Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Tekutý minerálny make-up

Naspäť05. 05. 2022 Návody

Tekutý minerálny make-up zjednotí tón vašej pleti a dodá jej ochranu navyše. Ak nie ste fanúšikom práškového či krémového make-upu, vyrobte si s nami tento tekutý.

 

Pokiaľ vám nevyhovuje práškový či krémový variant minerálneho make-upu, existuje ešte ďalšie riešenie.
A tým je tekutý minerálny make-up. Návod na jeho výrobu je prispôsobený tak, aby ho zvládli aj začiatočníci, a zároveň, aby obsahoval minimum surovín, a tak bol šetrný k pleti.

Mladá žena má na tvári tri kvapky tekutého minerálneho make-upu a stojí pred červeným pozadím.

TEKUTÝ MINERÁLNY MAKE-UP - SUROVINY

 

Tekutý minerálny make-up je obdobou práškového minerálneho make-upu. Jeho výroba je skutočne jednoduchá, stačí si pripraviť práškovú zmes na minerálny make-up a následne ju zriediť olejmi v pomere 1:1. Pre predĺženie čerstvosti a stálosti make-upu bol pridaný aj antioxidant vitamín E.


Zároveň, boli vynechané rôzne dispergačné látky a činidlá udržujúce práškové suroviny vo vznose oleja, ktoré by mohli dráždiť pleť a zbytočne komplikovať recept. Preto je nutné make-up pred použitím vždy pretrepať, aby sa oleje a práškové suroviny dobre premiešali.

Prírodné suroviny vo fľaštičkách a hnedých sáčkoch na výrobu tekutého minerálneho make-upu.
Ak by ste nevedeli, aký olej si vybrať, predstavujeme vám prehľad piatich olejov a ich benefitov pre pokožku. Vďaka nášmu porovnaniu vlastností takýchto olejov v spojení s make-upom získate prehľad
o tom, ktorý by sa najväčšmi hodil pre vašu pleť.

 

1       Minerálny práškový make-up       50,00
    Vitamín E                                        1,00
    Neutrálny olej MCT Caprylis             49,00
    Sklenená liekovka s dávkovačom       - - -

        
2    Minerálny práškový make-up          50,00
    Vitamín E                                        1,00
    Bavlníkový olej                                49,00
    Sklenená liekovka s dávkovačom       - - -

        
3    Minerálny práškový make-up           50,00
    Vitamín E                                       1,00
    Šípkový olej zo semien                     49,00
    Sklenená liekovka s dávkovačom       - - -
        
4    Minerálny práškový make-up                     50,00
    Vitamín E                                                  1,00
    Nechtíkový macerát v slnečnicovom oleji       24,50
    Alkyl benzoate                                            24,50
    Sklenená liekovka s dávkovačom                  - - -

        
5    Minerálny práškový make-up           50,00
    Vitamín E                                         1,00
    Olej z malinových semien                  49,00
    Sklenená liekovka s dávkovačom        - - -

 

TEKUTÝ MENIRÁLNY MAKE-UP - POSTUP

 

1.    Pomôcky, nádoby a obaly dôkladne vydezinfikujte, napríklad etanolom, a vytrite do sucha.
2.    Pripravte si zmes na práškový minerálny make-up (podľa nášho návodu).
3.    K hotovej práškovej zmesi (už upravenej na váš odtieň pleti a dôkladne rozotretej v mažiari) pridajte oleje a vitamín E, premiešajte metličkou.
4.    Naplňte do vybraného obalu, pred použitím je nutné zmes pretrepať (časom prášok sadá na dno).

 

TEKUTÝ MINERÁLNY MAKE-UP - VLASTNOSTI

 

Ako vidíte, výroba tekutého minerálneho make-upu pozostáva iba z pár krokov a nie je náročná. Tak ako bolo spomínané, zámerne sú vynechané suroviny pre udržanie prášku dlhodobo vo vznose, nakoľko cieľom bolo výrobok nekomplikovať. A pokiaľ chcete výrobok mať čo najprírodnejší, bolo by veľmi náročné nájsť činidlo, ktoré by udržalo takú veľkú hmotnosť práškových surovín vo vznose dlhodobo. Preto výrobok vždy pred použitím pretrepte, práškové suroviny s časom mierne sadnú na dno.


Tekutý minerálny make-up poskytuje rovnaké krytie ako práškový, avšak vďaka použitiu olejov v zmesi sa na pleť dobre nanáša a účinne ju hydratuje. Takúto formu make-upu ocení suchá, ale aj zmiešaná pleť, nakoľko ju oleje účinne vyživia. Pokiaľ máte mastnú pleť, zvoľte oleje vhodné na tento druh pokožky, čiže také, ktorú ju zbytočne nezaťažujú a rýchlo sa vstrebávajú.


Nakoľko baktérie v nevodnom prostredí, akým je aj tekutý minerálny make-up, prežívajú veľmi obmedzene, nie je nutné použiť konzervant. Hoci bol pridaný vitamín E, nejedná sa o konzervant, ale o antioxidant, ktorý predlžuje čerstvosť olejov a spomaľuje ich oxidáciu.

 

TEKUTÝ MINERÁLNY MAKE-UP - BALENIE A SKLADOVANIE

 

Dobré je skladovať make-up mimo zdroja priameho slnečného žiarenia či tepla, nakoľko tak predĺžite čerstvosť olejov a ich stálosť. Na druhú stranu, pokiaľ viete, že váš výrobok v takomto prostredí bude, skúste fľaštičku obaliť alobalom a vyrábať menšie dávky, aby ste mali po ruke vždy čerstvý výrobok.


Tekutý minerálny make-up je dobré skladovať vo fľaštičke s pumpičkou. Vyberte si pumpičku určenú na oleje, prípadne krémy. Nielenže sa vám bude výrobok lepšie dávkovať a nanášať, nebudete sa zároveň dostávať do kontaktu so zvyškom výrobku vo fľaške, a tak doň omylom nezanesiete vodu (z mokrých rúk)
a vyhnete sa prípadnej výraznej bakteriálnej kontaminácii.

 Porovnanie oljov pri tvorbe tekutého minerálneho make-upu. Sklenené fľaše stoja na bielom pozadí a na kúsku skla sú farebné olejové kvapky.

TEKUTÝ MINERÁLNY MAKE-UP - POROVNANIE OLEJOV

 

Nižšie nájdete porovnanie vlastností nami vybraných olejov pre výrobu tekutého minerálneho make-upu. Samozrejme, môžete si zvoliť akýkoľvek rastlinný olej, prípadne ich zmes, pokiaľ však neviete, kde začať,  náš prehľad nižšie vám poskytne cenné informácie o tom, ako sa jednotlivé oleje správajú v spojení
s práškovými surovinami, o ich vstrebávaní pokožkou a podobne.

 

NEUTRÁLNY OLEJ MCT CAPRYLIS

 

Prvou nami skúšanou vzorkou je tekutý minerálny make-up s olejom MCT Caprylis. Jedná sa o látku inak nazývanú caprylic/capryc triglyceride, ktorú nájdete v mnohých kozmetických výrobkoch, vrátane prírodnej kozmetiky. Jedná sa o bezfarebnú olejovitú kvapalinu, často získavanú z kokosového oleja. Vďaka svojim vlastnostiam pomáha do výrobkov zapracovať aktívne látky rozpustné v olejoch a zlepšiť ich stabilitu. Je alternatívou k synteticky získavaným olejovým surovinám v kozmetických výrobkoch.


MCT Caprylis je skvelý v tom, že nemá žiadnu vôňu ani farbu, a tak pri testovaní nedochádzalo k žiadnej farebnej zmene minerálneho make-upu. Jeho výhodou je aj fakt, že MCT Caprylis má vysokú stabilitu, a tak minimálne oxiduje. V spojení s práškovým make-upom sa dobre rozotieral po pokožke, nezanechával výraznejší pocit mastnoty. Na druhú stranu tento olej nie je veľmi výživným pre pokožku, nakoľko sa jedná len o zmes mastných kyselín.


MCT Caprylis sa určite oplatí zvoliť, pokiaľ váš make-up budete skladovať na slnečnom mieste, prípadne bude výrobok vystavený výkyvom teplôt alebo ho budete používať len sporadicky. MCT Caprylis vám totiž dá dlhú životnosť výrobku, nakoľko z vybraných olejov oxiduje najpomalšie, je ho dobré zvoliť aj v prípade, že si make-up pripravujete na cesty.

 

BAVLNÍKOVÝ OLEJ

 

Ďalším z testovaných olejov je bavlníkový olej. Tento olej je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny, podobne ako olivový olej. Okrem toho obsahuje vitamín E a ďalšie antioxidanty, a tak pomáha hydratovať pokožku, zmierňovať prejavy starnutia a má protizápalové vlastnosti, napríklad vďaka linolénovej kyseline. Hodí sa aj do výrobkov s obsahom aktívnych látok, pretože zlepšuje absorpciu týchto surovín pokožkou.


Bavlníkový olej má svetlú farbu, a tak výrazne neovplyvnil farbu výsledného produktu. Celkovo spojenie make-upu s týmto olejom poskytlo o niečo menšie krytie, než pri použití iných olejov (bavlníkový olej totižto neprispel výraznejšie svojou farbou), na druhú stranu sa takýto make-up veľmi rýchlo vstrebával a pokožka neostávala na dotyk mastná. Bavlníkový olej patrí k cenovo výhodným olejom, preto je dobrou alternatívou pre začiatočníkov, pokiaľ neviete, ktorý z olejov zvoliť, a nechcete veľa do výrobku investovať.

 

ŠÍPKOVÝ OLEJ ZO SEMIEN

 

Žltooranžový šípkový olej zo semien je jedným z luxusnejších olejov, ktoré sme vyskúšali pri výrobe tekutého minerálneho make-upu. Olej zo šípkových semien je bohatý na vitamíny, antioxidanty, esenciálne mastné kyseliny a fenoly, z ktorých mnohé vykazujú protizápalové a antibakteriálne účinky. Hydratuje pleť a prirodzený obsah vitamínu A pomáha rozžiariť pokožku. Zároveň, je bohatý na vitamín C, ktorý je nevyhnutný pre syntézu kolagénu.


Šípkový olej môžete získať zo semien alebo plodov. V tomto prípade bol zvolený šípkový olej zo semien, nakoľko má o niečo svetlejšiu farbu než olej z plodov – obsahuje menej karotenoidov a podobných pigmentov, ktoré ovplyvňujú farbu výsledného oleja. Avšak, aj šípkový olej zo semien obsahuje určitú dávku rastlinných pigmentov, ktoré sú síce prospešné pre pleť, ale na druhú stranu majú vplyv na výsledný odtieň make-upu, ktorý je viditeľný po nanesení výrobku na pleť. Make-up tak získal o trochu tmavší odtieň než pri použití MCT Caprylis alebo bavlníkového oleja. Na druhú stranu tak však poskytol intenzívnejšie krytie, pretože do výsledného odtieňa prispieval aj samotný olej svojimi pigmentmi.


Hoci došlo k určitej zmene sfarbenia výrobku viditeľnej po nanesení make-upu na pokožku, šípkový olej poskytuje veľmi veľa benefitov pre pokožku, z ktorých mnohé je náročné nahradiť inými olejmi. Tento olej sa hodí predovšetkým na suchšiu pokožku, pri skúškach bol pozorovaný ako najmastnejší. Vďaka vysokému obsahu cenných látok je však tento olej najmenej stabilný a ľahko oxiduje, preto si pripravujte menšie dávky, aby ste mali vždy čerstvý výrobok.

Porovnanie farebnosti tekutého minerálneho make-upu s farebnými kvapkami oleja na sklenej doštičke.

NECHTÍKOVÝ MACERÁT A ALKYL BEZOATE

 

Kombinácia dvoch olejových surovín, v tomto prípade nechtíkového macerátu a alkyl benzoate, je tiež možnosťou, ako si pripraviť tekutý minerálny make-up. Nechtíkový macerát je podobne ako nechtík známy pre svoje upokojujúce účinky na pleť, pomáha pri jej regenerácii a hojení, má protizápalové vlastnosti. Zároveň, obsahuje antimikrobiálne látky, ktoré pomáhajú redukovať prejavy akné.


Nechtíkový macerát v slnečnicovom oleji vykazuje nielen vlastnosti slnečnicového oleja, ale je tu pridaný benefit látok rozpustných v oleji, ktoré boli vyextrahované z nechtíka. Nechtíkový macerát predstavuje svetložltý olej bez výraznejšej vône. Čiastočne vplýva  na výsledné krytie a farbu tekutého make-upu, avšak nejedná sa o významnú zmenu.


Alkyl benzoate sa používa v kombinácií s olejmi na zníženie celkovej mastnoty výrobku. Aj preto sa tento testovaný make-up rýchlo vstrebával, čo je jedna z vlastností alkyl benzoate. Avšak make-up na pokožke zanechával o trochu badateľnejší pocit mastnoty ako bavlníkový olej, preto ak chcete menej mastný výrobok, zvýšte podiel alkyl benzoate na úkor nechtíkového macerátu. Síce sa tak zníži množstvo látok, ktoré by vám nechtíkový macerát vedel do pokožky dodať, na druhú stranu však bude make-up príjemnejší na nosenie, pokiaľ  vaša pleť vyžaduje menej mastné výrobky.

 

MALINOVÝ OLEJ

 

Ďalším kvalitným za studena lisovaným rastlinným olejom je malinový olej. Tento olej je predovšetkým známy pre svoju vysokú hodnotu SPF, a preto vám takýto druh make-upu poskytne určitú ochranu pred slnkom, avšak to nenahradzuje použitie opaľovacích krémov, nakoľko si nie je možné v domácich podmienkach overiť skutočné SPF výrobku.


Malinový olej sa radí medzi oleje vhodné aj na problematickú pokožku,  nakoľko nemá sklon upchávať póry. Okrem toho, malinový olej obsahuje protizápalové látky a antioxidanty ako vitamín A a E, ktoré pomáhajú pokožku regenerovať. Tieto vitamíny a ďalšie látky pomáhajú zmierňovať prejavy starnutia
a posilniť produkciu kolagénu v pokožke.


Tento rastlinný olej má oranžovú až zlatožltú farbu, z toho dôvodu mal pri testovaní vplyv na výsledný odtieň výrobku. Aj preto, ak sa vám podarilo namiešať svetlejší make-up než je odtieň vašej pleti, nemusíte ho hneď prerábať, stačí pridať malinový či podobne sfarbený olej a je tu šanca, že získate dostatočne tmavý odtieň. Výhodou malinového oleja tiež bolo, že sa veľmi rýchlo vstrebal pokožkou.

 

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.


Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.


Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

TEKUTÝ MINERÁLNY MAKE-UP - ZÁVER

 

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Ak vám osobne náhodou nevyhovuje práškový minerálny make-up, lebo vám vysuší pleť, a krémový je na vás príliš mastný, zvoľte zlatú strednú cestu v podobe tekutého minerálneho make-upu.

Vyrábali ste si už nejaký z make-upov podľa nášho návodu? Máte vlastné skúsenosti, ktoré by sme mohli
k našim informáciám pripojiť? Pokojne nám napíšte na marketing@handymade.sk

Budeme sa tešiť.

Zatiaľ do zmydelnenia, priatelia.