Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Rúž na pery

Naspäť12. 05. 2023 Návody

Rúž na pery z prírodných surovín môžete mať doma aj vy. Stačí si ho vyrobiť.

 

Aj vy patríte medzi milovníkov dekoratívnej kozmetiky, ale nie vždy je váš obľúbený odtieň rúžu dostupný alebo si chcete vyrobiť jeden podľa vašich predstáv? Prinášame vám návod na výrobu rúžu na pery, ktorý poskytuje intenzívnu farbu a silné krytie vďaka kombinácii farebných pigmentov s oxidom titaničitým pre zvýraznenie farby a dlhú výdrž po nanesení.

Rúž na pery v dvoch odtieňoch v plastových vúsuvných obaloch zo surovín z obchodu Handymade na bielom pozadí.

RÚŽ NA PERY – SUROVINY NA ZÁKLADNÚ BÁZU

 

Výroba rúžu na pery pozostáva z dvoch korkov. Najskôr si je potrebné vyrobiť bezfarebný základ rúžu, ktorý je zložený z olejov, tukov a voskov. Tento základ sa následne vo vhodnom pomere zmieša
s pigmentmi
a znova sa nechá roztopiť. Aj vďaka tomu si môžete pripraviť základ na výrobu rúžu do zásoby alebo naraz vyrobiť viacero odtieňov.

 

Fáza                       INGREDIENCIA                      %
A                       Ricínový olej                                42,50
A                   Cetearyl alkohol                               21,00
A            MCT Caprylis neutrálny olej                    10,00
A                     Včelí vosk, biely                             15,00
A                     Karnaubský vosk                            3,00
A                        Serecite mica                               8,00
A                    Slnečnicový lecitín                            0,50

 

RÚŽ NA PERY – POSTUP VÝROBY ZÁKLADNEJ FÁZY

 

1.    Pomôcky, nádoby či obaly vydezinfikujte, napríklad etanolom.
2.    Do tepelne odolnej nádoby odvážte všetky suroviny.
3.    Začnite zmes zahrievať na vodnom kúpeli, kým sa suroviny neroztopia a dobre neprepoja.
4.    Hotovú zmes nalejte do skleneného kelímka alebo inej nádoby so širším hrdlom, nechajte stuhnúť.

 

RÚŽ NA PERY – PIGMENTY

 

Po príprave vašej základnej bázy je čas k nej pridať pigmenty. Odporúčame pridať na každých 25 g hotovej bázy 0,3 g oxidu titaničitého a do 2,5 g vybraných pigmentov. Môže sa jednať o jeden odtieň, napríklad červený oxid titaničitý pre sýtu karmínovú farbu alebo skombinujte rôzne mica prášky dokopy. Nezvyšujte množstvo pigmentu, nakoľko by sa výsledný rúž ťažko nanášal a bol príliš suchý.


Uvedené množstvá pigmentov sú prepočítané na 25 g bezfarebnej bázy.

Suroviny na tvorbu prvého odtieňa rúžu na pery v papierových sáčkoch a nádobkách z obchodu Handymade.

ODTIEŇ 1

 

Fáza                 INGREDIENCIA                 m (g)

B                  Oxid železitý, červený           2,50
B                    Oxid titaničitý, olej             0,30
              Obal na balzam na pery, biely        ---

 
Suroviny na tvorbu druhého odtieňa rúžu na pery v papierovýh obaloch a nádobkách z obchodu Handymade.

ODTIEŇ 2

 

Fáza                  INGREDIENCIA                    m (g)

B                       Mica Nearly Nude                    0,40
B                       Mica Aphrodite                        0,70
B                   Oxid železitý, červený                  0,20
B                        Mica Cool Pink                        0,30
B              Mica AquaPearls Champagne          0,20
B                    Mica Coppery Blush                    0,10
B                    Oxid titaničitý, olej                       0,30
                Obal na balzam na pery, biely            ---

 

 

RÚŽ NA PERY – POSTUP PRIDANIA PIGMENTOV

 

1.    Do tepelne odolnej nádoby odvážte vybrané množstvo stuhnutej bezfarebnej bázy na rúž.
2.    Pridajte vybrané množstvo pigmentov v uvedenom pomere (na 25 g bázy potrebujete 0,3 g oxidu titaničitého a max. 2,5 g farebných pigmentov).
3.    Zmes začnite zahrievať na vodnom kúpeli, kým sa báza neroztopí. Následne vezmite silikónovú stierku a dôsledne zmes miešajte, kým nebude všetok oxid titaničitý dokonale rozmiešaný.
4.    Zmes bude nutné miešať minimálne 3-5 minút, pokiaľ už nebudete vidieť biele zbytky nerozmiešaného oxidu titaničitého po prejdení stierkou po dne nádoby.
5.    Ešte tekutú zmes prelejte do tuby na rúž. Nechajte stuhnúť.

 

RÚŽ NA PERY – TIPY A TRIKY

 

Inšpirujte sa našimi tipmi a trikmi pri výrobe rúžu na pery, ktoré vám zároveň pomôžu uľahčiť výrobu
a pripraviť si hotový výrobok presne podľa vašich predstáv.


Pri príprave základnej bázy na výrobu rúžu treba dbať na to, aby teplota zmesi neprekročila 70 °C. Nad touto teplotou sú oleje príliš tepelne namáhané a môže dôjsť k ich rýchlejšej oxidácii. Ak chcete oxidáciu oddialiť, pridajte vo fáze chladnutia 0,5 % tokoferyl acetátu (vitamín E), ideálne čo pri najnižšej teplote, avšak zmes musí byť stále dostatočne tekutá, aby sa vitamín E dal do výrobku zapracovať. Nepoužívajte tokoferol, ktorý je menej odolný voči vyšším teplotám. Nakoľko výrobok neobsahuje vodu, nie je nutné pridať konzervant.


Spojenie zložiek základnej bázy môže trvať dlhšie kvôli slnečnicovému lecitínu, ktorý vyžaduje mierne dlhší čas na úplné rozpustenie. Podobne je to aj s oxidom titaničitým po pridaní pigmentov. Bude trvať pomerne dlho až všetok oxid titaničitý bude zapracovaný do zmesi a nebudete po prejdení stierkou po dne nádoby vidieť biele zbytky tohto pigmentu.


Nenalievajte rúž do obalu skôr, než je všetok oxid titaničitý rozmiešaný – pri nanášaní rúžu by ste potom mohli badať biele miesta kvôli nerozmiešanému oxidu titaničitému. Pri nalievaní je vhodné obaly spojiť gumičkou alebo ich vložiť do menšieho pohára – vďaka tomu sa obaly pri nalievaní rúžu neprevrátia.


Rúž nalievajte do tuby úplne do plna, pretože pri tuhnutí môže dôjsť k vzniku malej priehlbiny v strede rúžu. Túto priehlbinu môžete zaplniť aj neskôr, doliatím ďalšieho množstva rúžu. Na jednu tubu spotrebujete približne 5-6 g hotového rúžu. Ideálne je mať pripravené o trochu viac rúžu než potrebujete, prebytok môžete naliať do skleneného kelímka a uskladniť po dobu niekoľkých týždňov a použiť opäť pri výrobe novej dávky.


Pre získanie skoseného tvaru výslednej tyčinky rúžu môžete siahnuť po formách na výrobu rúžu. Alternatívou je prosté zrezanie konca tyčinky, avšak môže sa stať, že sa rúž pri orezávaní zlomí.

POrovnanie odtieňov rúžu na pery z prírodných surovín v plastovom výsuvnom obale na bielom pozadí.

RÚŽ NA PERY – SUROVINY A ICH VÝZNAM

 

Nižšie vám predstavíme jednotlivé suroviny použité na výrobu rúžu na pery. Či už sa jedná o oleje, vosky alebo pigmenty – dozviete sa viac o ich vlastnostiach, obmenách či zmenách dávkovania.

 

RICÍNOVÝ OLEJ

 

Ricínový olej je veľmi obľúbeným olejom na výrobu dekoratívnej kozmetiky, pretože dodáva výrobkom jemnosť a skvelú textúru, ktorá uľahčuje ich nanášanie na pokožku. Zároveň má pomerne vysokú viskozitu, a tak výrobky taktiež zahusťuje. Tento olej je možné nahradiť inými rastlinnými olejmi, avšak kvôli jeho unikátnym vlastnostiam, čo sa týka viskozity a pocitu na pokožke, sa môže stať, že výsledný produkt bude mať odlišnú textúru.


Pokiaľ sa vám váš rúž zdá príliš tuhý a chcete o niečo krémovejší výrobok, zvýšte o 0,5-1 % obsah ricínového oleja na úkor voskov a opačne v prípade, že chcete tuhší rúž, ktorý sa neroztopí ani pri vyšších teplotách (napríklad počas leta).

 

CETEARYL ALKOHOL

 

Pevnosť výslednému rúžu na pery dodáva práve cetearyl alkohol. Tento alkohol má charakter vosku, dodáva sa v podobe bielych peletiek. Vo výsledku zabezpečí, aby rúž bol pevný a mohol byť použitý v tyčinkovom obale na balzam na pery. Ak by ste cetearyl alkohol vynechali, rúž by sa pravdepodobne zlomil počas aplikácie na pery.


Cetearyl alkohol možno nahradiť podobným alkoholom, a to cetyl alkoholom. Je tu možná aj náhrada voskom, ale to môže vyústiť v zmenu pevnosti výsledného rúžu. Preto si pri zámene cetearyl alkohol za vosk (či už včelí alebo iný) overte, či má tento vosk podobnú tvrdosť a bod topenia ako cetearyl alkohol.

 

MCT CAPRYLIS

 

Neutrálny olej alebo MCT caprylis je názov pre olejovitú surovinu s INCI označením caprylic/capric triglyceride. Táto zlúčenina skvele nahrádza oleje vďaka tomu, že je bezfarebná s nižšou viskozitou. Okrem toho je dobre odolná voči oxidácii, a tak vám vďaka MCT caprylis rúž vydrží dlhšie. MCT caprylis zároveň nemá vôňu ani farbu, ktorá by narušila výsledný vzhľad a pocit z výrobku.


Nahradiť ho môžete napríklad frakcionovaným kokosovým olejom, prípadne aj jojobovým olejom. Hodia sa aj iné oleje, vyberajte však tie, ktoré sú svetlejšie, aby nenarušili výslednú farbu výrobku.

 

VČELÍ VOSK

 

Včelí vosk, podobne ako cetearyl alkohol, dodáva výslednému výrobku tvrdosť a pevnosť. Bola zvolená biela rafinovaná verzia tohto vosku, pretože takto vosk neovplyvní výslednú farbu výrobku ani jeho vôňu. Pokojne však môžete siahnuť aj po prírodnom včeľom vosku. Vegánskou alternatívou môže byť napríklad mandľový vosk.

 

KARNAUBSKÝ VOSK

 

Ďalším voskom dodávajúcim pevnosť a zlepšujúci textúru finálneho výrobku je karnaubský vosk. Tento vosk je skvelým doplnkom dekoratívnej kozmetiky, pretože zároveň pôsobí ako emulgátor. Rúž na pery síce neobsahuje vodu, kde by sa emulgačná funkcia hodila, avšak emulgátor môže uľahčiť aj nanášanie finálneho výrobku.


Náhradou za karnaubský vosk môže byť kandelinový vosk. Je možné siahnuť aj po iných kozmetických voskoch, avšak tu už dôjde k výraznej zmene textúry výrobku.

 

SERECITE MICA

 

Základným mica práškom na výrobu dekoratívnej kozmetiky je serecite mica. Táto mica sa zvykne označovať aj ako základ či báza na výrobu kozmetiky. Jedná sa o biely, jemný prášok, ktorý zanecháva hodvábny pocit na pokožke a navyše nevrhá výrazné odlesky ako bežné farebné mica prášky.


Do produktov na pery sa pridáva pre zlepšenie konzistencie a textúry, a takisto pre uľahčenie nanášania výrobku. Okrem toho, biela farba serecite mica prášku necháva vyniknúť pridaným pigmentom.

 

SLNEČNICOVÝ LECITÍN

 

Pre dosiahnutie ľahkého nanášania výrobku a dodanie krémovitosti rúžu, bol zvolený slnečnicový lecitín. Táto surovina sa obzvlášť hodí do výrobkov na pery, pretože ich hydratuje a zanecháva jemné. Zvýšením podielu lecitínu sa rúž zmäkčí a bude viac krémový. Naopak, menšie množstvo spôsobí vyššiu tvrdosť výrobku. Na zámenu slnečnicového lecitínu sa hodí sójový lecitín.

 

OXID TITANIČITÝ

 

Na zvýraznenie použitých pigmentov vo výrobku slúži oxid titaničitý. Bez tejto suroviny bude výsledný odtieň rúžu po nanesení oveľa jemnejší a získate skôr výrobok podobný farebnému balzamu na pery než rúžu. Pokiaľ je to možné, voľte verziu oxidu titaničitého pre rozpustenie v oleji a nie vo vode. Trvá pomerne dlho než sa táto surovina rozpustí, preto nezabudnite výrobok dostatočne premiešať, aby vo výslednom rúži neboli zbytky nerozmiešaného oxidu titaničitého.

 

PIGMENTY

 

Ako hlavné pigmenty boli zvolené mica prášky a červený oxid železitý. Práve oxid železitý poskytuje sýto červenú farbu bez odleskov. Preto, ak hľadáte intenzívne farbiaci červený rúž, toto je pigment práve pre vás.
Na ružové, oranžové či iné odtiene sa skvelo hodia mica prášky, ktoré môžete medzi sebou rôzne kombinovať. Ak hľadáte rúž s tmavou slivkovou bordovou farbou, použite buď mica prášok alebo skombinujte červený oxid železitý s modrým ultramarínom.

 

UPOZORNENIE

 

Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.


Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.


Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.

 

RÚŽ NA PERY - ZÁVER

 

Ste milovníčkou dekoratívnej kozmetiky a používate rúže na pery počas každého dňa? Vyrobte si rúž podľa vašich predstáv a s prírodným zložením.

Nasledujte tento skvelý návod s postupom, ktorý pre nás vytvorila skvelá Ivana Jačalová. Ďakujeme.

V prípade otázok, rozšrenia návodu o triky a nápady či zdieľania skúseností nám napíšte na marketing@handymade.sk

Kým sa znovu uvidíme pri ďalšm blogovom návode, zostaňte tvoriví.

Do zmydlenia, priatelia.