoré prídu do styku so surovinami či výrobkom, vydezinfikujte.
2.    V nádobe zmiešajte odváženú vodu a glycerín. V druhej nádobe zmiešajte olej a emulgátor.
3.    Nádoby zakryte alobalom a zohrievajte vo vodnom kúpeli, kým sa emulgátor nerozpustí. Olivem 1000 sa topí pri zhruba 70 °C.
4.    Skontrolujte, či obe fázy majú približne rovnakú teplotu a vlejte vodnú fázu do olejovej. Hneď začnite mixovať ponorným tyčovým mixérom zhruba 1 minútu.
5.    Počas chladnutia môžete každých pár minút domáci pleťový krém znova premixovať, chladnutím bude krém mierne tuhnúť.
6.    Pridajte konzervant až teplota zmesi poklesne pod 30 °C a dôkladne premiešajte.

 

DOMÁCI PLEŤOVÝ KRÉM A TIPY PRI VÝROBE

 

Pred tým, než vodnú fázu vložíte do vodného kúpeľa, poznamenajte si jej hmotnosť. Počas zahrievania sa aj napriek zakrytiu nádoby môže časť vody odpariť, preto chýbajúcu vodu môžete po dokončení zahrievanie doplniť. Neklaďte však horúcu kadičku či inú nádobu priamo na váhu, teplo by mohlo váhy poškodiť či spôsobiť odchýlky pri meraní. Použite podložku či tanierik, na ktorý horúcu nádobu položíte.

 

Pokiaľ chcete predĺžiť čerstvosť použitého rastlinného oleja a oddialiť jeho zoxidovanie, môžete po vychladnutí pridať do krému aj vitamín E. Vďaka antioxidačným vlastnostiam pomáha vitamín E spomaliť proces oxidácie, nejedná sa však o konzervant (nepôsobí proti mikroorganizmom). Pokiaľ však domáci pleťový krém plánujete vyrábať v menších dávkach, ktoré viete rýchlo spotrebovať, nemusíte vitamín E pridávať pokiaľ ho práve nemáte v zásobe.

 

Ak chcete urýchliť proces chladnutia, môžete kadičku s premixovanou emulziou vložiť do studeného vodného kúpeľa na ochladenie. Je tu však riziko, že náhly pokles teplôt môže spôsobiť zrazenie krému a rozpad emulzie, preto túto metódu použite iba vtedy, ak máte istotu, že je emulzia stabilná (už po prvom mixovaní domáci pleťový krém mierne zhustol a voda sa neoddeľuje od oleja).

Domáci pleťový krém v bielej plastovej nádobe drží ženská ruka pred béžovým pozadím.

DOMÁCI PLEŤOVÝ KRÉM A JEHO ZLOŽENIE

 

V recepte na domáci pleťový krém sú použité iba základné suroviny nevyhnutné na vytvorenie emulzie, preto je vhodný aj pre začiatočníkov. Poznanie vlastností konkrétnych surovín vám však pomôže pochopiť ich rolu v pleťovom kréme, a tým aj spôsoby, ako ich obmeniť.

 

GLYCERÍN

 

Medzi látky, ktoré prirodzene zvlhčujú pleť, sa radí práve glycerín. Ide o sirupovitú priezračnú tekutinu, ktorá je bežnou súčasťou mnohých druhov kozmetiky, akým je aj domáci pleťový krém. Keďže ide o alkohol, je glycerín dobre rozpustný vo vode a pridáva sa práve do vodnej fázy.

 

OLIVEM 1000

 

Veľmi bežným emulgátorom pre domáci pleťový krém, ale aj iné výrobky, je Olivem 1000. Jeho úloha je spojiť vodné a olejové zložky produktu dokopy a vytvoriť stabilnú emulziu. Vzhľadom pripomína nastrúhaný vosk a pridáva sa vždy do olejovej fázy, kde je ho nutné rozpustiť pri vyšších teplotách.

 

Pomocou emulgátoru môžete mierne regulovať tuhosť a tekutosť vášho krému. Pokiaľ chcete domáci pleťový krém, ktorý konzistenciou skôr pripomína pleťové mlieko, siahnite po nižších dávkach emulgátoru. Naopak váš produkt zahustia vyššie percentuálne obsahy Olivem 1000.

 

PISTÁCIOVÝ OLEJ

 

Olej z pistáciových orieškov je známy vysokým obsahom vitamínu E. Spomínaný vitamín slúži ako antioxidant a pomáha pri regenerácií pokožky. Okrem toho je pistáciový olej bohatý na minerálne látky a domáci pleťový krém ho obsahuje aj preto, že pomáha pokožku hydratovať a bojovať proti prejavom starnutia. Ocení ho najmä suchá pokožka, ale je vhodný aj pre ostatné druhy pleti.

 

Pokiaľ sa vám pleťový krém zdá príliš mastný, stačí znížiť obsah oleja, zhruba na 8 %. Určité množstvo oleja v kréme však prítomné byť musí, bez neho by sa už nejednalo o krém. Naopak, ak by vaša pokožka ocenila intenzívnejšie premastenie, môžete zvýšiť podiel oleja v recepte. Vyskúšajte variantu s 15 %, prípadne 20 %.

 

EUXYL PE 9010

 

Domáci pleťový krém obsahuje ako konzervant práve Euxyl PE 9010. Pridáva sa do fázy chladnutia, aby vyššie teploty nespôsobili jeho deaktiváciu. Pôsobí proti plesniam, kvasinkám a hubám v širokom rozsahu pH, preto je vhodný aj pre domáci pleťový krém.

 

Bez konzervantu by váš domáci pleťový krém vydržal iba niekoľko dní, než by sa pokazil a pomnožili by sa v ňom mikroorganizmy. Čerstvosť výrobku môžete okrem konzervantu predĺžiť jeho skladovaním v chladničke a mimo dosahu slnečného svetla. Minimalizovať kontakt zo vzduchom a zvyškom výrobku vám umožnia airless fľaše, ktoré možno použiť na ľahšie krémy. Nebudete tak naberať váš domáci pleťový krém prstami a obmedzíte tak kontamináciu zvyšku produktu.

 Žena si natiera na ruky domáci pleťový krém z prírodných zložiek.

DOMÁCI PLEŤOVÝ KRÉM A JEHO OBMENY

 

Hoci recept na domáci pleťový krém obsahuje iba základné suroviny, o to väčší priestor tu je, aby ste si recept upravili podľa vašich potrieb. Môžete si domáci pleťový krém prispôsobiť vzhľadom na typ pleti či doň pridať aktívne látky na starostlivosť o pokožku.

 

RASTLINNÉ OLEJE

 

Pistáciový olej nie je jediný, ktorý môžete použiť pri výrobe pleťového krému. K dispozícií je široká škála pleťových olejov od tých rafinovaných až po bio varianty. Olej pre domáci pleťový krém môžete zvoliť vzhľadom na obsah esenciálnych mastných kyselín, vitamínu E či minerálnych látok. Rovnako môžete skombinovať aj viaceré druhy olejov.

 

EMULGÁTOR

 

Na trhu existuje viacero rôznych emulgátor vhodných pre výrobu domácej kozmetiky. Pri zmene emulgátora si však zistite informácie o jeho dávkovaní (v popise produktu) a teplotu topenia. Rôzne emulgátory zároveň stužujú krémové produkty rôzne, preto môžete dosiahnuť mierne odlišnú konzistenciu a viskozitu pokiaľ siahnete po inom emulgátore.

 

HYDROLÁTY

 

Medzi najjednoduchšie zámeny v receptoch patrí náhrada vody hydrolátmi. Domáci pleťový krém obsahuje pomerne veľké množstvo vody, preto môžete všetku alebo časť z nej nahradiť hydrolátom. Avšak pri zahrievaní existuje riziko, že dôjde k strate prchavých látok, ktoré hydrolátom dodávajú vôňu a účinky.

 

VÔNE

 

Pokiaľ máte radi voňavé kozmetické produkty, môžete aj svoj domáci pleťový krém premeniť na jeden z nich. Stačí pridať malé množstvo esenciálneho oleja vo fáze chladnutia. Opäť dodržujte dávkovanie pre príslušné oleje, nakoľko sa jedná o silno koncentrované rastlinné látky, ktoré môžu pôsobiť v nesprávnych dávkach dráždivo.

 

Esenciálne oleje ponúkajú obmedzenejšiu škálu vôni, nakoľko nie všetky rastliny produkujú tieto voňavé oleje. Pokiaľ chcete ovocné či rôzne tropické vône, môžete siahnuť po vonných olejoch pripravovaných synteticky. Rovnako sa pridávajú vo fáze chladnutia a mnohokrát veľmi intenzívne voňajú, preto bude často stačiť aj nižšia dávka než maximálne doporučená.

 

AKTÍVNE LÁTKY

 

V neposlednom rade tu máme aktívne látky, vďaka ktorým mnohé kozmetické prípravky získavajú svoje meno. V tomto prípade sa jedná o skutočne veľmi širokú paletu látok s rôznymi vlastnosťami a účinkami. Mnoho z nich sa často pridáva do fázy chladnutia, môže sa stať, že niektoré nie sú kompatibilné pre použitie v krémoch, preto si preštudujte informácie o ich použití a dávkovaní pred tým, než ich zaradíte do receptu na domáci pleťový krém.

 

KONZERVANTY

 

Domáci pleťový krém kvôli vysokému obsahu vody vyžaduje konzervant, pretože takéto výrobky sú veľmi náchylné na mikrobiálnu kontamináciu. Pokiaľ chcete zameniť konzervant, uistite sa, že bude aktívny aj pri pH výrobku a zároveň je širokospektrálny, čiže poskytuje ochranu pred baktériami, kvasinkami aj plesňami.

 

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.

 

Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.

 

Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

DOMÁCI PLEŤOVÝ KRÉM A ZÁVER

 

Kto z vás už má doma tento pleťová krém? Nikto? Tak si ho vytvorte s nami podľa tohto návodu.

 

V tomtozimnom období je extra hydratácia len výhodou.

 

Ak ste si tento návod s postupom tvorby domáceho pleťového krému vyskúšali, dajte nám vedieť ako sa vám darilo. Budeme sa tešiť.

 

Do zmydelnenia, priatelia.