Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Kondicionér na vlasy v spreji

Naspäť29. 03. 2022 Návody

Na zlepšenie vitality vlasov iba šampón nestačí. Vytvorte si kondicionér na vlasy v spreji podľa nášho návodu.

 

Pohodlné riešenie, ako zbaviť vaše vlasy krepatenia, a zároveň ich vyživiť, je použiť kondicionér v spreji. Jedná sa o leave-in kondicionér, čiže neoplachový kondicionér, ktorý po nastriekaní nechávate na vlasoch. Kondicionér v spreji obsahuje účinnú katiónovú povrchovú aktívnu látku, ktorá slúži na potlačenie krepatenia vlasov.

Žena si aplikuje kondicionér na vlasy v spreji v priestore svojej kúpeľne.

KONDICIONÉR NA VLASY V SPREJI - SUROVINY

 

Na výrobu kondicionéru v spreji nepotrebujete veľa surovín. Jedná sa totiž o jednoduchú emulziu s nízkym podielom oleja, aby nedošlo k zbytočnému zaťaženiu vlasov nadmernou mastnotou. Tekutá konzistencia zas umožní jednoduchú aplikáciu formou spreja.

 

Fáza           INGREDIENCIA              %

A    Demineralizovaná voda           88,80

A    Glycerín rastlinný                   5,00

B    Emulsense HC                        1,00

B    Jojobový olej                         3,00

C    Keratín, 25 % roztok              1,00

C    Euxyl PO 9010 konzervant       1,00

C    EO levanduľa                        0,20

     Fľaša s rozprašovačom

Suroviny vo fľašiach a sáčkoch použité na tvorbu kondicionéra na vlasy v spreji.

KONDICIONÉR NA VLASY V SPREJI - POSTUP

 

1.    Všetky nádoby a pomôcky, ktoré budete používať, vydezinfikujte, napr. vystriekaním etanolom.
2.    Do jednej tepelne odolnej nádoby odvážte vodu a glycerín, dobre premiešajte.
3.    Do druhej tepelne odolnej nádoby odvážte olej a Emulsense HC.
4.    Obe nádoby zakryte alobalom a vložte do vodného kúpeľa, kým teplota surovín nedosiahne 60 °C.
5.    Po dosiahnutí 60 °C, vlejte rýchlo vodnú fázu do olejovej (aby nedošlo k zmene teploty jednotlivých zmesí) a okamžite začnite miešať ponorným tyčovým mixérom.
6.    Počas chladnutia zmes opakovane každých pár minút premiešajte mixérom.
7.    Po ochladnutí na izbovú teplotu, skontrolujte pH výrobku pomocou pH papierikov, ak je pH nižšie ako 4,5, pridajte L-arginín po malých množstvách kým nedosiahnete hodnotu pH v rozmedzí 4,5 až 5,5.
8.    Po úprave pH pridajte keratín, esenciálny olej a konzervant, dobre premiešajte a naplňte do fľaše s rozprašovačom.

Ženy si ľahko rozčesávajú vlasy vďaka kondicionéru na vlasy v spreji.

KONDICIONÉR NA VLASY V SPREJI - TIPY A TRIKY PRI VÝROBE

 

Na nasledujúcich riadkoch nájdete zopár tipov a trikov, ktoré vám uľahčia výrobu kondicionéru v spreji, či vám pomôžu vyhnúť sa nestabilite emulzie.


Dôležité je správne zahriatie vodnej a olejovej fázy na rovnakú teplotu. Pokiaľ jedna fáza bude mať pri zmiešaní s druhou inú teplotu, môže dôjsť k nesprávnemu spojeniu emulzie, ktorá sa potom oddelí naspäť na obe fázy.


Vždy vlievajte vodnú fázu do olejovej a okamžite mixujte ponorným tyčovým mixérom. Nepoužívajte penič mlieka, pretože namiesto tekutej emulzie pre sprej získate penu, ktorá nebude vhodná do rozprašovača. Počas chladnutia zmes pravidelne premiešavajte, aby emulzia zostala spojená.


Suroviny z fázy C pridávajte až po ochladnutí a úprave pH, inak môže dôjsť k ich inaktivácii vplyvom vysokej teploty. pH zvyšujte vždy pridaním L-arginínu, hydroxid sodný ani sóda bikarbóna v spojení s Emulsense HC nefungujú.


Pred použitím je vhodné kondicionér pretrepať. Pri skladovaní na miestach vystavených priamemu slnečnému žiareniu alebo výkyvom teplôt môže dôjsť k narušeniu stability emulzie.

 

KONDICIONÉR NA VLASY V SPREJI - VÝZNAM SUROVÍN

 

Pre prípravu kondicionéru v spreji je dobré poznať význam jednotlivých surovín. To vám umožní nielen ich správne obmeniť, ale aj zmeniť ich pomer tak, aby ste si pripravili kondicionér v spreji na mieru.

 

DEMINERALIZOVANÁ VODA

 

Demineralizovaná voda je základom pre výrobu kozmetických výrobkov. Nepoužívajte bežnú vodu ani prevarenú či prefiltrovanú, ktorá nemá požadované vlastnosti na prípravu kozmetických výrobkov, najmä preto, že obsahuje minerály a iné látky, ktoré by mohli zmeniť pH či spôsobiť nestabilitu kozmetiky.


Čím však destilovanú či demineralizovanú vodu vo výrobku nahradiť môžete sú hydroláty získané parnou destiláciou rôznych bylín. Hydroláty obsahujú cenné prchavé látky pre vlasy, ale zároveň majú aj príjemnú vôňu, preto nimi môžete nahradiť parfumáciu výrobku.

 

GLYCERÍN

 

Glycerín je účinné zvlhčovadlo, ktoré nájdete vo väčšine kozmetických výrobkov. Pomáha udržať vlasy hydratované, čo ocenia predovšetkým suché vlasy. Jedná sa o surovinu rozpustnú vo vode, preto ju vždy pridávajte do vodnej fázy.

 

EMULSENSE HC

 

Emulsense HC je katiónový tenzid, ktorý je priamo určený na starostlivosť o vlasy. Od ostatných tenzidov (či už aniónových, nenabitých či amfotérnych) sa odlišuje kladným nábojom a neschopnosťou tvoriť penu či odmasťovať. Pripomína tak skôr emulgátory. Vďaka svojmu kladnému náboju však skvele zmierňuje záporný náboj vlasov, ktorý spôsobuje ich krepatenie.


Emulsense HC je tenzid vo forme bielych vločiek/úlomkov, ktoré sú rozpustné v olejoch po zahriatí. Aj preto sa vždy pridáva do olejovej fázy, a vďaka jeho emulgačným schopnostiam umožní vytvoriť emulziu s vodou.


Pokiaľ chcete, aby bol váš kondicionér v spreji účinnejší, zvýšte podiel Emulsense HC. Nezvyšujte však jeho obsah nad 2 %, pretože potom bude kondicionér príliš zaťažujúci na vlasy, môže ich zanechať mastné a lepivé na dotyk. Zároveň, vysoký podiel Emulsense HC vo výrobku spôsobí zahustenie a kondicionér nebude tak dostatočne tekutý na použitie v spreji.

 

JOJOBOVÝ OLEJ

 

Olejom poskytujúci vašim vlaso výbornú starostlivosť je jojobový olej. Jedná sa o luxusný olej so všestranným využitím, ktorý nie je príliš mastný, a tak zbytočne nezaťažuje pokožku či vlasy. Jojobový olej je bohatý na vitamíny a minerály, preto skvele vyživuje vlasy a bráni ich krepateniu.


Pokiaľ máte suché vlasy a hľadáte intenzívnejšiu hydratáciu a starostlivosť, môžete zvýšiť podiel jojobového oleja vo výrobku. Avšak, príliš vysoký obsah oleja môže spôsobiť zaťaženie a mastenie vlasov. Jojobový olej vo výrobku, samozrejme, môžete nahradiť akýmkoľvek iným tekutým rastlinným olejom.

 

KERATÍN

 

Keratín je proteín prirodzene sa vyskytujúci v živočíšnych tkanivách, ako sú naše vlasy či nechty. Oslabené vlasy môžu mať nedostatok keratínu, a preto pridanie tejto látky do výrobku umožní rýchlu výživu vlasov.


Pokiaľ práve po ruke keratín nemáte, môžete ho z výrobku vynechať a nahradiť ho demineralizovanou vodou.

 

ESENCIÁLNY OLEJ

 

Jemná a príjemná vôňa levandule pôsobí upokojujúco. Aj preto bola zvolená do nášho tekutého kondicionéru v spreji. Samozrejme, levanduľa nie je jedinou voľbou na poli esenciálnych olejov.


Pokiaľ paleta esenciálnych olejov nie je pre vás dostačujúca, existujú ešte vonné oleje – syntetické vonné látky, ktoré však disponujú širším rozsahom vôni, z ktorých si môžete vyberať.


Pokiaľ chcete čisto neparfumovaný výrobok, môžete esenciálny olej z výrobku vynechať a nahradiť ho buď olejom alebo vodou.

 

KONZERVANT

 

Vďaka vysokému obsahu vody vo výrobku je nevyhnutné pridanie konzervantu. Do vlasového kondicionéru bol vybraný konzervant Euxyl PO 9010, ktorý je širokospektrálny a maximálnu účinnosť dosahuje v širokom rozmedzí pH, od kyslého po zásadité.


Práve táto jeho vlastnosť sa hodí pre náš výrobok, nakoľko je účinný v širokom rozsahu pH, a tak je Euxyl PO 9010 vhodný aj pre začiatočníkov. Pridanie konzervantu určite nevynechávajte, kvôli veľkému podielu vody by rýchlo došlo k rozsiahlemu rastu mikroorganizmov a následnému rozpadu emulzie a podobne.

 

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.


Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.


Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

KONDICIONÉR NA VLASY V SPREJI - ZÁVER

 

Teraz vieme, že kondicionér je vždy dobré použiť vo svojej hygienickej rutine. Navyše je tu návod na to, ako si ho jednoducho vytvoriť podľa svojich predstáv.

Ak ste začiatočník, vyrábate svoju prírodnú kozmetiku a máte nejaké otázky, pokojne sa pýtajte a naíšte nám na marketing@handymade.sk

Tešíme sa na všetky vaše názory, skúsenosti a otázky.

Do zmydelnenia, priatelia.