Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Kozmetické íly a ich použitie

Naspäť03. 03. 2020 Články
Íly sa v starostlivosti o pokožku používajú už stáročia a nachádzajú sa takmer vo všetkých tradičných kozmetických a dokonca liečebných procedúrach. Predstavujú jeden z najlepších zdrojov minerálnych látok a existujú dokonca domnienky, že už ľudskí predchodcovia dokázali využívať íly zmiešané s vodou na upokojenie podráždenej kože, liečbu rán či ako metódu čistenia pokožky.
Dokonca aj dnes, v spoločenstvách, ktoré nestratili kontakt s prírodou, ako sú americkí indiáni, či niektoré africké kmene, sa využívajú íly na obradné liečebné postupy.

Íly si svoje čestné miesto udržali aj v súčasnej modernej kozmetike. Používajú sa najmä na starostlivosť o tvár, kde vo forme masiek a zábalov nielen vyživujú pleť, ale napomáhajú procesu odstraňovania odumretých kožných buniek, a tým stimulujú tvorbu nových epitelov.

Každý íl má svoj špecifický obsah minerálnych látok. Rovnako ako nenájdete dva rovnaké odtlačky prstov, nenájdete v prírode ani dva íly s identickým zložením. Líšia sa v štruktúre, farbe a zložení v závislosti od zdroja, z ktorého pochádzajú (zvetrávajú sa).

Íly majú hneď niekoľko funkcií:
👉 vyživujú
👉 omladzujú pleť
👉 exfoliujú pleť
👉 zlepšujú cirkuláciu pokožky
👉 odstraňujú nečistoty aj z pórov
👉 vytvárajú tak hladký žiarivý vzhľad pleti

Naša pleť si vyžaduje starostlivosť počas celého roka, no práve v zimnom období, keď je pleť vystavená nepríjemným poveternostným podmienkam, kedy zároveň používame tuhšie a výraznejšie krycie kozmetické produkty, je pleť oveľa viac namáhaná a vyžaduje si väčšiu starostlivosť aj v tomto smere.

Rovnako, ako sa dajú využívať vo forme pleťových masiek, môžete ich použiť aj na tvorbu púdrov, zábalov, do mydiel, krémov, kúpeľných solí, čistiacich prostriedkov na telo a tvár, alebo v závislosti od veľkosti častíc aj na exfoliačné celotelové účely.

Zároveň pripomíname veľmi dôležitú informáciu:
Na trhu sú k dispozícii rôzne úrovne kvality ílov. Na kozmetické účely preto vyberajte práve kozmetickú kvalitu ílov, ktoré sú špeciálne upravené a očistené od ťažkých kovov a iných toxických látok, ktoré sa v íloch na remeselné a priemyselné účely stále nachádzajú.

KAOLÍN

Kaolínové íly sú jedny z najuniverzálnejších a najjemnejších ílov, dostupné v rôznych farebných prevedeniach – biely, žltý, červený, ružový. Môžete ich použiť prakticky do akéhokoľvek kozmetického produktu, kde by ako prášok našiel uplatnenie. Používajú sa do mydiel, telových práškov, prostriedkov starostlivosti o pleť, pílingov či zmesí do kúpeľa.
V našej ponuke je zastúpený biely kaolín.
 
Práve vďaka jemnej štruktúre a neutrálnej farbe je z kaolínových ílov najpoužívanejší. Ideálny na jemné olupovacie masky pre citlivú pokožku, či do holiacich krémov. Obsahuje oxid kremičitý a pôsobí antibakteriálne a protizápalovo.

Urobte si vlastnú masku!

Jednoduchšie to snáď ani nie je :-) Začnite jednou lyžicou ílu, ktorý zmiešate práve s takým množstvom vody, aby ste vytvorili hladkú pastu a môžete aplikovať na pleť. Ak chcete „vyšší level“ :-) prispôsobte zmes na konkrétny liečebný účel - zameňte vodu s hydrolátom alebo aloe vera gélom či šťavou, pridajte CO2 extrakt, bylinky, či tinktúry. Chcete znížiť sušiaci efekt ílu? Pridajte nosné oleje či maceráty. Naneste masku na tvár, nechajte pôsobiť 5 až 15 minút v závislosti od citlivosti vašej pokožky.



Rovnaký postup môžete aplikovať pri všetkých druhoch ílov.

 
BENTONIT

Bentonit tvorí prioritne vulkanický popol a minerál s názvom Montmorrillonit, ktorý obsahuje v značnej miere železnaté a horečnaté ióny. Práve vďaka nim môže mať íl Bentonit okrem bieleho aj sivé až jemné zelenkavo šedé sfarbenie.
Jeho charakteristickou vlastnosťou je, že po primiešaní vody intenzívne napučiava, pričom môže dosiahnuť až 12-násobok svojho pôvodného objemu. Práve pre túto svoju vlastnosť sťahovania a vysychania má vybornú schopnosť vytiahnuť z pokožky oleje a toxíny, preto je výborný na tvorbu obkladov. Vďaka týmto schopnostiam ho v kozmetike využijeme najmä v starostlivosti o pokožku, ale aj v kúpeľných procedúrach.

Rovnako ako pleťové masky si môžete z ílov vytvoriť aj telovú masku. Postup je identický, akurát že na jeho prípravu budete potrebovať výrazne väčšie množstvá ingrediencií.



Bentonit je vhodný na normálne až mastné typy pokožky. Vzhľadom k jeho intenzívnym vlastnostiam ho neodporúčame pre suchú a citlivú pleť a aj v prípade mastnej pokožky by sa mal používať maximálne raz za týždeň a po jeho použití sa odporúča pokožku dostatočne hydratovať.

ILLIT

Zaujímavosťou je, že illity vznikajú v podstate ďalším zvetrávaním bentonitu (preto majú aj v anglickom názve prívlastok Ultra Ventilated, ako mimoriadne zvetrané).
V našej ponuke nájdete žltý, zelený a ružový illit s prívlastkom francúzsky, ktorý dostali na základe objavu prvých ložísk práve vo Francúzsku. Naše illity majú francúzsky pôvod.



Illity sú bohaté na prírodné stopové prvky, majú detoxikačné vlastnosti, ktoré z tela odvádzajú nečistoty a uvoľňujú do pokožky minerály. Stimulujú krvný obeh, odstraňujú odumreté kožné bunky, tóny a posilňujú spojivové tkanivá a zanechávajú pokožku hladkú a žiarivú.
Odporúčajú sa pre suchú a citlivú pokožku.
Používajú sa pri detoxikačných zábaloch tela, pri výrobe mydla, maskách na tvár, pílingoch na tvár alebo telo a kozmetických kúpeľoch na zjemnenie a zlepšenie textúry pokožky.

MAROCKÝ ÍL RHASSOUL/ GHASSOUL

Tento jemný béžový íl sa ťaží v údolí pohoria Atlas v Maroku. Slovo rhassoul v arabčine znamená „umyť sa“. Známy je aj pod pojmami íl ghassoul alebo marocký červený íl. Na kozmetické účely sa používa už niekoľko tisíc rokov. Používali ho už v starovekom Egypte a dodnes sa využíva v rôznych detoxikačných kúpeľných procedúrach. Obsahuje množstvo minerálov, v najväčšej miere sú zastúpené horčík, draslík a tiež oxid kremičitý. Okrem pleti je možné použiť ho aj ako zábal na mastné vlasy.

Je vhodný pre mastné typy pleti, pričom rovnako ako u predchádzajúcich ílov odporúčame aplikovať masku raz týždenne. Jemne exfoliuje, znižuje začervenanie pleti a zlepšuje štruktúru a čistotu pleti.

ZEOLIT

Tento ultrajemný svetlo béžový íl sa ťaží v Turecku, je bohatý na kremík, vápnik, draslík a železo. Má výbornú schopnosť absorbovať, skladovať a neutralizovať toxíny, vďaka čomu je vhodnou detoxikačnou zložkou kozmetických a kúpeľných produktov.
Výhodou tohto ílu je, že hoci sa používa na normálnu až mastnú pleť, je vhodný na všetky typy pleti.
Zároveň je veľmi dobrou prísadou do masiek z bahna, pretože zlepšuje ich konzistenciu – sú hladšie a ľahšie sa s nimi manipuluje najmä pri odstraňovaní z pleti.
Jeho využitie je všestranné: na detoxikačné bahenné kúpele, pleťové a telové (aj odlupovacie) masky, mydlá, prostriedky proti akné, čistiace prostriedky na tvár.

AUSTRÁLSKE ÍLY

Z Austrálie k nám prichádzajú krásne sfarbené íly. V našej ponuke nájdete béžový, olivovo zelený, modrý a sýty červený íl. Sú vhodné na suchý aj mastný typ pleti.

Béžový výborne stimuluje cirkuláciu krvi a lymfatický systém, vhodný na detoxikačné zábaly, do mydiel, pleťových masiek, čistiacich prostriedkov na tvár aj telo.
Červený je obzvlášž vhodný na suchú a citlivú pokožku, pričom zaujímavosťou je, že vďaka svojej výraznej červenej pigmentácii sa používa aj na farbenie vlasov.
Modrý sa používa pri liečbe mastnej a problematickej pokožky, pretože reguluje tok mazu, čistí vlasové folikuly a rozpúšťa nečistoty na pokožke.
Olivovo zelený odstraňuje nečistoty, napína póry a vyrovnáva sekréciu kožného mazu.



Na podobné kozmetické účely sa používa tiež sopečný popol, ktorý však vytvára drsnejší píling, a tiež bahno získavané z Mŕtveho mora, ktoré je bohaté na množstvo minerálov (vápnik, železo, horčík, draslík) a je výbornou voľbou na kúpeľné procedúry a celotelové zábaly.

Navštívte náš eshop a vyberte si z našej širokej ponuky ílov.

Ktorý je Váš najobľúbenejší?

Článok pre vás pripravila

Martina oboňová



Vaše návrhy a postrehy nám píšte na marketing@handymade.sk.

Zdroje:

https://www.fromnaturewithlove.com/soap/Clays.asp
https://www.naturalbeautyworkshop.com/my_weblog/2012/08/using-cosmetic-clays.html