Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Chmeľový kondicionér na vlasy

Naspäť25. 10. 2022 Návody

Chmeľový kondicionér na vlasy posilní od korienkov až ku končekom. Vyrobte si kondicionér podľa nášho návodu.

 

Ošetrujúce účinky chmeľu sú už po dlhú dobu vyhľadávané predovšetkým vo vlasovej kozmetike. Pripravili sme si pre vás návod na posilňujúci vlasový kondicionér s obsahom chmeľového CO2 extraktu. Vyrobte si vyživujúci kondicionér, ktorý vlasy ošetrí a zmierni ich krepatenie vďaka obsahu BTMS.

 

CHMEĽOVÝ KONDICIONÉR - SUROVINY

Suroviny na tvorbu chmeľového kondicionéru vo fľaškách, hnedých papierových sáčkoch a plastovej fľaši na bielom pozadí.

Pre výrobu chmeľového kondicionéru bol využití katiónový tenzid, ktorý sa vďaka tomuto náboju skvele hodí do vlasovej kozmetiky. Jedná sa o BTMS a táto látka nielen ošetruje vlasy, ale aj zahusťuje výrobok, preto si kondicionér môžete vytvoriť v konzistencii podobnej tej, na ktorú ste zvyknutý z komerčne dostupných výrobkov.

 

Fáza                          INGREDIENCIA                         %

A                  Demineralizovaná voda                      86,80
A                  Glycerín                                                 5,00
B                  BTMS                                                     3,00
B                  Vegeline 70                                            3,00
C                  Keratín                                                   1,00
C                  Euxyl PE 9010 - konzervant                 1,00
C                  CO2 extrakt chmeľ                               0,20
                    Fľaša s pumpičkou                                ---

 

CHMEĽOVÝ KONDICIONÉR - POSTUP

 

1.    Všetky pomôcky, obaly a nádoby, ktoré budete používať, vydezinfikujte napríklad etanolom.
2.    Do tepelne odolnej nádoby odvážte vodu a glycerín (fáza A), dôkladne premiešajte a zakryte alobalom.
3.    Do druhej tepelne odolnej nádoby odvážte BTMS a Vegeline (fáza B), opäť zakryte nádobu alobalom.
4.    Obe alobalom zakryté nádoby umiestnite na vodný kúpeľ a zahrievajte, kým obe zmesi nebudú mať približne rovnakú teplotu (70 °C) a zároveň je fáza B úplne rozpustená.
5.    Následne ešte na vodnom kúpeli vlejte vodnú fázu A do fázy B a začnite hneď mixovať ponorným tyčovým mixérom.
6.    Za stále mixovania zložte nádobu z vodného kúpeľa a pokračujte v miešaní ďalej.
Zmes začne s chladnutím postupne hustnúť.
7.    Intenzívne miešajte mixérom aspoň 5 minút, následne periodicky každých pár minút až kým zmes nedosiahne izbovú teplotu.
8.    Po vychladnutí dôkladne zamiešajte do výrobku suroviny fázy C.
9.    Zmes naplňte do vopred vydezinfikovanej nádoby.

 

CHMEĽOVÝ KONDICIONÉR - TIPY A TRIKY

 

Uľahčite si výrobu chmeľového kondicionéru s našimi tipmi a trikmi!


Pri zahrievaní je dôležité, aby sa fáza B plne rozpustila, inak budú vo výslednom výrobku hrudky nerozpustených surovín. Zároveň, pred spojením fázy A a B si overte, že majú takmer rovnakú teplotu okolo 70 °C, inak sa môže stať, že sa suroviny dobre neprepoja a jednotlivé fázy sa oddelia.


Nezabudnite nádoby zakryť – predídete tak stratám vody z fázy A alebo predčasnému vniknutiu vody
do fázy B. Ak chcete byť extra dôslední, môžete fázu A pred zahrievaním odvážiť, zaznamenať si toto číslo
a následne po zahrievaní doplniť chýbajúcu odparenú vodu. Rátajte však s tým, že mnohým váham nevyhovuje, ak ukladáte horúce predmety priamo na ne, preto nádobu podložte tanierikom či inou podložkou pri vážení po zahrievaní. Takisto v tomto prípade zahrejte fázu A o cca 5 °C viac než fázu B, aby teplota fázy A neklesla príliš nízko, kým budete vážiť a dopĺňať odparenú vodu.


Mixovať začnite ešte v nádobe, ktorá je stále na vodnom kúpeli, zabránite tým tomu,
aby BTMS stuhlo skôr než je dôkladne zmiešané s ostatnými surovinami. Keďže výsledný produkt má hutnejšiu konzistenciu než bežný krém či telové mlieko, nepoužívajte na miešanie penič mlieka. Klasické peniče mlieka na baterky nemajú dostatočný výkon, aby spojili hutnejšie zmesi, akými je náš chmeľový kondicionér. Stavte na klasický tyčový mixér, postačí naň obyčajný nadstavec na mixovanie.


Pre uskladnenie sú vhodné fľaše s pumpičkou, aby sa vám výrobok dobre dávkoval. Môžete využiť aj kelímky či fľaše na šampón, ale pri kelímkoch je nevýhoda tá, že rukami naberáte výrobok, a tak vnášate aj do zvyšného produktu zbytočnú kontamináciu.

Sklenená fľaška s chmeľovým kondicionérom a tekutinou na priehľadom akrylovom podnose na bielom pozadí.

CHMEĽOVÝ KONDICIONÉR - SUROVINY A ICH VÝZNAM

 

Nižšie si predstavíme jednotlivé suroviny použité pre výrobu chmeľového kondicionéru. Takisto sa dozviete viac o ich možných náhradách či zmenách ich zastúpenia, vďaka čomu si môžete vytvoriť výrobok presne na mieru.

 

DEMINERALIZOVANÁ VODA

 

Už zo zoznamu surovín a ich percentuálneho podielu je jasne vidieť, že demineralizovaná voda je najviac dominantnou surovinou vo výrobku. Pri výrobe sa využíva práve demineralizovaná či destilovaná voda, pretože je táto tekutina zbavená minerálov, a tak nebudú tieto látky narušovať stabilitu výrobku či účinnosť aktívnych látok.


Avšak, demineralizovaná voda nie je jedinou surovinou, ktorú môžete použiť. K dispozícii máte širokú paletu hydrolátov či kvetinových vôd, ktoré takisto vznikli destiláciou, a tak neobsahujú minerály, ale naopak prchavé látky z rastlín, z ktorých vodných zmesí boli vydestilované. Vďaka tomu do výrobkov vnášajú ošetrujúce látky a aj prírodnú vôňu.


Vyskúšajte nahradiť časť demineralizovanej vody či celú vaším obľúbeným hydrolátom, prípadne skombinujte viaceré hydroláty podľa vašich preferencií.

 

GLYCERÍN

 

Hlavnou zvlhčovacou látkou pre kondicionér je glycerín. Jedná sa o bežnú súčasť mnohých kozmetických výrobkov. Glycerín je priesvitná tekutina sirupovitej konzistencie, ktorá sa dobre rozpúšťa vo vode a zvláda aj zahrievanie. Je možné ho z receptu vynechať a nahradiť vodou, ale prídete tak o jeho ošetrujúce
a zvláčňujúce vlastnosti.

 

BTMS

 

BTMS je jedným z najpoužívanejších kondicionérov vo vlasovej kozmetike. Táto látka sa predáva vo forme bielych peletiek či šupiniek voskovitého charakteru a rozpúšťa sa po zahriatí podobne ako klasické vosky či rastlinné maslá.


Okrem ošetrujúcich vlastností má BTMS kladný náboj – jedná sa o katiónový kondicionér, a tak pomáha neutralizovať záporný náboj prítomný na vlasoch a znižuje tým pádom krepatenie. Zároveň je aj emulgátorom a zahusťovadlom, a preto umožňuje spojenie vodných a olejových surovín dokopy
a je primárne zodpovedný za výslednú konzistenciu.


Zvýšením obsahu BTMS v recepte na úkor vody dosiahnete ešte hustejší a hutnejší výrobok, naopak zníženie obsahu BTMS vyústi v tekutejší produkt. Pokiaľ zvýšite obsah BTMS až príliš, môžete získať až tuhú zmes – aj preto je BTMS základom tuhých kondicionérov.


BTMS možno nahradiť aj BTMS 50 s podobnými vlastnosťami a vyšším obsahom aktívnej látky.

 

VEGELINE 70

 

Náhradu olejov a rastlinných masiel v tomto recepte predstavuje rastlinná vazelína Vegeline. Jej výhodou je, že už priamo kombinuje rastlinné oleje a vosky, a tak sa môže použiť ako plnohodnotná náhrada týchto surovín. Okrem toho, hutná konzistencia tejto rastlinnej vazelíny prispieva aj k celkovej viskozite produktu, preto sa akákoľvek zmena v zastúpení Vegeline prejaví zmenou konzistencie produktu
(avšak v menšej miere ako v prípade BTMS).


Pokiaľ máte pocit, že chmeľový kondicionér nie je dostatočne vyživujúci a vaše vlasy sú stále suché, zvýšte obsah Vegeline v recepte. Naopak, ak si želáte menej mastný výrobok, uberte z obsahu Vegeline o cca 1 %.


Vegeline je samozrejme možné nahradiť rastlinnými olejmi a maslami, opäť však rátajte so zmenou konzistencie. Tejto rastlinnej vazelíny sa však netreba obávať, na rozdiel od klasických vazelín je čisto rastlinného pôvodu a neobsahuje parafín, minerálne oleje a iné zložky odvodené od ropy.

 

KERATÍN

 

Naše vlasy pozostávajú z veľkej miery z keratínu, preto je vhodné túto látku občas doplniť práve vo forme kondicionérov či vlasových masiek. Keratín je hnedastá tekutina charakteristickej vône, ktorá obvykle nenarušuje celkovú vôňu výrobku, nakoľko sa keratín používa v pomerne nízkych dávkach.


Jedná sa o látku proteínového charakteru, ktorá dokáže posilniť vlasy a dodať im potrebnú výživu. Keratín je možno z receptu vynechať a nahradiť vodou či inými aktívnymi látkami určenými do vlasových produktov (vopred si overte, či je daná látka kompatibilná s ostatnými surovinami, najmä z hľadiska pH a náboja).

 

CO2 EXTRAKT CHMEĽ

 

Extrakcia pomocou CO2 v nadkritickom stave je novou metódou na získavanie nepolárnych látok (najmä olejovitých) z rastlinných materiálov. Jedná sa o veľmi šetrnú metódu k aktívnym látkam, preto tieto extrakty sú veľmi účinné už v malých dávkach a zachovávajú si mnohé vlastnosti pôvodnej rastliny.


Chmeľový CO2 extrakt predstavuje tmavozelenú hustú tekutinu, ktorá vďaka svojej farbe dáva výrobku mierne zelený nádych, vďaka čomu nie sú nutné ďalšie farbivá. Zároveň má tento extrakt aj charakteristickú mierne horkasto bylinnú vôňu. Túto vôňu je možné prekryť esenciálnymi či vonnými olejmi, pokiaľ si to želáte a chmeľová vôňa vám nevyhovuje.


CO2 extrakt možno z výrobku vynechať či nahradiť iným CO2 extraktom, ale takto prídete o všetky účinné látky, ktoré by chmeľ mohol poskytnúť vašim vlasom.

 

EUXYL PE 9010

 

Konzervant je základ pre chmeľový kondicionér nakoľko vyše 80 % jeho obsahu tvorí voda, kvôli ktorej výrobok môže byť napadnutý mikroorganizmami ako sú baktérie či plesne. Vďaka použitiu konzervantu si môžete váš výrobok užiť dlhšie než pár dní, ako by to bolo v prípade nekonzervovaného produktu.


Euxyl PE 9010 je skvelý v tom, že je aktívny v širokom rozmedzí pH, a tak je vhodný aj pre začiatočníkov. Nahradiť ho môžete iným širokospektrálnym konzervantom. Berte však ohľad na to, že niektoré konzervanty sú účinné iba v špecifickom rozsahu pH, napríklad Cosgard funguje najlepšie pod pH 5,5,
a tak bude zrejme nutné upraviť pH finálneho výrobku.


Nakoľko sme pH neznižovali pri našom výrobku, nevieme vám zaručiť stabilitu emulzie aj pri pH pod 5,5.

Chmeľové šišky vykotúľané zo sklenenej nádoby na bielom pozadí.

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.


Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.


Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

CHMEĽOVÝ KONDICIONÉR - ZÁVER

 

Návod na tvorbu chmeľového kondiconéra na vlasy pripravila pre vás Ivana Jačalová. Veľmi pekne jej ďakujeme za obsiahle návody, ktoré pre nás vždy pripravuje.

 

Ak máte nejaké otázky alebo rady či skúsenosti, ktoré by ostatným pomohli pri tvorbe chmeľového kondicionéru, určite nám napíšte na marketing@handymade.sk a my radi odpovieme a vedomosti do návodu doplníme.

 

Zostaňte tvoríví, kým sa znovu stretneme pri novom článku či návode.

 

Do zmydelnenia, priatelia.